Balkanizacija planete: Trusne geopolitičke oblasti

Takvi regioni mogu se shvatiti i kao regioni-seizmografi jer prvi registruju blage pokrete, najavljujuća pomeranja do tada primirenog "geopolitičkog tla", a onda i snažne potrese koji dovode do kataklizmičnih sukoba i suštinskih transformacija.

Ređaju se ratni sukobi jedan za drugim. Gaza, prethodno Arcah, pre njega Ukrajina, ranije Sirija, Jemen, Libija, Irak, Kuvajt, Čečenija, Južna Osetija i Abhazija, bivša Jugoslavija, Avganistan...  Po pravilu, ratovi se delimično preklapaju kada se iscrpe konfliktna energija, ekonomska isplativost, vojni efektivi i medijska atraktivnost jednog, a sve to dođe na kritičan nivo za početak drugog.

Istorija svetskih odnosa ni u jednom trenutku nije bez nekog oružanog konflikta – bilo građanskog, etničkog, secesionog, kolonijalnog, verskog, oslobodilačkog, ideološkog, međudržavnog, regionalnog ili svetskog. Međutim, umnožavaju se i postaju krvaviji u vremenima hijerarhijskih promena na skali globalne moći i tranzicije poredaka, odnosno preoblikovanja svetskog sistema. Tim pre ako se i približavaju izbori u nekoj liderskoj zemlji!

 Žarišta konfliktnosti

 Ratovi traju širom Planete, ali postoje karakteristični regioni gde se oni u takvim trenucima redovno događaju i imaju šire posledice. Takvi regioni se, bez determinističkog zastranjivanja, mogu nazvati regioni-lakmusi, regioni-indikatori, regioni-alarmi, regioni-arene, regioni-laboratorije... Budući da često regulišu geopolitičku dinamiku, po pravilu igraju i ulogu regiona-katalizatora.

U geopolitičkom pojmovniku najadekvatniji njihov naziv mogao bi da bude trusne geopolitičke oblasti gde se u geopolitičkim epicentrima "na površini" poremećaji najizraženije i najvidljivije manifestuju, koji najviše stradaju u svakom smislu i odakle se rušilački talasi dalje šire, a nekada i u vidu cunamija zbrišu sve pred sobom.

Mogu se shvatiti i kao regioni-seizmografi jer prvi registruju blage pokrete, najavljujuća pomeranja do tada primirenog "geopolitičkog tla", a onda i snažne potrese koji dovode do kataklizmičnih sukoba i suštinskih transformacija. Svakako ne treba izgubiti iz vida da se žarišta – geopolitički hipocentri – analogno geološkim postulatima, nalaze negde duboko, nevidljivi, u "utrobi" interesa centara moći koji ih pokreću i njima upravljaju.

 Osobine trusnih geopolitičkih regiona

Takvi karakteristični regioni imaju nekoliko ključnih svojstava neophonih za konkretnu geopolitičku ulogu. Neka od njih su rezultat prirodnih i društvenih predispozicija, dok su druga proizvod "procesa dugog trajanja" ili ad hoc delovanja velikih sila. Pri tome, ne moraju sva ta svojstva biti zastupljena, a naročito ne srazmerno.

 Balkan kao simbol i pouka

 Sve, ili većinu navedenih ključnih kriterijuma ispunjava samo nekoliko geopolitičkih regiona u svetu. U njima se stalno ili u izvesnim istorijskim razmacima generiše nestabilnost, organizuju spoljne intervencije, državni udari i "obojene revolucije", ratuje, menjaju granice, nastaju i nestaju države, redefiniše uticaj velikih sila, menjaju lokalni vazali i savezništva... Zato su "trusni".

Nije ih teško prepoznati: Istočna Evropa, Bliski istok, Istočno Sredozemlje, Kavkasko-kaspijski region, Srednja Azija, Indokina sa Malajskim arhipelagom, Daleki istok, Srednja Amerika sa Karibima. Lako je anticipirati aktiviranje budućih: Severna, Centralna i Istočna Afrika, Arktik, Prikaripska Južna Amerika, Indijski potkontinent... Geopolitički perpetuum mobile.

A tek Balkan! On je odavno postao gotovo sinonim takvog regiona i etalon nemirnog "geopolitičkog tla". Njegov eksplozivni potencijal koji može da uzdrma čitav svet zaslužan je što se smatra "buretom baruta" i "tempiranom bombom".

Stoga, nije tek tako "stari lisac Zbig" (Zbignjev Bžežinski) postavio analogiju i jedan drugi, udaljen deo sveta – uzavreli prostor postsovjetskih centalnoazijskih republika i dela Srednjeg istoka – definisao pojmom "Evroazijski Balkan".

I ne porede se bez razloga geopolitički procesi u ostalim delovima sveta iskazom "kao na Balkanu".

Balkanizacija i balkanizam, sa (zapadno-licemerno) negativnom konotacijom, ušli su u stalnu komunikaciju i literaturu kao simboli teritorijalne usitnjenosti, etničke konfrontacije, velikodržavnih pretenzija, violentnosti i anarhičnosti, ali pre svega destruktivne umešanosti velikih sila koje uvek ostavljaju neki "nezavršen posao".

Baš u središtu tog i takvog Balkana pustili su korenje Srbi. Da ono ne bi bilo iščupano trebaće nemerljivo više