Kusturica: Nagrada Andrić institutu je priznanje slobodi i pameti
Srpski reditelj i direktor Andrićevog instituta Emir Kusturica izjavio je da proglašenje Andrićevog instituta iz Andrićgrada za najboljeg izdavača iz dijaspore na 66. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga je još jedno priznanje slobodi i pameti koji se neguju u Republici Srpskoj.
"To je sve izraz hrabrosti i ukusa s jedne strane, i slobode koja se neguje u Republici Srpskoj s druge strane, kako bi sve što je važno bilo izrečeno na najbolji mogući način", rekao je Kusturica, preneo je Tanjug.
Da je bila neka druga ekipa, da nije bilo Mila Lompara, Miroslava Perišića, Miloša Kovića, Željke Jelisijević, Slobodana Antonić, Miloša Kovačević, Srđana Katića, Želidraga Nikčević, Milana Ružića, ekipe koja učestvuje u tom programu, naglasio je Kusturica u izjavi za Srnu, Andrićev institut nikada ne bi bio tako dobar.
"Mi smo prepoznatljivi i po ukusi i po hrabrosti, dok drugi nemaju tu hrabrost da objave ono što mi imamo. Da beogradska Akademija nauka i umetnosti ima takve ljude i tu hrabrost kojom se ponosimo, bila bi prvi branik odbrane. Mi takve ljude imamo, i zato i pobeđujemo", naveo je Kusturica.
Andrićev institut iz Andrićgrada proglašen je za najboljeg izdavača iz dijaspore na 66. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga za edicije "Znamen srbistike", "Naučne monografije", "Filozofija književnosti" i "O srpskim klasicima".
Andrićev institut osnovan je 14. juna 2013, a bavi se naučnoistraživačkim radom u oblasti društvenih i humanističkih nauka. Ovaj institut naučnoj, akademskoj i stručnoj zajednici, kao i širokoj javnosti, nudi jedan novi i celovitiji koncept u istraživanju, organizaciji, povezivanju i promociji različitih ideja i saznanja, u duhu zahteva vremena i okruženja, kroz istraživačke projekte, naučne studije, publicistiku, kongrese, konferencije, simpozijume, naučne skupove, seminare, okrugle stolove, radionice, organizaciju edukativnih, promotivnih i drugih posebnih događaja, ne samo na prostoru Andrićgrada, Republike Srpske i Republike Srbije, nego i šire.
Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda izdavač godine Sajma knjiga
Žiri 66. Sajma knjiga u Beogradu dodelio je nagradu za izdavača godine Zavodu za zaštitu spomenika kulture Beograda, dok je nagrada za izdavački poduhvat godine pripala Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU) za delo "Predsednici Društva srpske slovesnosti, Srpskog učenog društva, Srpske kraljevske akademije, Srpske akademije nauka i Srpske akademije nauka i umetnosti".
Članovi žirija su ocenili da zavod "stručnim monografijama unapređuje znanje o nepokretnom kulturnom nasleđu, predstavljajući ga kao živo polje preplitanja uticaja i podsticaja kulturnih, društvenih i političkih procesa".
Za najbolju dečju knjigu proglašena je edicija "Knjige sa kojima se raste" Dragane Malešević u izdanju Udruženja za razvoj profesionalnih veština iz Novog Sada.