Kolumne i intervjui

Nemačka: Strah od ratne lave

Jedni drumom, drugi šumom: dok se lideri političkih stranaka, vlasti i opozicije, osim onih sasvim levo i sasvim desno, zavetuju da će izdašno pomagati, novcem i oružjem Kijev, dve trećine nemačkih građana se (gotovo panično) plaši širenja rata i na njihovu zemlju
Nemačka: Strah od ratne laveGetty © Sean Gallup

Opet se pokazalo da stranke koje "igraju" na antiratnoj karti, i one s (krajnje) desnice i one sa (krajnje) levice, imaju više sluha za raspoloženje i brige običnih ljudi. I da preciznije detektuju "puls" javnosti, nego mejnstim, "centrističke" političke partije.

Najnovije istraživanje, "Dojčlandtrend", koje se mesečno obavlja za potrebe prvog programa javnog televizijskog programa, ARD, pokazalo je da nemački građani imaju (gotovo paničan) strah od rata (skoro dve trećine ispitanika: 65 procenata) i razlivanja ukrajinske ratne lave (takođe visok procenat: 61 odsto) koja bi mogla da  i zahvati njihovu zemlju. Istorija i "orešnik" očigledno čine svoje...

 Rat opasniji od praznog džepa

 Moglo se, inače, očekivati da će građani Nemačke prevashodno iskazati zabrinutost za sopstveni (sve prazniji) "džep" - tema koja se našla u prvom planu svih izbornih programa mejstim stranaka  - u situaciji kad se najsnažnija privreda Starog kontinenta suočava sa dosad najdramatičnijom krizom.

 Iz dana u dan se, naime, sustižu sve drastičnije vesti o masovnom otpuštanju radnika iz najvećih nemačkih kompanija. Ne (više) u stotinama, nego u hiljadama. 

Neočekivan paradoks? Samo naizgled. U pitanju su dve strane iste medalje. Nemačko angažovanje u ukrajinskom ratu "proizvelo" je i jedno i drugo. I onaj, sve jači, strah od rata. I dramu nemačke ekonomije. U ovom času je, čini se, rat izaziva veću zabrinutost od (sve praznijeg) džepa.

 Kad je reč o ekonomskoj krizi i dramatično uzdrmanoj nemačkoj privredi  posebno u srcu njene industrijske moći – automobilskoj industriji  - valja podsetiti na ključnu činjenicu: dublje, strukturne probleme, nemačke privrede godinama je prikrivala (i pokrivala), održavajući je, okrepljujuća "ruska (energetska) transfuzija".

 Pokazalo se, na drastičan način, naime, da je nemačka ekonomija ostvarivala svoju prednost, bivajući naglašeno konkurentna u odnosu na druge, takođe moćne privrede, upravo zahvaljujući (prevashodno) sigurnom snabdevanju jeftinim ruskim energentima.

 Uspavana zemlja

Ima istine, jednim delom, u optužbama sa kojima se sada (zakasnelo) suočava bivša kancelarka Angela Merkel, da je tokom svoje duge vladavine (šesnaest godina) "uspavala" Nemačku. Ali i u činjenici da društvo dugo uljuljkivano u blagostanju, ne traži od vladajuće političke elite da pravi preveliku "promaju" i poseže za radikalnim reformskim (najčešće bolnim) rezovima.

 Opšta situacija u zemlji sada je turobna. Ekonomska i politička. Dramatično teška  ekonomska situacija nije mogla da prođe bez takođe dramatično teških političkih posledica.

U džepovima uznemirenih građana i u državnoj kasi, sve je manje novca, a sve više (gotovo eksplozivnog) političkog varničenja. To varničenje je, uostalom, ugasilo vladajuću "semafor" koaliciju i suočilo zemlju sa situacijom sa kojom se Nemačka veoma iznimno suočavala: vanrednim, prevremenim izborima.

Sledi, iznuđeno, nikad kraća izborna kampanja (do 23. februara) koja će se odvijati upravo pod teškom senkom ukrajinskog rata.

Drastičan raskorak

I tu su se političke partije, one centrističke, vladajuće i opozicione, našle u "raskoraku" s javnim mnjenjem.  Jedni drumom, drugi šumom.

Dok lideri stranaka najavljuju sve izdašniju finansijsku i vojnu pomoć Ukrajini, osetno raste, pokazalo je ranije spomenuto istraživanje, procenat građana koji upozoravaju da se u tome "otišlo previše". Vojno i finansijski. I da teško podnošljiv račun stiže na naplatu.

Još drastičnija je razminutost u stavovima kad je reč o budućnosti Ukrajine. Za razliku od stranačkih prvaka, koji bezuslovno insistiraju na teritorijalnoj celovitosti nesrećne zemlje, većina građana, njih pedeset tri odsto, uzimajući u obzir "realnosti na terenu", smatra kako Kijev treba da se, radi okončanja rata i uspostavljanja mira, odrekne dela teritorija.

 Pitanje je kako će se cela ova situacija, krajnje protivurečna, odraziti na izbornu kampanju koja se (upravo) zahuktava i konačan ishod februarskih izbora. Stranke su već izišle sa svojim izbornim programima u čijem središtu su se našla (s manje i više razlika u nijansama oko nekih konkretnih tema) ekonomska i socijalna pitanja. Ali i odnos prema ratu u Ukrajini.

 Šolcova "dupla opcija"

 Olaf Šolc juriša na ponovno osvajanje kancelarskog trona (s malo izgleda) forsiranjem "duple opcije" kad je reč o pomoći Ukrajini. Neupitnoj, s jedne strane, kad je reč o finansijama, uz jedno, s druge strane, ograničenje kad je u pitanju vojna pomoć: izričito je protiv isporuke krstarećih raketa dugog dometa (do pet stotina kilometara) "taurus" i (opasnog) izazivanja Moskve.

 Očigledno nedovoljno da se ponovni kandidat Socijaldemokratske partije (SPD) za šefa vlade profiliše i predstavi javnosti i biračima kao "kancelar mira". Poslednja istraživanja pokazuju da, za sada, u tome ne uspeva: sa svega četrnaest procenata glasova (ponižavajućih za nekad tako moćnu stranku!) s čim bi socijaldemokate mogle trenutno da računaju, kancelarski tron za Šolca deluje (gotovo) nedostižno.

Šolcov rival, lider Hrišćansko demokratske unije (CDU) Fridrih Merc već sebe vidi kao kancelara. Prognoze kazuju da bi njegova stranka, Hrišćansko demokratska unija (CDU), zajedno sa bavarskom "posestrimom", Hrišćansko socijalnom unijom (CSU) mogla da, u ovom trenutku, računa sa 33 procenta osvojenih glasova.

Mercovi (koalicioni) problemi

Visok procenat ali nedovoljno da se, bez pomoći drugih, (pre)ambiciozni Merc  (napokon) domogne najvažnijeg političkog položaja u zemlji. I tu nastaju upravo problemi: njegov manevarski prostor u traganju za potencijalnim koalicionim partnerima je veoma sužen.

Merc bi rado sa liberalima, ali oni se bore da održe glavu iznad vode: šanse da preskoče prag od pet odsto i uđu u parlament, su veoma male. Sa strankama na krajnjoj desnici (Alternativa za Nemačku) i krajnjoj levici (Savez Sara Vagenkneht), koje politički profitiraju na antiratnoj karti (podrška Alternativi raste, Sari takođe) neće. I ne može: Merc, bar za sada, sve karte baca na ratnu opciju.

Za razliku od (trenutnog) kancelara Šolca, Merc bi da postavlja ultimatume Moskvi i šalje famozne "tauruse" Kijevu. Sasvim je moguće da njegovi ratni pokliči tokom izborne kampanje (malo) utihnu: najrealnija šansa da se ratoborni Merc domogne kancelarskog trona je "velika koalicija", politički brak sa socijaldemokratama koji bi da se u izbornoj areni prisete svog (izneverenog) pacifizma...

image