Mnoge stvari izgledaju nemoguće i neostvarive dok se stvarno ne dogode. Velika većina Srba nije verovala da će "bratstvo i jedinstvo naših naroda i narodnosti" i jugoslovenska država nestati u paroksizmu secesiono-versko-građanskog rata. Bilo je i onih koje niko nije mogao da ubedi kako Tito ipak nije besmrtan.
"Tvrdi" komunisti dugo su odbijali da prihvate slom Sovjetskog Saveza. Rusofilima su bile neshvatljive razmere slabosti Rusije čak i kada je ponižena u Prvom čečenskom ratu, iako je 1.000 puta teritorijalno veća od te svoje nekada pobunjene republike.
Slično tome, zaljubljenici u EU, čija se pristrasnost kreće od nekritičke EU-filije i EU-entuzijazma do ekstremnog EU-fundamentalizma i EU-fanatizma, uprkos svim argumentima ne prihvataju činjenicu da ona nije ništa više od američkog transatlantskog mostobrana i vazala. I da između "dobre" EU i "zlog" NATO-a nema suštinske razlike. Budući da su proamerički "baždareni", oni smatraju da je unipolarni poredak neprolazan, iako je svet već daleko odmakao u procesu multipolarizacije.
Ne žele da primete višedimenzionalne globalne promene u relativno kratkom razdoblju od početka ruske Specijalne vojne operacije do danas. Pre svega, izbegavaju da vide koliko je relativizovana dominacija "Kolektivnog zapada".
"Kolektivni zapad" kao neologizam multipolarizacije
Autorstvo pojma "Kolektivni zapad" pripisuje se jednom od važnih kreatora "iz senke", tzv. sivom kardinalu, savremene ruske politike Vladislavu Surkovu.
Smatra se da su od njega potekle i kovanice "suverena demokratija" i "duboki narod". Nova terminologija za novo vreme – pored ostalog, i to je "lakmus" tekuće promene poretka. Uostalom, nije bilo tako davno kada nas je zapljusnuo cunami globalističkih neologizama iz "Si-En-En pojmovnika" za potrebe američke hegemonije.
U analitičkim izveštajima ruskih državnih institucija i foruma termin je, inače, poznat više od decenije. Naročito ga je u svojim istupima koristila britka portparolka Ministarstva inostranih poslova Ruske Federacije Marija Zaharova.
Predsednik Putin pomenuo ga je u obraćanju Dumi 21. aprila 2021, da bi ga potom upotrebljavali i drugi visoki ruski zvaničnici. Danas je veoma zastupljen u vojno-bezbednosnom, diplomatskom, naučnom, medijskom i drugom rečniku.
Pojam "Kolektivni zapad" ima prvenstveno geoekonomsku, geopolitičku i geostrategijsku konotaciju. Podrazumeva mahom razvijene, relativno prostrane i mnogoljudne zemlje pod neprikosnovenom "komandom" SAD. Ta grupacija okupljena je posle Drugog svetskog rata, teritorijalno proširena i integrativno produbljena u Hladnom ratu, a zaokružena i utvrđena tokom "unipolarnog trenutka".
Obuhvata tzv. severnoatlantsku zajednicu, odnosno, pored SAD, još i Kanadu na severnoameričkom kopnu, te evropske rimokatoličko-protestantske zemlje mahom uključene u EU i/ili NATO. Iz tog društva, u kome se samo formalno nalaze, naravno treba isključiti pravoslavne Bugarsku, S. Makedoniju i Crnu Goru, pa čak i Rumuniju, ma koliko se ona samopreporučivala svojim romanskim identitetom.
"Kolektivnom zapadu" svakako pripada verni američki eksponent na Bliskom Istoku – Izrael. Zbog britanskog kolonijalnog nasleđa tu su i Australija i Novi Zeland, iako su geografski još dalje na jugoistok od Jugoistočne Azije. Štaviše, u savremenom geopolitičkom smislu, a sa stanovišta samih SAD, ove dve zemlje nalaze se u džinovskom Indo-pacifičkom regionu, gde će se odigravati glavna buduća svetska dinamika. U istom "kolektivu" su i verni američki podanici, tj. dalekoistočni "američki taoci" Japan i Južna Koreja.
Dakle, "Kolektivni zapad" ne može se poistovetiti sa jednom od velikih svetskih civilizacija – onom koju je Hantington nazvao Zapadnom – već predstavlja znatno širi pojam. Iako globalno beznačajne, u njegovom "naručju", htele – ne htele, ugnezdile su se brojne državice-prilepuše koje ekonomski i vojno-politički parazitiraju okružene velikim "igračima". Ključni činilac koji sve njih povezuje i magnet koji ih privlači jesu SAD sa svojom ogromnom moći koja isključuje soliranje i kažnjava nedisciplinu. Tako je bilo do sada.
Pukotine u monolitu
"Kolektivni zapad" dugo je delovao kao monolit, u prvom redu zato što niko nije smeo da otkaže poslušnost vašingtonskom "gospodaru". S druge strane, njegovi konkurenti bili su daleko slabiji i gravitaciono neatraktivniji. Vrhunac kohezije "Kolektivni zapad" pokazao je unisonim, egzemplarnim antisrpskim delovanjem tokom sloma SFRJ, a naročito zajedničkim angažovanjem u oružanoj agresiji na SRJ 1999. radi "disciplinovanja" Srbije i amputacije njenog kosovsko-metohijskog nacionalnog središta. A onda je usledila suštinska promena.
Uporedo sa jačanjem suparnika – prvenstveno Rusije i Kine – "crte u granitu" (Titovom simbolikom rečeno) unutar "Kolektivnog zapada" počele su da se pretvaraju u sve veće pukotine.
"Konstrukcijske greške" nisu se više mogle prikriti, "zamor materijala" postajao je sve očigledniji, a "proklizavanja" sve učestalija. Razarajuće dejstvo dekadencije videlo se na svakom koraku. Američko središte "Kolektivnog zapada" na brojnim primerima pokazivalo je slabost i gubitak kredibiliteta, a evropska integracija kao njegov glavni "podanik" suočavala se ne samo sa krizom identiteta nego i sa krizom funkcionisanja.
Sa nagomilavanim i teško rešivim unutrašnjim problemima, "Imperiji" se desilo upravo ono od čega je svaka tokom istorije najviše strahovala – "varavari" su počeli da se udružuju! I to na kopnenom kolosu bez čije kontrole nema globalne nadmoći – u Evroaziji. Inicijalne organizacije pod patronatom Rusije, kao što su EES i ODKB, vremenom su ustupile mesto širim integracionim tvorevinama – ŠOS-u i povezivanju na ideji stvaranja tzv. Velike Evroazije.
Suštinski komplementaran, a formiran i razvijan na manje-više neskrivenom antizapadnom principu i transkontinentalnom obuhvatu, kao alternativa nametnuo se BRIKS.
BRIKS, personifikacija "svetske većine", po mnogim prostornim, resursnim, demografskim, ekonomskim i drugim pokazateljima već danas je nadmašio G7, personifikaciju "Kolektivnog zapada". Tamo je spram Kine i Rusije naglo porastao respekt i strah, koji se očigledno više ne mogu zaustaviti inercijom tragikomičnog proglašavanja za "osovinu zla", te "maligni uticaj" i "korozivno delovanje“. Besomučno uvođenje novih i novih "paketa" sankcija, restriktivne mere prema njihovim firmama, otimanje, blokiranje i rasprodaja imovine, podizanje carina, "zamrzavanje" bankovnih računa, diskriminatorne mere prema "ljudima bliskim režimu" i čak onemogućavanje takmičenja sportistima – pokazali su se neefikasnim.
Naprotiv! "Ne plaši se mečka rešetom". Takve mere više ne fasciniraju ni mnogo nemoćnije države. Narasli otpor "ostatka sveta" globalističkoj agendi nepogrešiv je vesnik redistribucije moći i promene poretka. Sličan indikator je i učestalo gubljenje tla pod nogama i nervozne reakcije "Kolektivnog zapada".
Amerikanci nastoje da disciplinuju satelite iz EU i NATO-a, a među njima raste nezadovoljstvo kome je antiruski ratni angažman samo vrh ledenog brega. Sve "miriše" na rascep, a dugoročno i na raskol. Naprsline u geopolitičkoj "tektonskoj ploči" Zapada prete da se pretvore u duboke rasede.
"Svaka vaška obaška"
Traženje Vašingtona da evropski "partneri" enormno povećaju vojna ulaganja po principu spojenih sudova znači njihov pad standarda i usporen razvoj. Ucene da se odreknu snabdevanja jeftinim ruskim sirovinama i naročito energentima uslovile su ekonomski zastoj i zlokobnu najavu recesije – do juče zapanjujuće, čak i u jednoj Nemačkoj. O konkurentnosti na svetskoj "pijaci" da se i ne govori.
Sada postaje jasnije zašto je Ujedinjeno Kraljevstvo blagovremeno "pobeglo" iz EU i time pokazalo da je (i) to moguće. I otkud danas disonantni tonovi Mađarske i Slovačke. A bilo bi još sličnih primera kada se iz centra "Kolektivnog zapada" ne bi upravljalo izborima ili se oni ne bi poništavali u slučaju pobede nepodobnih kandidata. Ali, ne može tako doveka. "Krčag ide na vodu dok se ne razbije".
Ako se SAD radi sopstvenog sebičnog interesa da "Amerika bude ponovo velika" ne budu obazirale na "saveznike", njihov otklon će rasti. Tim pre što će ruska i kineska privlačna snaga i sposobnost da se nametnu biti sve veći. Istovremeno, od samog Donalda Trampa mogla se čuti u ovom trenutku zapanjujuća opcija američkog istupanja iz NATO-a. To znači njegov kraj u sadašnjem vidu i ostavljanje evropskih članica na bezbednosnom "brisanom prostoru".
Ekspanzionističke, moglo bi se reći megadržavne ili čak panameričke pretenzije prema članicama Alijanse, čitavoj Kanadi i danskom Grenlandu, makar ih shvatili i kao geopolitičku fantastiku – ipak dovoljno govore. I navode na razmišljanje o dezintegracionoj budućnosti "Kolektivnog zapada". Ako neko misli da je vrhunac svetske krize dostignut sudarom u arenama istočne Ukrajine i Gaze – vara se.