Kako je Kosmet završio u magarećoj klupi subotičke gimnazije?

Direktor đacima naložio da predstavnicima EU, koji su im došli u goste, ne postavljaju pitanja u vezi sa južnom srpskom pokrajinom, "zato što time pitanje Kosmeta ne bi bilo rešeno", a gosti su im potom, naširoko govorili o neophodnosti evropskih integracija i distanciranja od Rusije
Kako je Kosmet završio u magarećoj klupi subotičke gimnazije?None © Tanjug/Siniša Kopunović

Tog četvrtka, 8. decembra, u subotičkoj gimnaziji je bila protokolarna idila: zvanična poseta predstavnika Delegacije Evropske unije, na čelu sa ambasadorom Emanuelom Žiofreom.

Pozvani novinari revnosno beleže: gimnazijski hor peva "De Brevitate Vitae" (Gaudeamus Igitur); troje evropskih ambasadora drže čas trima grupama učenika; ambasador Emanuel Žiofre otkriva mural "Future of Europe" koji je Delegacija EU u Srbiji poklonila školi; svi su nasmejani i raspoloženi jer je evropska budućnost svetla da svetlija ne može biti; pominju se biznis, kultura i obrazovanje; smeje se, doduše kiselo, i gradonačelnik Stevan Bakić.

U večernjim časovima, nakon što je gimnazijska predstava odigrana, moj telefon počinje da zvoni.

U inboks stižu prve poruke roditelja.

Ljudi su ljuti, čak besni. Licemerje nadima stvarnost i smenjuje razmenu lažnih osmeha i komplimenata od plastike.

Roditelji bi da deca čuju i stavove Rusije

Roditelji tvrde da je direktor gimnazije, Dušan Pavlović, njihovoj deci, dan ranije, naložio da gostima iz EU nipošto ne postavljaju pitanja o Kosovu i Metohiji, ali nisu očekivali da će deci, tako banalno, biti plasirane političke teme.

Pitaju da li je normalno da se u hramu znanja, kakav je gimnazija, uopšte govori o politici i hoće li direktor Pavlović, sutra, pozvati predstavnike ruske ambasade, da učenicima, pod istim okolnostima, saopšte svoje stavove u vezi sa politikom EU i sankcijama.

Neko od njih pomenuo je Džordža Orvela i etiku.

Šaljem, odmah, novinarska pitanja, gimnaziji i Delegaciji EU u Srbiji. Informacije valja proveriti. Roditelji svedoče iz druge ruke, saznajući informacije od svoje dece, ali je dima, odnosno roditelja, toliko da vatre sigurno ima.

Pitao sam, zvanično, da li je istinita tvrdnja roditelja da je direktor deci, prvo, naložio da ne postavljaju pitanja u vezi sa Kosovom i Metohijom, a potom su im, na "časovima", politički predstavnici EU pričali o neminovnosti pristupanja Srbije EU i raskida odnosa sa Rusijom.

U ponedeljak stižu prvi imejlovi sa odgovorima.

Iz Delegacije EU poručuju da su pitanja zaprimili i da će mi na njih blagovremeno odgovoriti.

Direktor odbija "polemiku"

Ništa manje prilježni direktor Pavlović, pošteno, potvrđuje tvrdnje roditelja svojih učenika, da je Kosovo i Metohiju tematski zaista poslao u magareću klupu.

Evo ključnog dela njegovog odgovora:

"...Kao direktor gimnazije dan ranije sa tim đacima sam lično obavio sastanak na kojem sam im objasnio svrhu posete ambasadora i modulaciju razgovora. Skrenuta im je pažnja da ambasadori dolaze sa željom da čuju njihovo mišljenje o raznim temama, između ostalog sigurno i političkim stavovima vezanim za Evropsku uniju; zbog toga što su oni budućnost ove zemlje!

Jasno sam im sugerisao da iznesu svoje mišljenje i stavove na bilo koju temu, otvoreno, slobodno intelektualno zrelo kako samo oni to mogu, a moja malenkost ima vere u njih da u srpskom duhu na engleskom jeziku kažu šta misle.

Što se tiče vašeg pitanja vezanog za moje sugerisanje, to je bilo jedino što sam tražio od svojih đaka..."

Budući da su se tvrdnje nezadovoljnih roditelja pokazale kao istinite, od direktora sam, imejlom, naknadno, zatražio potvrdu informacije da je ambasadorka Švedske đacima zaista govorila o odnosima sa Rusijom, neophodnosti raskida Srbije sa Rusijom i sankcijama koje, navodno, Srbija mora da uvede Rusiji.

Pitao sam ga na inicijativu roditelja i da li je spreman da ustanova kojom rukovodi ugosti predstavnike ruske ambasade, ukoliko bi ovi učenicima, pod istim uslovima i u istom formatu, hteli da govore o saradnji sa svojom zemljom, EU i sankcijama.

Pitao sam direktora i da li je gostima iz EU dozvolio da učenicima govore o neophodnosti pristupanja Evropskoj uniji i raskidu osnosa sa Rusijom zbog toga što zna da će se to dogoditi, budući da je, u odgovoru koji mi je poslao, naveo da je učenicima tokom priprema za posetu rekao da u razgovoru sa ambasadorima "svejedno neće rešiti pitanje Kosova i Metohije".

Direktor je na dodatna pitanja, na žalost, odbio da odgovori. Novinarska pitanja pokušao je da predstavi kao polemiku.

Uzalud sam ga podsetio da je direktor javne, a ne privatne školske ustanove i da s njim ne polemišem, već mu postavljam vrlo konkretna novinarska pitanja, kako bih odgonetnuo suštinu posete predstavnika EU subotičkoj gimnaziji.

Direktor je ostao nem.

Da je reči o politici bilo, nije krio ni sam ambasador Emanuel Žiofre koji je u Subotici, pred pozvanim novinarima, rekao da je sa ovdašnjim srednjoškolcima razgovarno o budućnosti Srbije koja je, kako je doslovno rekao, Evropska unija.

Minus Kosovo i Metohija.

U vreme kada završavam ovaj tekst, u ponedeljak uveče, oglasila se i Delegacija EU u Srbiji, odgovorivši na moja pitanja.

Delegacija EU: Deca da shvate neophodnost usklađivanja Srbije sa EU 

Saopštili su da je, u okviru posete Subotici, ambasador Emanuel Žiofre zajedno sa ambasadorom Češke i ambasadorkom Švedske organizovao i niz razgovora sa učenicima Gimnazije "Svetozar Marković", na temu "Šta je Evropska unija za vas?".

"Razgovor je organizovan u dogovoru sa direktorom škole Dušanom Pavlovićem i bio je prilika da ambasador objasni šta je EU, kako teče proces pristupanja Srbije EU, kao i da odgovori na pitanja učenika.

Na zahtev učenika, razgovaralo se o različitim temama kao što su klimatske promene i zaštita životne sredine, vladavina prava, funkcionisanje Evropske unije, mogućnosti studiranja u EU, rat u Ukrajini, i mnoge druge", navedeno je u odgovoru.

Odgovarajući na pitanje učenika o usaglašavanju inostrane politike Srbije sa politikom Evropske unije, kako poručuju iz EU, ambasador Žiofre je objasnio stav Evropske unije koja od Srbije očekuje da se uskladi sa "zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije, kako bi se zajednički suprotstavili agresiji Rusije prema Ukrajini i doprineli ponovnom obezbeđenju mira u Evropi".

image