EU još bez dogovora o gornjoj ceni ruske nafte, Poljska za 30 dolara po barelu, Brisel predlaže 65
Pregovori članica Evropske unije o tome gde postaviti predloženu gornju granicu cena ruske nafte, što je predložila Grupa sedam (G7), "zaglavili" su se, jer su vlade podeljene oko toga plana.
Izvršna vlast EU predložila je nivo od 65 dolara po barelu, što su Poljska i baltičke zemlje odbacile kao previše velikodušno prema Moskvi, rekli su "Blumbergu" neimenovani izvori. Nekoliko zemalja sa najvećim tankerskim flotama, uključujući Grčku, ne žele da cene padnu ispod 70 dolara, što je gornja granica EU.
Visoki zvaničnici i diplomate EU rekli su za "Politiko" da je većina zemalja prihvatila predloženu gornju granicu Komisije u rasponu od 65 do 70 dolara po barelu, što je blizu raspona koji predviđa G7, osim Poljske, koja je želela mnogo nižu granicu od 30 dolara po barelu.
Ambasadori bi trebalo da održe dodatne razgovore danas.
Višesatni jalovi razgovori u sredu jasno su pokazali da je blok i dalje daleko od dogovora u pogledu gornje granice cena, koju su prvo pogurale SAD, ali i dalje postoji nada da je dogovor moguć.
Ministri energetike EU takođe će se sastati danas kako bi razgovarali o merama za ograničavanje cene prirodnog gasa.
"Tražimo načine kako ovo može da funkcioniše i kako da nađemo zajedničku osnovu kako bi se ovo sprovelo na idealno pragmatičan i efikasan način, a da istovremeno izbegnemo prevelike posledice za zemlje Evropske unije", rekao je nemački kancelar Olaf Šolc novinarima posle jučerašnjih sastanaka. "Ali sa svoje strane, želim da kažem da sam prilično uveren da ćemo to uskoro dogovoriti."
Visoko pozicionirani zvaničnik vlade u okviru koalicije koja se zalaže za ograničavanje cena takođe je izrazio uverenje da će se vlade EU uskoro dogovoriti oko cene i da će se takav sporazum dogoditi mnogo pre roka 5. decembra kada stupe na snagu naftne sankcije EU.
Zvaničnik je dodao da se cena o kojoj se raspravlja - oko 65 dolara po barelu - dobro uklapa sa kriterijumima oko kojih se već dogovorila koalicija zemalja koje podržavaju plan, dodajući da bi cena mogla da se koriguje tokom vremena ako bude potrebno.
Sa 65 dolara, cena bi bila znatno iznad troškova proizvodnje u Rusiji. Rusija već prodaje svoju sirovu naftu sa popustima, a visoka granica bi verovatno imala minimalan uticaj na trgovinu.
Cene nafte pale su nakon što se u medijima pojavila predložena gornja brojka.
Snabdevanje Evrope ruskom naftom smanjeno je nakon što je Brisel uveo sankcije Moskvi zbog specijalne vojne operacije u Ukrajini. EU predlaže ograničenje cene nafte kako bi spasila svoje kompanije i potrošače budući da zima dolazi a veliki deo kontinenta se i dalje oslanja na rusku naftu, ali i kako bi, kako kažu, sprečila Rusiju da prodajom svojih energenata finansira operacije u Ukrajini.