Dačić: Vlada Srbije će podneti kandidaturu za punopravno članstvo u Frankofoniji
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da je Vlada Srbije odlučila da podnese kandidaturu za promenu statusa u Međunarodnoj organizaciji Frankofonije i postane njen punopravni član.
"Nadam se da će sve članice Organizacije dati punu podršku kandidaturi naše zemlje, priznajući je na taj način kao ravnopravnog partnera u izgradnji čvrstih temelja saradnje i ispunjenju odgovornosti koje su nam poverile sadašnje i buduće generacije", rekao je Dačić na svečanom otvaranju Meseca Frankofonije u Palati Srbija u Beogradu.
Podsetio je da je Srbija postala član frankofone zajednice mnogo ranije nego što je ova međunarodna organizacija formalno osnovana.
Dačić je naveo da Mesec Frankofonije predstavlja dragocenu priliku da se, pored slavljenja francuskog jezika i kulturne raznovrsnosti frankofonih zemalja, frankofonoj zajednici u Srbiji na najbolji način predstavi i bogata kultura naše zemlje, kao i njena duboka povezanost sa kulturama frankofonog sveta.
"Danas, više nego ikad, upravo ta kulturna povezanost, ali i raznolikost frankofonog sveta, koja predstavlja srž i stožer Međunarodne organizacije Frankofonije, mora biti iskorišćena kao faktor mira, u svetu opterećenom mnogobrojnim i međusobno povezanim krizama", rekao je ministar.
Dodao je da Frankofonija danas okuplja više od trećine zemalja članica UN i predstavlja mesto na kome se, prema njegovim rečima, može tražiti odgovor na mnogobrojne globalne izazove.
"Težeći punopravnom članstvu u ovoj organizaciji, Srbija upravo želi da bude deo tog odgovora, zasnovanog na saradnji, solidarnosti i sinergiji svih članica", poručio je Dačić i dodao da Srbija želi da se dodatno uključi u sve aktivnosti Frankofonije.
Istakao je da Srbija ostaje pouzdani partner na svim nivoima saradnje i upravo kao takva želi da da svoj pun doprinos Međunarodnoj organizaciji Frankofonije i ostvarenju njenih strateških ciljeva.
Svake godine mesec mart je u celom svetu u znaku Frankofonije i slavljenja njene raznolikosti i živosti.
Frankofoniju, pre svega, čini 300 miliona ljudi koji na 5 kontinenata govore istim, francuskim jezikom.
Ujedno, Frankofonija predstavlja i institucionalno sredstvo posvećeno unapređenju francuskog jezika i uspostavljanju političke, obrazovne, ekonomske i kulturne saradnje između 88 država i vlada članica Međunarodne organizacije frankofonije (OIF).