Đacima neće imati ko da predaje: Slabo interesovanje mladih za nastavničke fakultete

Na fakultetima koji obrazuju nastavnike prijavilo se malo kandidata. To nije problem koji se javio ove godine, već je aktuelan poslednjih desetak godina

U toku je prvi upisni rok na državnim fakultetima u Srbiji. Neke visokoškolske ustanove već su organizovale prijemne ispite, da drugima se tek očekuju. Na fakultetima koji obrazuju buduće nastavnike kažu da je slabo interesovanje kandidata za te studijske programe. 

Na Hemijskom fakultetu u Beogradu na modul za nastavnika hemije prijavila su se samo četiri kandidata, ali su na prijemni ispit izašla samo tri kandidata. Ovo nije problem koji se javio ove godine, već je aktuelan poslednjih desetak godina. 

Dekani nastavničkih fakulteta više puta su ukazivali da se mora nešto preduzeti kako bi se privuklo više brucoša na te studijske programe. Posledice su već vidljive u školama. 

U Srbiji već postoji ozbiljan problem nedostatka nastavnika matematike, informatike, fizike, hemije, stranih jezika. Direktori škola, posebno u unutrašnjosti, svake školske godine imaju problem da obezbede kvalifikovan kadar za te predmete. Često se angažuju kolege koje su otišle u penziju ili studenti završnih godina na fakultetima. 

Prof. Marija Stanić, dekan PMF-a u Kragujevcu za RT Balkan kaže da je interesovanje za nastavničke smerove "katastrofalno". Smatra da je glavni razlog stanje u obrazovnom sistemu, da to nije pitanje plate i novca, već odnosa prema nastavnom kadru i sistema u kom su "važna samo prava dece i roditelja".

"Gore je nego prošle godine. Kod nas se za nastavničke smerove studenti opredeljuju na drugoj ili trećoj godini. Međutim, ove godine se prijavilo ukupno 128 kandidata, a primamo oko 275 kandidata. Ukupan broj kandidata je jako loš. Čak i svi da odu za nastavnike, a neće, to je opet malo", kaže Stanić.

Na PMF-u u Kragujevcu kandidati mogu da studiraju Biologiju (dva studijska programa), Ekologiju(dva programa), matematiku (tri studijska programa), Informatiku (tri programa), Fiziku (četiri programa), Hemiju (četiri programa).

Kaže da stanje u obrazovnom sistemu i zašto mladi ne žele u nastavnike najbolje oslikava primer studentkinje koja je na mesec, dva bila na zameni u školi.

"Kada su je pitali kakva su joj iskustva iz škola ona je rekla da je mnogo srećna što je dobila priliku da vidi kako izgleda rad u učionici, ali da joj ne pada na pamet da radi u školi. Radiće bilo koji drugi posao, samo neće biti nastavnik. To najbolje opisuje sve", ispričala je ona i dodala da danas imamo primere da ljudi nakon 20 godina rada u školi napuštaju prosvetu jer ne mogu da izdrže pritiske- roditelja, đaka, uprave, ministarstva.

Na Fizičkom fakultetu u Beogradu za nastavnika fizike ove godine prijavilo se šest kandidata, što je pomak u odnosu na prošlu godinu kada su se prijavila samo dva kandidata. Inače na tom fakultetu gde je kvota na svim studijskim programima 150 studenata, prijavilo se 60 kandidata.

Na PMF-u u Novom Sadu za modul nastavnik geografije prijavilo se sedam kandidata.

"Geografija je ispod očekivanog, a za Hemiju i Fiziku ćemo znati kada bude upis. Na Hemiji i Fizici imamo po dva modula i tek na upisu saznamo za koji su se kandidati opredelili. Što se tiče Fizike, čini mi se da je ove godine veće interesovanje. Imamo za sada 26 kandidata, pa ćemo pri upisu videti ko će opredeliti za nastavnički modul", kaže za RT Balkan prof. Ljubica Bibić, prodekan za nastavu.

Inače, na tom fakultetu ove godine imaju više kandidata u odnosu na prošlu, a iz uprave kažu da su broja kandidata iz akademske 2024/25.