Ekonomija

Ističe Uredba o ograničenju cene vekne "sava": Šta će biti sa hlebom, a šta sa kiflama i pecivom

Poslednja Uredba o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna tip 500 doneta je 1. decembra 2023. godine i važi do kraja ovog meseca
Ističe Uredba o ograničenju cene vekne "sava": Šta će biti sa hlebom, a šta sa kiflama i pecivomwww.globallookpress.com © Frank Hoermann/SVEN SIMON

Vekna "sava" koštaće 54 dinara i nakon 1. juna, kada ističe važenje aktuelne uredbe kojom je ograničena cena hleba, saznaju "Novosti". Predsednik Unije pekara Srbije, Zoran Pralica kaže da se uveliko razgovara sa predstavnicima Vlade i da se očekuje da ova mera bude produžena za još šest meseci.

Poslednja Uredba o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna tip 500 doneta je 1. decembra 2023. godine i važi do kraja ovog meseca.

"Pekari su spremni za produženje ovog akta. Što se tiče ostalih pekarskih proizvoda, sada su njihove cene prilično stabilne i ne očekuje se poskupljenje u narednom periodu.

Vlada je ograničila cenu hleba da bi zaštitila standard građana, odnosno da bi sprečila deformacije u formiranju cena ove namirnice koja je veoma važna za snabdevanje potrošača, naročito onih nižih socijalnih kategorija.

Uredbom je propisano da vekna od brašna tip 500 mora da ima najmanje 500 grama i da je njena maksimalna maloprodajna cena 54 dinara. Definisano je i da ukupna stopa marže, koja se obračunava na neto fakturu cene, ne sme biti veća od šest odsto.

Trgovci, koji prodaju veknu "sava", moraju da imaju najmanje 30 odsto tog hleba u svojim prodavnicama.

U našoj zemlji do 31. maja važi i Uredba o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, a kojom je ograničena cena brašna.

Prema toj uredbi koju je usvojila Vlada Srbije krajem februara maksimalna cena brašna tip T-500 ne sme da prelazi 49,99 dinara po kilogramu, dok najviša cena brašna tip T-400 može da bude 54,99 dinara po kilogramu.
Propisom je previđeno da su trgovci na malo koji prodaju prehrambene proizvode obavezni da u strukturi dnevne ponude svih vrsta brašna tip T-500 imaju najmanje jednu robnu marku brašna tip T-500 i T-400 u pakovanjima do jednog kilograma, uključujući jedan kilogram, čija cena ne sme da prelazi vrednost od 49,99 dinara, odnosno 54,99 dinara po kilogramu.

Maksimalna proizvođačka cena brašna tipa 500 ne sme prelaziti 40,90 dinara, a tipa 400 ne sme biti veća od 45 dinara po kilogramu.
Po ovim cenama proizvođači mesečno moraju isporučivati trgovcima na malo najmanje 50 odsto količine u odnosu na isti period prethodne godine.

Uredba predviđa da maksimalna količina tog brašna koju trgovac na malo može da proda potrošaču u pojedinačnoj kupovini je za oba tipa po pet kilograma.

Za kršenje Uredbe propisane su novčane kazne za pravna lica i preduzetnike i to od 5.000 do 2.000.000 dinara, a može se izreći i zaštitna mera zabrana vršenja određene delatnosti u trajanju od šest meseci do jedne godine.

image