Zemlje EU blizu su prihvatanja predloga da se cena sirove ruske nafte ograniči na 60 dolara po barelu, tvrde izvori, precizirajući da bi posle svake dvomesečne revizije, novo ograniečenje trebalo da uvek bude makar pet odsto ispod prosečne tržišne cene za rusku naftu, prenosi "Blumberg".
Sporazum članica EU i G-7 oko ograničenja cene mora biti postignut do ponedeljka kada će širi paket evropskih sankcija na rusku naftu stupiti na snagu.
Zamenik ministra finansija SAD Adevale Adiemo danas je najavio ograničenje cene ruske nafte na 60 dolara po barelu uz moguđe revizije u budućnosti i dodao da će Vašington i njegovi saveznici uspeti da uvedu ograničenje pre 5. decembra, izvestile su „RIA novosti“.
Pregovori u EU su prethodno naišli na prepreku prošle nedelje, kada su Poljska i baltičke zemlje zahtevale ograničenje koje bi više uticalo na prihode koje Moskva ostvaruje od trgovine nafte, tvrdeći da su tadašnji predlozi od 62 dolara po barelu previše velikodušni.
Sa druge strane, Grčka i druge uvozničke zemlje su se zalagale za veću cenu.
Većina zemalja iz oba tabora slaže da se cena ograniči na 60 dolara po barelu, ako drugi uslovi budu zadovoljeni, ukazuju izvori.
Grčka, koja je predložila mehanizam revizije cena, zajedno je sa Maltom i Kiprom zatražila garancije da njihova transportna industrija neće biti ugrožena širim paketom sankcija na rusku naftu. Blok koji čine Poljska i baltičke zemlje pristao je na predloženu cenu ukoliko širi paket sankcija bude oštriji. Očekuje se da će se detalji šireg paketa sankcija iskristalisati tokom narednih dana.
Predloženo ograničenje od 60 dolara po barelu i dalje je iznad cena po kojima se ruska nafta neretko prodaje, ukazuje "Blumberg", i navodi primer ruske sirove nafte "uralskog" kvaliteta trenutno iznosi 50 dolara po barelu.
Potpredsednik Vlade Rusije Aleksandar Novak je nagovestio da Moskva neće izvoziti naftu u zemlje koje bi postavile gornju granicu cene, čak iako ona podrazumeva 60 dolara po barelu, ili bilo koju drugu cenu. Prema njegovim rečima, takva ograničenja znače mešanje u tržišne mehanizme, a Rusija će raditi sa onim potrošačima koji su spremni da posluju po tržišnim uslovima.