Bregzit stigao na naplatu: Raskid sa EU skupo koštao britansku ekonomiju

Britanija se suočava sa dugoročnim troškovima bregzita, upozorava "Goldman Saks"

Velika Britanija platila je visoku cenu za bregzit, koji je podstakao inflaciju i smanjio veličinu njene ekonomije, prenosi "Blumberg" pozivajući se na ekonomiste "Goldman Saksa".

Odlazak iz EU smanjio je stvarni BDP Velike Britanije za oko pet odsto u poređenju sa sličnim ekonomijama, rekao je Sven Kari Sten, glavni ekonomista "Goldman Saksa" za Evropu.

Sedam godina nakon razlaza, Velika Britanija se suočava sa lošom ekonomijom i rastućim troškovima života zbog smanjene međunarodne trgovine, slabih poslovnih investicija i smanjenja broja migranata koji dolaze iz EU, najvećeg trgovinskog partnera Ujedinjenog Kraljevstva, naveli su stručnjaci.

"Dokazi ukazuju na značajne dugoročne troškove bregzita", napisali su ekonomisti "Goldman Saksa" u belešci. "Velika Britanija je znatno podbacila u odnosu na druge napredne ekonomije od referenduma o EU 2016".

Prethodne procene drugih posmatrača takođe su ukazivale na dugoročni negativan uticaj bregzita. Britanski Nacionalni institut za ekonomska i socijalna istraživanja (NIESR) procenio je u novembru da je bregzit smanjio obim ekonomije za 2 do 3 odsto, a očekuje se da će do 2035. ta brojka porasti na 5 do 6 odsto.

Prema prošlogodišnjim procenama Kancelarije za budžetsku odgovornost Velike Britanije, izlazak iz EU smanjio je ekonomsku proizvodnju za četiri procenta.

Ne mogu se svi ekonomski problemi Velike Britanije povezati sa odlaskom iz EU, smatraju ekonomisti "Goldman Saksa". Na krah ostrvske ekonomije uticala je i pandemija, energetska kriza izazvana sukobom u Ukrajini i rekordno visoke kamatne stope uvedene da bi se obuzdala inflacija.