Kultura

Viševekovna istorija bratskih veza Rusije i Srbije: "Večeri ruske kulture"

Program "Večeri ruske kulture" uključuje seriju reportaža o istoriji i kulturi, koncertni horski program sa kreativnim numerama, putujuću izložbu fotografija posvećenih kulturi i prirodi ruskog severa
Viševekovna istorija bratskih veza Rusije i Srbije: "Večeri ruske kulture"© Tanjug/AP Photo/Pavel Bednyakov

Studenti i osoblje Pravoslavnog humanitarnog univerziteta Svetog Tihona u Moskvi od 30. septembra do 7. oktobra održaće edukativne večeri ruske kulture u Beogradu, Novom Sadu i Sremskim Karlovcima uz učešće lokalne omladine i odraslih.

Putovanje ruskih studenata poklapa se sa značajnim datumom u viševekovnoj istoriji bratskih veza Rusije i Srbije. Kulturno-kreativne večeri su deo projekta Fondacije Svetog Tihona za podršku pravoslavnom obrazovanju na temu "Rusko-srpsko prijateljstvo: istorijske, kulturne i duhovne veze u pesmama omladine – stogodišnjica Ruske crkve Svete Trojice u Beogradu".

Program "Večeri ruske kulture" uključuje seriju reportaža o istoriji i kulturi, koncertni horski program sa kreativnim numerama, putujuću izložbu fotografija posvećenih kulturi i prirodi ruskog severa, a takođe i neformalnu komunikaciju sa srpskom publikom.

Događaji će se odvijati u kulturnim, obrazovnim i verskim institucijama u različitim regionima Srbije: Bogoslovski fakultet Beogradskog univerziteta, manastir Slanci, Matica Srpska, bogoslovija u Sremskom Karlovcima.

Susreti će omogućiti da se srpska omladina i stariji ljudi na pristupačan, kreativan način upoznaju sa osobenostima ruske kulture, da se pokaže bliskost istorijskih sudbina ruskog i srpskog naroda, da se otkrije istorijska uloga Rusije u svetskim ratovima i pokaže kontinuitet tradicije srpsko-ruskog prijateljstva.

Istorija svedoči o brojnim primerima bliskosti naših zemalja: u 19. veku Ruska carevina je aktivno učestvovala u oslobađanju bratskog naroda od osmanske vlasti, a u 20. veku Srbija je pružila utočište Rusima koji su napustili otadžbinu nakon revolucije. Ruske izbeglice su u Beogradu 1924. godine osnovale crkvu u čast Presvete Trojice u Tašmajdanskom parku, koja je 1946. godine dobila status podvorja Ruske Pravoslavne Crkve. Ove godine se obeležava 100. godišnjica osnivanja podvorja.

Projekat se realizuje uz finansijsku podršku Fondacije Ruski mir, Pravoslavnog univerziteta Sveti Tihona i Srpske pravoslavne crkve.

image