Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je za RTS da će gas za privredu od maja biti jeftiniji za 15 odsto. On je u razgovoru za RTS rekao da su bile velike rasprave unutar Vlade Republike Srbije, u Ministarstvu energetike i pre svega u Ministarstvu finansija.
"Dosta smo dugo vodili tu socijalnu politiku, svi znate da je to koštalo više od milijardu dolara, time smo zaštitili kupce, privredu, radna mesta i sve ostalo. I sad smo doneli odluku da od 1. maja više nema subvencionisanja gasa od strane Vlade Republike Srbije ili kreditnih zaduženja 'Srbijagasa', biće realna cena", rekao je Bajatović.
Dodaje da nam na ruku ide to što neće biti dodatnih količina, koje su bile skuplje od dugoročnog ugovora koji su dogovorili ruski i srpski predsednik Vladimir Putin i Aleksandar Vučić.
"Prema tome, stvorili su se uslovi da gas pojeftini za industrijske potrebe, ili one koje su na slobodnom tržištu. Zainteresovani privrednici mogu da smatraju da će to pojeftinjenje od maja biti 15 odsto", rekao je Bajatović dodajući da će se to osetiti na junskoj fakturi.
Trenutno cena gasa se računa na osnovu Uredbe o privremenoj meri ograničenja cena, uvedenoj kao zaštitni faktor privrede u momentu energetske krize kada je cena gasa išla i do 1.000 dolara za 1.000 kubika.
S obzirom na to da je cena gasa na međunarodnom tržištu pala, ne postoje više razlozi za postojanje uredbe ovakvog tipa i prelazi se na metodologiju obračuna prodajne cene gasa prema opštim uslovima prodaje "Srbijagasa"..
Neizvesnost diže cenu nafte
Direktor "Srbijagasa" rekao je da su cene na berzi poslednjih dana porasle 25 odsto.
"Rat u Gazi, rat Izraela, moguće i Irana i Izraela i rat između Rusije i Ukrajine, možemo to nazvati i ratom NATO-a i Rusije, sve to podiže nivo neizvesnosti. Dakle, nema sad nekog posebnog podizanja proizvodnje gasa i proizvodnje nafte, jednostavno raste neizvesnost, samim time rastu i cene", rekao je Bajatović.
Navodi i da činjenica da su evropska skladišta puna 61 odsto ne znači ništa jer, kako kaže, tržište ne može da se snabdeva sa tim.
"Fjučersi su početkom godine bili na 380 dolara za 1.000 kubnih metara ili 38 dolara za 1 megavat, tako da ja očekujem da će se to vratiti najmanje na taj nivo", rekao je Bajatović.
On je rekao da prognoze nisu preterano optimistične, ali da je Srbija relativno bezbedna, zato što ima ugovor sa ruskim "Gaspromom".
"To funkcioniše za sada preko Turskog toka i Balkanskog toka, imamo te dve milijarde minimum godišnje. Naš prioritet će biti da dogovorimo i dalje dodatne količine. Mislim da taj pravac neće biti ugrožen ni u narednoj i onoj sledećoj godini. Videćemo šta će biti kada EU 2027. kaže da više ne sme biti i ruskog gasa u Evropi", naveo je Bajatović.