Kusturica na otvaranju "Kustendorf klasika": Svaki veliki umetnik upotpunjuje život u kome nema smrti
Na Mećavniku u Mokroj Gori večeras je svečano otvoren 11. po redu Festival klasične muzike "Kustendorf klasik" koji će trajati do 3. septembra.
Festival su otvorili osnivač i idejni tvorac Emir Kusturica i Aleksandar Dibalj, načelnik departmana za komunikacije kompanije "Gasprom njeft". Posle svečanosti otvaranja, koncert su održali ruska pijanistkinja Zarina Šimanskaja i mecosopran Zinaida Carenko, solistkinja čuvenog Marijinski Teatra.
Govoreći na otvaranju festivala, Aleksandar Dibalj, podsetio je da "Gasporm njeft" već godinama pomaže Ermiru Kustirici u realizaciji festivala.
"Emir Kusturica je genijalni autor i to ne samo u oblasti filma nego je pun raznih originalnih ideja od kojih je jedna bila i stvaranje ovog jedinstvenog festivala. Prosto, zavidim mladim izvođačima koji su ovde, oni sakupljaju impresije, utiske koji će ostati sa njima čitavog života. Sa jedne strane ovde je atmosfera slobode, atmosfera demokratije, sa druge strane ovi mladi izvođači imaće priliku da pokažu šta znaju i da se takmiče", rekao je Dibalj.
Dibanj je naveo da "svi ovi mladi izvođači imaju sreću da ovde sa njima nastupaju i svetske zvezde. Ovde su nastupali i Berezovski i Macujev i Gergijev, oni su mogli da vide uživo sve te velikane, a naravno da vide i Kusturicu koji je takođe ništa manje svetska zvezda. Dugujem veliku zahvalnost i ministru kulture Nikoli Selakoviću koji je pomagao i festival i sarađivali smo i na drugim projektima, na izgradnji mozaika Hrama Svetog Save. Veliku zahvalnost dugujemo i velikoj porodici Emira Kusturice."
"Slažem se sa gospodinom Dibaljem u vezi sa njegovom tvrdnjom da u ovom selu vlada sloboda. Mislim ipak da ovde nema demokratije. Demokratija je preživljeni oblik društvenog uređenja. Svaki uspeh ovog sela meri se odsustvom demokratije", rekao je večeras na Mećavniku otvarajući festival Emir Kustirca.
Veliki režiser podsetio je i na reči ruskog književnika Vodolaskina koji "u svojoj poslednjoj knjizi piše da je najsnažnija manifestacija ruske ideje života izražena u fikciji a ne u realnosti".
"Misli su mu lepe i slične mojima. Ovde se događa, da se na pozornici menjaju veliki umetnici i mladi koji će postati veliki. Između dve krajnosti koje predstavljaju život i smrt, oni nam donose trijumf života. Trijumf konstruktivnosti u odnosu na destruktivnost. Otkrivaju nam magijski svet. Tesla je tvrdio da svaki čovek koji je živeo nikada nije umro, on se pretvorio u svetlost, verujući da ljudska energija dolazi iz etera. Podsmehivao se Ajnštajnu koji je tvrdio da svakolika energija dolazi iz materije. Verujući u red i u moral, ukazao nam je Tesla na moguću definiciju umetnosti: ako duhovna energija plovi eterom, onda svaka umetnost teži da bude muzika. Živeći za taj eter, verujući u duh i u to da smrti nema, svaki mladi i veliki umetnik, upotpunjuje život u kome nema smrti. I ovom idejom o besmrtnosti, još jedan muzički 'Kustendorf' je otvoren", rekao je Kusturica.
Pijanistkinja Zarina Šimanskaja dobitnica je brojnih međunarodnih pijanističkih takmičenja i nosilac titule umetnice Moskovske filharmonije. Mecosopran Zinaida Carenko solistkinja je čuvenog Marijinski Teatra. Završila je Sanktpeterburški državni konzervatorijum "N. A. Rimski-Korsakov" (klasa Olge Kondine) i dobitnica je brojnih priznanja među kojima su gran-pri, prva nagrada i zlatna medalja na XVII Međunarodnom konkursu "P. I. Čajkovski".
Takmičarski program u kome će se naći 36 takmičara iz Srbije, Rusije i Belorusije, počinje u nedelju, 1. septembra. O dobitnicima nagrade festivala "Zlatna matrijoška", odlučiće međunarodni žiri koji će činiti dirigent Mihail Golikov, zatim naš proslavljeni pijanista i profesor na FMU u Beogradu, Vladimir Milošević i kompozitorka i gitaristkinja, Maja Le Ru Obradović.
U četiri festivalska dana, od jutarnjih do kasnih večernjih časova, Mećavnik će, najavljuju organizatori, biti ispunjen muzikom. Učenici Škole za muzičke talente iz Ćuprije i muzičkih škola "Mokranjac" i "Vatroslav Lisinski" iz Beograda pokazaće svoje talente tokom dana, a biće održana i dva koncertna predavanja o stvaralaštvu kompozitora Petra Stojanovića i Ante Grgina.
Muzičku prezentaciju pod nazivom "Renesansa zaboravljenog Petra Stojanovića", održaće mr Nataša Špaček iz MŠ "Mokranjac", uz nastupe meco soprana dr Tanje Obrenović i učenika Jane Novaković i Lucije Grgurević. Kroz koncertno predavanje "Mala priča Ante Grgina" vodiće Mirjana Rastović, muzička urednica RT Vojvodina uz nastupe flautiskinje Aleksandre Horvat i pijaniste Saše Svijića, profesore muzičke škole "Isidor Bajić" u Novom Sadu.
Večernji sati rezervisani su za koncerte proslavljenih domaćih i svetskih umetnika, a prvi put biće izvedena i dva muzičko-scenska dela.
Drugo veče, 1. septembar, rezervisan je za izvođenje komične opere "Iza operskih kulisa" srpske kompozitorke Vere Milanković. Operetu će izvesti Umetnički ansambl Ministarstva odbrane "Stanislav Binički" pod dirigentskom palicom Radeta Pejčića u saradnji sa DK Studentski grad.
Posetioci festivala treće festivalske večeri uživaće u virtuoznim izvođenjima violiniste srpskog porekla Luke Faulisi, pijaniste Bogdana Dugalića i gitariste Uroša Jaćevića. Mlade nade muzičke scene nastupiće takođe uz Umetnički ansambla Ministarstva odbrane "Stanislav Binički" pod dirigentskom palicom Radeta Pejčića. Na zatvaranju festivala, biće izveden jedinstveni projekat kompozitora Aleksandra Sedlara, dramska opera "Šum šume preko polja".
Tokom festivala, 1.09. biće otvorena nova galerija pod nazivom "Đuzepe Rotuno" uz izložbu fotografija Janka Kusturice.
Festival "Kustendorf klasik" zajednički je projekat renomiranog srpskog režisera Emira Kusturice i kompanije "Gasprom njeft".