Kultura

Šušljik ponovo kao Sveti Sava: "U ime oca i sina" u Narodnom pozorištu

Predstava koju će ansambl nacionalnog teatra premijerno odigrati na dan Svetog Save, 27. januara, u režiji Milana Karadžića, bavi se poslednjim delom velike dramske epopeje Milana Vitezovića koji prati period od zamonašenja Rastka Nemanjića pa do njegove smrti
Šušljik ponovo kao Sveti Sava: "U ime oca i sina" u Narodnom pozorištu© FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIĆ/ bs..

Nakon više od tri decenije od predstave "Princ Rastko, monah Sava", koja je igrana na sceni Pozorišta "Boško Buha" i u kojoj je glumac Goran Šušljik prvi put stao na scenu, odmah u naslovnoj roli, Narodno pozorište je uradilo svojevrsni nastavak priče o srpskom princu koji se zamonašuje i na kraju postaje svetac.

"Pokušavamo da ispričamo priču upravo o tome koliko je jedan čovek uspeo da učini za svoj narod, za duhovno, ali i svetovno vaspostavljenje tog naroda. Pravimo poetsku istoriju o jednom čoveku, ali ne samo o njemu. To je porodična drama na fonu istorijskih događaja koji su bili užasno komplikovani. Jedan čovek, Sveti Sava, uspeo je da pobedi sve teške okolnosti, da napravi državu, autokefalnu crkvu, da miri braću, utišava strasti velikih sila", kaže za Tanjug glumac Goran Šušljik koji ima retku priliku da ponovo igra isti lik.

Predstava koju će ansambl Narodnog pozorišta premijerno odigrati na dan Svetog Save, u režiji Milana Karadžića, bavi se adaptacijom četvrte četvrtine velike dramske epopeje Milana Vitezovića, piščevog zavetnog dela na jednu od najznačajnijih tema iz naše istorije.

"Milan Karadžić je pre tridesetak godina režirao početak Vitezovićevog dela, o odrastanju Rastka Nemanjića sve do trenutka kada se zamonašio. Sada radimo period od njegovog zamonašenja pa do smrti. Kada imate takvu gromadu, čoveka koji je napravio državu, zakone, obezbedio autokefalnost srpskoj crkvi, gradio škole i bolnice, mirio braću, bavio se diplomatijom, teško je poverovati da je bio živ čovek. Pozovite bilo koga danas da se odrekne svog bogatstva i da bos ode u Hilandar kako bi postao monah", ističe dramaturg Ivana Dimić za "Sputnjik".

Po rečima Gorana Šušljika, Vitezović je dosta ozbiljno tumačio i čitao istorijske spise i žitija, i napravio poetski, dramski tekst koji će nas učiti, a pozorište, kako je rekao, ne samo da može nego i mora da nas uči.

Reditelj Karadžić je rekao da je pre tri decenije radio predstavu o Svetom Savi u pozorištu za decu, a sada se koncentrisao na deo koji sadrži biografske činjenice iz života Svetog Save od monašenja do kraja života.

"Radnja drame prati kako je organizovao crkvu, državu, uveo zakone, obrazovanje, bolnice, bio diplomata, mirio zaraćene, sve do smrti u Trnovu. Veoma je dramski zahtevno, ali i izazovno praviti predstavu o istorijskoj ličnosti kakav je Sveti Sava", zapisao je Karadžić u programu predstave.

"Predstava 'U ime Oca i Sina' govori o monahu Savi dok je hodio zemljom kao arhipastir čineći dobra dela, a zapravo govori o neslućenim mogućnostima jednog ljudskog bića proizašloj iz nepokolebive vere, govori o Svetom Savi", zaključuje Ivana Dimić.

image