Završen Sajam knjiga u Beogradu: Više od 190.000 posetilaca, sledećeg oktobra na istom mestu

Na 66. Međunarodnom sajmu knjiga nastupilo je 420 direktnih izlagača, od čega je 356 domaćih, izdavači zadovoljni sajamskom nedeljom, ali ukazuju na povećane cene proizvodnje knjiga i sajamskog prostora

Naredni Međunarodni beogradski sajam knjiga biće održan od 19. do 27. oktobra 2024. godine pod kupolom Beogradskog sajma, saopštila je direktorka Beogradskog sajma Danka Selić.

Na završnoj konferenciji 66. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga Selić je naglasila da je u njegovim programima nastupilo 420 direktnih izlagača, od čega je 356 domaćih.

"Ukupan broj učesnika je 867. Sajam knjiga je održan na više od 30.000 kvadratnih metara izložbenog prostora. Održano je 546 programa u organizaciji Beogradskog sajma knjiga. Sajam je pratilo preko 1.200 akreditovanih novinara iz 16 zemalja", rekla je Selić, a prenosi Tanjug.

Ona je dodala da je do sada registrovano preko 190.000 posetilaca, a kako je napomenula, konačne informacije će imati sutra nakon večerašnjeg zatvaranja manifestacije.

Sekretarka za kulturu Grada Beograda Nataša Mihailović Vacić je naglasila da Sajam knjiga po 66. put bio epicentar kulturne razmene.

"Francuska se kao naš počasni gost predstavila bogatstvom svog književnog dostignuća i istakla kulturne veze između naše dve zemlje. Bogatstvo programa ovogodišnjeg sajma odraz je raznolikosti naše književne scene" rekla je Mihailović Vacić.

Akademika Dušana Kovačevića je, kako kaže, impresionirala poseta mladih ljudi.

"Video sam registracije autobusa iz mnogo gradova Srbije i susednih zemalja. To vraća nadu u knjigu, kao i činjenica da nisu sva deca vezana samo za telefone, i da ima nekog ko voli knjigu. Veliki broj njih je kupio knjige i poneo ih sa sobom", rekao je Kovačević.

On je istakao da će knjige živeti, ali dodaje da je bilo strepnje tokom pandemije.

"Zbog opšte situacije u svetu, koja je unela strepnju među ljude, knjiga se izdvaja kao svetlost, i lepši deo života", rekao je Kovačević.

Kako je rekao, apsurdno je da je gotovo 50 odsto naslova knjiga vezano za temu rata.

Ambasador Republike Francuske u Srbiji Pjer Košar istakao je da mu je veliku čast pričinjava činjenica da je zemlja koju predstavlja bila počasni gost Sajma knjiga.

"Zahvaljujem gradu Beogradu, i organizatorima sajma koji su nas pozvali i omogućili nam da 19 godina nakon poslednjeg počasnog gostovanja taj status dobijemo ponovo. Prostor za dijalog između kultura je nezamenjiv", istakao je Košar.

Izdavači koji su izlagali na 66. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu ocenili su da je sajamska nedelja prošla dosta uspešno, da je kupovna moć građana relativno bolja nego lane, ali da veliki problem za njih predstavljaju povećane cene proizvodnje knjiga i sajamskog prostora.

Miodrag Gojković iz izdavačke kuće "Plato" istakao je za Tanjug da su izdavači koji su izlagali na ovogodišnjem sajmu zadovoljniji nego prošle godine.

"Čini mi se da je manji broj posetilaca, ali veći procenat ljudi koji kupuju knjige", naglasio je Gojković.

Direktorka izdavačke kuće Geopoetika Jasna Novakov Sibinović je istakla da je izdavačima produženje sajma za jedan dan dosta značilo i da nije bilo dodatne subote, ovogodišnji sajam bio bi za izdavače lošiji od prethodnog. 

"Ispunili smo izlagačku misiju i imamo razloga da se radujemo što smo i ove godine na istom mestu i pod istim uslovima", rekao je direktor izdavačke kuće "Klio" Zoran Hamović.

On je dodao da je uspeh ove izdavačke kuće identičan prošlogodišnjem i da ne mogu da budu zadovoljni poskupljenjem prostora i povećanjem troškova.

Posetioci Sajma knjiga sa kojima je Tanjug razgovarao rekli su da su u proseku potrošili 6.000 dinara na knjige, da dodatni popusti olakšavaju dostupnost novijim naslovima, ali su podeljenog mišljenja oko ponude, za koju pojedini smatraju da je bila bolja ranijih godina.