"Blumberg": Sankcionisanje ruskog tečnog gasa obiće se EU o glavu

Ideja EU da zabrani ruskim brodovima da koriste EU luke za transfer tečnog gasa mogla bi da se podvede pod "skuplja dara nego mera", ocenjuje "Blumberg"

Od početka Specijalne vojne operacije u Ukrajini, Evropa traži načina da saseče ruske prihode od prodaje energenata i istovremeno sačuva budžet svojih građana i svoje industrije. Sada su smislili novi plan: zabranu upotrebe EU luka za  reeksport tečnog prirodnog gasa (LNG).

Ruski proizvođač "Novatek" koristi luke u EU kako bi prebacio LNG sa brodova za polarne vode na konvencionalne tankere. Iako zabrana pristupa lukama neće sprečiti teret da stigne u Evropu - gde je uvoz LNG-a iz Rusije zapravo porastao i sada ima udeo od 13 odsto ukupnog tržišta - otežaće slanje u Aziju i potencijalno naljutiti kupce poput Kine ili Indije.

Brisel će ovu ideju razmatrati u okviru 14. paketa sankcija, piše "Blumberg" i upozorava da bi ovaj plan, ako bude odobren, samo doveo do još veće cirkulacije ruskog goriva u Evropi i izazvalo glavobolje evropskim logističkim kompanijama koje imaju dugoročne ugovore, ali i političku reakciju zemalja koje kupuju ruski gas.

Uz to, "Novatek" bi jednostavno mogao da istovari gas namenjen Aziji u Evropu i sa drugih lokacija snabde azijske kupce. To bi, kaže Džejms Vadel iz kompanije "Enerdži aspekts", otvorilo prostor da se evropske vlade optuže da povećavaju svoje isporuke ruskog LNG-a dok tvrde da pokušavaju da ih smanje.

Rusija, koja se pokazala prilično snalažljivom u zaobilaženju zapadnih sankcija, mogla bi da prebacuje gas sa broda na brod u blizini Murmanska, a takođe može da koristi svoj Severni morski put tokom leta kada se led topi i razni brodovi mogu da pristupe postrojenjima.

Sa druge strane, evropske kompanije poput nemačkog SEFE-a, "Šela" ili "Total enerdžiza", koje imaju dugoročne ugovore za ruski gas (koji ističu 2038. i 2041) mogle bi da se nađu u pravnim problemima ako transfer bude prekinut.

Drugim rečima, zaključuje "Blumberg", ideja sankcionisanja protoka ruskog gasa mogla bi da "upali" i oteža i poskupi slanje LNG-a u Aziju, ali sva je prilika da neće.