Srbija i Balkan

Đukanović tvrdi da je najveći prijatelj Srbije, kakvu bi tek politiku vodio da je neprijatelj

Gotovo neverovatno zvuči da Đukanović, koji kao da je zaboravio sve što je učinio za 30 godina vlasti u Crnoj Gori, tvrdi je Crna Gora Srbiji uvek pokazivala prijateljstvo
Đukanović tvrdi da je najveći prijatelj Srbije, kakvu bi tek politiku vodio da je neprijatelj© TANJUG/ SLUŽBA ZA ODNOSE SA JAVNOŠĆU PREDSEDNIKA CRNE GORE

Aktuelni crnogorski predsednik i kandidat DPS na predstojećim predsedničkim izborima Milo Đukanović izjavio je da Crna Gora nikada nije bila antisrpska, da je uvek Srbiji pokazivala prijateljstvo, ali joj je uzvraćeno neprijateljstvom.

Gotovo neverovatno zvuči da je ovo izgovorio Đukanović, koji kao da je zaboravio sve što je učinio za 30 godina vlasti u Crnoj Gori, a učinio je sve da razdvoji svaku vezu Podgorice i Beograda.

On je na predizbornoj tribini u Pljevljima rekao da je to jedna od manipulacija njegovih oponenata.

"Crna Gora nikada nije bila antisrpska, ni danas nije antisrpska. Nema Srbija boljeg prijatelja u regionu od Crne Gore. Godine kojima smo mi upravljali Crnom Gorom su bile godine u kojim smo upravo demonstrirali to prijateljstvo", rekao je Đukanović.

Pristojna, građanska, demokratska evropska Srbija je uvek u Crnoj Gori imala iskrenog partnera, kazao je Đukanović i naveo da kada je "trebalo zaštititi nažalost tragično stradalog Zorana Đinđića, i kada je trebalo zaštititi tragično stradalog Slavka Ćuruviju, i obezbediti da se u Crnoj Gori, kada već tada nije moglo u Srbiji, štampa Dnevni telegraf – Crna Gora je otvorila svoja vrata".

Aktuelni predsednik Crne Gore zaboravio je da je podržavao Slobodana Miloševića da bi potom okrenuo leđa Momiru Bulatoviću koji je stao uz beogradsko rukovodstvo, čime je Đukanović već tada pokazao šta misli o Srbiji i kakvu će politiku voditi.

"A da ne govorim o ranim devedesetim godinama kada je krenuo prvi talas iseljavanja sa ratom ugroženih prostora eks-Jugoslavije da su desetine hiljada izbeglica koje su došli u Crnu Goru bili uglavnom Srbi sa prostora Hrvatske i Bosne", naveo je Đukanović.

Prema njegovim rečima, Crna Gora je, na taj način pokazivala svoje prijateljstvo Srbiji, koja joj je, kako tvrdi, uzvratila neprijateljstvom.

"Ni tada mi nismo bili antisrbi, jer nije naš moralni kod da budemo protiv bilo koga. Mi smo ljudi koji nepokolebljivo branimo Crnu Goru i njene vrednosti. Zbog toga smo protiv velikosrpskog nacionalizma i protiv svakog drugog nacionalizma koji atakuje na građansku državu Crnu Goru – to priznajemo, to smo bili, to jesmo, to ćemo nepokolebljivo ostati", naveo je Đukanović, saopšteno je iz DPS.

Ovakve izjave Đukanović ponavlja od izbora do izbora, potpuno neopravdano ubeđujući ljude da im preti opasnost od Srbije. 

Od dolaska na vlast radio sve protiv Srbije i Srba u Crnoj Gori

Đukanović je svoju antisrpsku politiku nastavio dvehiljaditih, radeći sve da sruši zajednicu Srbije i Crne Gore. Otvoreno je vodio kampanju o referendumu tražeći da Crna Gora bude odvojena od Srbije.

Nakon što je uspeo u svojoj nameri da razbije zajednicu, otvoreno je radio protiv Srpske pravoslavne crkve u toj zemlji, dajući joj pogrdni naziv - "crkva Srbije".

Vrhunac antisrpske politike Đukanovića bila je odluka Podgorice da prizna nezavisnost tzv. Kosova 2008. godine.

Pod krilaticom da je država ugrožena od Srbije, Đukanović je Crnu Goru uveo i u NATO. Ne samo što je sve vreme radio na formalnom razdvajanju Beograda i Podgorice, radio je i na simboličkom razdvajanju, uvodeći dva slova u azbuku, kako bi veštački stvorio crnogorski jezik, nasuprot srpskom.

Takođe, nije dozvoljavao slobodno sprovođenje popisa, na kojem bi građani mogli otvoreno da kažu da li su Srbi ili Crnogorci. Imajući u vidu sve navedeno što je Đukanović učinio prema Srbiji, a govori da joj je prijatelj, pitanje je kakvu bi politiku vodio da joj je neprijatelj.

image