
Smotra najboljih: Na Evropskoj olimpijadi iz fizike učenici iz Srbije osvojili pet medalja

Učenici iz Srbije su na jubilarnoj desetoj evropskoj olimpijadi iz fizike "EuPhO 2026" u Geteborgu osvojili dve zlatne, jednu srebrnu i dve bronzane medalje. Srbiju je predstavljala petočlana ekipa koju je predvodio, naučni savetnik Instituta za fiziku i profesor Matematičke gimnazije i Računarske gimnazije Branislav Cvetković.

Na Olimpijadi održanoj od 12. do 16. juna učestvovalo je 36 evropskih i sedam gostujućih zemalja, među kojima su bile i ekipe Kine i SAD, objavljeno je na sajtu Matematičke gimnazije.
Učestvovalo je 199 takmičara, a prema broju osvojenih medalja, Srbija je zauzela drugo mesto u Evropi.
Zlatne medalje osvojili su učenici Matematičke gimnazije Andrej Drobnjaković i Luka Smiljanić. Srebrnu medalju je osvojio učenik Gimnazije iz Kraljeva Dušan Lazić. Bronzane medalje osvojili su učenik Matematičke gimnazije Jovan Kulezić i učenik Računarske gimnazije Veljko Adžić.
Poseban uspeh postigao je Andrej Drobnjaković, koji je bio drugi najbolji takmičar iz Evrope.
Odlazak učenika na Evropsku olimpijadu iz fizike i podršku njihovom učešću na ovom značajnom takmičenju, omogućila je kompanija Telekom Srbija.
Jedanaest učenika iz Srbije učestvovalo je i na međunarodnoj Stemko olimpijadi iz matematike, koja je održana od 17. do 21. juna 2026. godine u Singapuru, učestvovalo je 11 učenika iz Srbije, a učenici Matematičke gimnazije ostvarili su zapažen uspeh, osvojivši dve srebrne i jednu bronzanu medalju.
Srebrne medalje osvojili su Dimitrije Jelić i Zaharije Srdić, dok je bronzanu medalju osvojio Aleksandar Vukojević. Lider tima Srbije bila je profesorka Matematičke gimnazije Ivana Milošević.



