Objavljen uži izbor dela za Nagradu "Dimitrije Bogdanović" za 2023. godinu
Na osnovu odluke žirija koji čine dr Slobodan Antonić, dr Mirjana Bojanić Ćirković, dr Jana Aleksić, dr Marija Jeftimijević Mihajlović i dr Boris Bulatović (predsednik), u konkurenciji za Nagradu "Dimitrije Bogdanović" za 2023. godinu – koju Naučno udruženje za razvoj srpskih studija iz Novog Sada dodeljuje za najbolju knjigu u oblasti humanističkih i društvenih nauka – od ukupno 125 naslova u uži izbor od 12 odabrane su sledeće studije (prema azbučnom redosledu prezimena autora):
- Jasmina Ahmetagić, Knjiga o Andriću – Andrićeva proza iz perspektive Jungove psihologije (Blum izdavaštvo, Beograd);
- Vladan Bajčeta, Književnost s predumišljajem – stvaralačka biografija Slobodana Selenića (Akademska knjiga, Novi Sad);
- Milan Gromović, Plavo prozorje – ogledi o vizantijskoj duhovnosti i srodnim aspektima srpskog pesništva XX veka (Akademska knjiga, Novi Sad);
- Mirko Zurovac, Ontologija umetnosti I–II (Službeni glasnik, Beograd);
- Bojan Jovanović, Srpsko kulturno blago (Pravoslavna reč, Novi Sad);
- Goran Maksimović, Gradovi srpskog realizma (Centar za srpske studije, Banjaluka);
- Zoran Milutinović, Prebolevanje Evrope – konstrukcija Evrope u srpskoj kulturi (Geopoetika, Beograd);
- Igor Perišić, Književnost i liberalna misao (Institut za književnost i umetnost, Beograd);
- Milomir Stepić, Geopolitički pojmovnik Balkana (Catena mundi, Beograd);
- Siniša Stefanović, Uspon i pad Vukove ćirilice – od Krimskog rata do Krimskog rata (Andrićev institut, Višegrad);
- Vesna Trijić, Književnost između politike i kulture – Branimir Šćepanović i Danilo Kiš (Andrićev institut, Višegrad);
- Bogoljub Šijaković, Mišljenje u pletivu istorije – ogledi iz srpske filosofije (Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori, Podgorica).
Nagrada koja nosi ime velikog proučavaoca srpske srednjovekovne književnosti i kulture i odvažnog zastupnika srpskih nacionalnih prava u titoističkoj Jugoslaviji, osnovana je prošle godine i prvi dobitnici ovog priznanja su dr Milo Lompar za knjigu Crnjanski i svetska književnost (Pravoslavna reč, Novi Sad) za nauku o književnosti i dr Nemanja Dević za knjigu Za Partiju i Tita (Službeni glasnik, Beograd) za istoriografiju.
Po rečima predsednika žirija Borisa Bulatovića, ideja da se ustanovi nagrada "Dimitrije Bogdanović", bila je vrlo smislena budući da su u naše vreme humanističke nauke i kulturno nasleđe koje je predmet njihovog izučavanja – zanemareni, a posebno u srpskom slučaju pošto je na delu maligno prevrednovanje činilaca srpske kulturne i političke egzistencije i oblikovanje predstave o svojevrsnoj kriminogenoj kulturi.
Bogdanovićevu brigu za srpsku kulturu pokazali su dosadašnji nagrađeni autori Lompar i Dević, kao i pisci čije su se studije našle u užem izboru za 2023. godinu.
Dimitrije Bogdanović (1930–1986), istaknuti srpski istoričar književnosti i akademik SANU, kao i hrabri kritičar komunističkog režima, između ostalog je prikupljao i istraživao građu o istoriji Kosova i Metohije, te digao glas protiv tišine o teroru nad Srbima na Kosmetu – kada je postao član SANU, osnovao je Odbor za odbranu slobode misli i izražavanja, koji je mahom ukazivao na obespravljenost Srba na KiM. Iz toga je nastala njegova "Knjiga o Kosovu" (1986) nakon čega je usledila žestoka medijska hajka na akademika.
"Ljudi kao Dimitrije Bogdanović i u većim narodima se javljaju jednom u pola veka", govorio je istoričar Radovan Samardžić.