Deset godina Evroazijskog ekonomskog saveza: Osnovan uprkos suprotstavljanju SAD
Evroazijski ekonomski savez (EAEU) promoviše rast trgovine, donosi stvarnu korist članicama, a postao jedan od centara multipolarnog sveta u nastajanju, poručio je predsednik Rusije Vladimir Putin tokom samita EAEU koji ove godine obeležava 10 godina svog postojanja.
Dan Evroazijskog ekonomskog saveza (EAEU) obeležen je 29. maja, pošto je tada 2014, u Astani, u glavnom gradu Kazahstana, potpisan Ugovor o osnivanju EAEU, izveštava sajt "Katehon".
Ugovor su potpisali predsednici Rusije, Belorusije i Kazahstana. Godine 2015, pridružila im se Jermenija, a ubrzo potom i Kirgistan.
Put ka bližoj ekonomskoj integraciji EAEU integraciji odvijao se vrlo teško. Jermenija upravo doživljava društvene i političke potrese.
Ukrajina se počev od 2013. godine smatrala kandidatom za članstvo u EAEU, ali se u februaru 2014. u Kijevu dogodio državni udar. Posle referenduma na Krimu, Rusija je izložena zapadnim sankcijama.
Prve sankcije protiv Rusije uvedene su 17. marta 2014. godine, a potom su svake godine uvođene nove.
U Odesi su 2. maja 2014. ukrajinski neonacisti, uz podršku vlasti, izvršili zločin u Domu sindikata, što je dovelo do civilnih žrtava.
Ovo je bio jasan signal. Jedanaestog maja 2014. održani su referendumi u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici o nezavisnosti od Ukrajine.
EAEU je stvorena uprkos suprotstavljanju SAD
Naravno, iza procesa negativne transformacije Ukrajine stajale su SAD. Činjenice pokazuju da je državni udar, između ostalog, pokrenut i kako bi se sprečio ulazak Ukrajine u EAEU.
Hilari Klinton, kao državni sekretar SAD kritikovala je još 2012. evroazijske integracione trendove, nazivajući ih pokušajima da se ponovo stvori SSSR. "Pokušavamo da pronađemo efikasan način da usporimo ili zaustavimo ovaj proces", rekla je Klintonova.
Viktor Janukovič je 29. novembra 2013. na samitu Istočnog partnerstva u Viljnusu odbio da potpiše sporazum sa Evropskom unijom. U decembru je potpisao rusko-ukrajinski akcioni plan, koji je predviđao smanjenje cena prirodnog gasa i rusku kupovinu ukrajinskih evroobveznica, ali ovaj plan nikada nije ostvaren. Ukrajina je tada već bila zahvaćena protestima, a ulje na vatru su dolivali američki emisari.
Uprkos svemu tome, EAEU je stvorena i funkcioniše. Unija je otvorena za ulazak bilo koje države koja deli njene ciljeve i principe, pod uslovima o kojima su se dogovorile države članice.
EAEU primenjuje Jedinstvenu carinsku tarifu, sprovodi jedinstvenu carinsku regulaciju i slobodno trguje robom, bez carinskih deklaracija i državne kontrole.
Unutar Unije sprovodi se jedinstvena spoljnotrgovinska politika. Zaključivanje sporazuma sa trećim zemljama moguće je samo u ime EAEU i njenih država članica. Pet zemalja članica vode koordinisanu makroekonomsku, industrijsku, agroindustrijsku i transportnu politiku, kao što rade i na stvaranju jedinstvenog digitalnog prostora.
Perspektive EAEU
Republika Moldavija je 14. maja 2018. godine dobila status države posmatrača pri EAEU, a 11. decembra 2020. godine su taj status dobile Republika Uzbekistan i Republika Kuba.
Osim toga, već su uspostavljene zone slobodne trgovine sa Vijetnamom, Srbijom i Singapurom, a u toku su pregovori sa nizom drugih zemalja. Najaktivniji pregovori se vode sa Islamskom Republikom Iran.
Godine 2016. Vrhovni evroazijski ekonomski saveta je doneo odluku o početku pregovora sa Arapskom Republikom Egipat o zaključivanju sporazuma o zoni slobodne trgovine.
Vrhovni evroazijski ekonomski savet je 9. decembra 2022. doneo odluku da otpočne pregovore sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima o zaključivanju sporazuma o slobodnoj trgovini.
Sirija je takođe zainteresovana za članstvo u EAEU.
U septembru 2017, Jordan je potpisao Memorandum o razumevanju sa Evroazijskom ekonomskom unijom za promovisanje trgovine između Jordana i Evroazijske ekonomske unije. Maroko i Evroazijska ekonomska unija potpisali su 28. septembra 2017. godine u Rabatu memorandum o saradnji kojem je cilj jačanje ekonomskih odnosa
Godine 2023. godine potvrđeno je da su EAEU i Saudijska Arabija zainteresovane za proširenje saradnje. Saudijska Arabija je među 15 najvećih potrošača proizvoda agroindustrijskog kompleksa EAEU.