Prvo su kružile glasine da bi Ilon Mask mogao donirati sto miliona dolara budućoj izbornoj kampanji Najdžela Faraža. Onda je Mask stao u odbranu engleskog disidenta Tomija Robinsona, za koga tvrdi da je zatočen iz političkih razloga. Kad se već toliko zanima, zašto onda Mask lepo ne kupi celo ostrvo i proglasi sebe kraljem? Ričard lavljeg srca je svojevremeno nudio Britaniju na prodaju ali niko nije hteo da kupi. Vremena su se promenila. Sad možda imamo kupca. ...
Najbogatiji čovek na svetu, Ilon Mask je pokrenuo najnoviju britansku medijsku buru. Javno se zapitao (Iks) da li je Tomi Robinson politički zatvorenik?
Da krenemo iz početka. Ko je Tomi Robinson i zašto je njegov slučaj uopšte važan?
Tomi Robinson je britanski disident koji je snimio dokumentarni film o, na prvi pogled, bezazlenom incidentu – deca se sukobila u školskom dvorištu. Film se pojavio na društvenim mrežama, autor je upro prstom na propuste policije i političkog sistema te izazvao lavinu komentara i reakciju vlasti. Osuđen je na 18 meseci zatvora (samica) zbog nepoštovanja suda. Znači, treba to jasno naznačiti, Robinson nije osuđen zbog samog filma i u njemu izrečenih stavova. Zbog toga je odlukom prethodnog sudije morao da plati kaznu i troškove postupka.
Robinson je rodom iz Lutona, gradića koji se nalazi severno od Londona sa nešto više od dvesta hiljada stanovnika i 1971. godine je to stanovništvo bilo uglavnom belo, britansko (93.3%). Danas beli Britanci čine manje od polovine stanovništva, 45%, i to je samo jedan od britanskih gradova gde većina polako ali sigurno postaje ne-bela odnosno poglavito muslimanska. Drugi takvi gradovi su, od većih, na primer, London, Birmingem i Mančester.
Robinson je, dakle, odrastao u Lutonu u vreme ove azijske ekspanzije gde je bio svedok (sam tvrdi) stvaranja i delovanja muslimanskih, poglavito pakistanskih kriminalnih grupa. Počeo je da se bavi politikom i novinarskim radom, ali uvek na marginama kao krajnji desničar, nacionalista.
Kao takav on je redovno i sistematski diskvalifikovan u medijima glavnog toka. Evo sasvim veselog primera takvog postupka (character assassination) iz pera dopisnika francuskog Le monda iz Londona koji očigledno pomno prati rad engleskih kolega:
"Ko je Tomi Robinson, britanski ekstremno desničarski islamofobični influenser? Stiven Jaksli-Lenon, njegovo pravo ime, optužen je za podsticanje protesta protiv imigranata koji su usledili nakon ubistva tri devojke u Sautportu. Na društvenim mrežama godinama raspiruje mržnju, širi laži i neistine."
Francuski kolega je dobro prostudirao i verno preneo tehniku likvidacije društvenog statusa političkog protivnika – islamofob (mrzi islam ili muslimane?), influenser (za Le Mond je to sloj planktona vredan prezira), podsticanje nereda (šta god to da znači), anti-imigrantski (sasvim grozno samo po sebi), raspiruje i tako dalje... Iz ovog primera možemo čak i zaključiti da su pozicije francuskog ministarstva inostranih poslova u Ki Dorseju identične onima londonskog Vajthola bar što se imigracije, islama i disidenata tiče.
Gardijan nas je obavestio da je "aktivista krajnje desnice Tomi Robinson osuđen na 18 meseci zatvora zbog nepoštovanja suda i zbog ponavljanja lažnih optužbi protiv sirijskog izbeglice."
Izričući presudu, kaže se u članku, sudija je rekao da niko nije iznad zakona i da su Robinsonovi prekršaji izvedeni na sofisticiran način kako bi lažne tvrdnje postigle maksimalan efekat dopirući do desetina miliona ljudi.
No, da vidimo sad kakve je to neistine Robinson izneo da je to zavredelo tužbu od strane roditelja 15-godišnjeg Sirijca.
Robinsonov film počinje iskazom da je to film o toksičnoj sprezi medija, pravosudnog sistema i političara. Nastavlja se prikazujući incident snimljen telefonom gde veći beli veći dečak nasrće na manjeg tamnoputog dečaka za koga posle saznajemo da je sirijski izbeglica. Veći dečak obara manjeg na travu i poliva ga vodom iz plastične boce. Taj snimak, iz školskog dvorišta, je objavljen u svim medijima i vodeće figure medijske i političke scene su vrlo oštrim rečima osudile rasizam, maltretiranje i mučenje sirijskog imigranta. Beli dečak je žigosan, izbačen iz škole bez izgleda da negde drugde bude primljen ili da ikada vodi normalan život.
Robinson je otišao u školu i intervjuisao je učenike, bivšeg direktora, nastavnike i domara. Od svih je dobio isti odgovor. Iz različitih uglova, izražen drugačijim rečima ali isti odgovor – beli dečak je uzoran momak koji nikada nikome nije uputio ružnu reč, uzoran đak iz pristojne porodice kome je dozlogrdilo da gleda novopridošlog Sirijca, kako maltretira manje od sebe, vređa i bije devojčice, psuje nastavnice.
Niko od svedoka, međutim, ne želi da da zvaničan iskaz niti da svedoči na sudu zato što su svi potpisali non disclosure agreement pravni dokument koji obavezuje na ćutanje po pitanju određenog predmeta. U ovom slučaju je to ugovor između lokalne gradske opštine i rečenih svedoka. Robinson se raspitivao o sumi koja im je isplaćena da taj dokument potpišu. Domar kaže da je dobio šesnaest hiljada funti. Koliko je tek onda dobio direktor škole?
"Ne mogu ništa da kažem, penzija mi zavisi od toga", kaže direktor.
Zid ćutanja. Predsednik opštine je isplatio par stotina hiljada funti da obezbedi ćutanje svedoka. Prava sicilijanska "omerta", zavet ćutanja koji će Robinsona, na kraju krajeva, koštati 18 meseci zatvora.
Ovo je, ukratko, priča za koju se zainteresovao Mask i zbog koje je reagovao tako što se pitao da li je Robinson politički zatvorenik? Zašto politički?
Tema je mnogo veća i važnija od opisanog slučaja jer zadire u samo tkivo moderne Britanije. Zemlja kao na pokretnoj traci uvozi milione imigranata. Prošle godine je bilo 1,2 miliona imigranata. Neki su otišli pa je neto ostalo skoro osamsto hiljada.
Skoro dvadeset posto stanovnika Britanije je rođeno van zemlje, 41% stanovnika Londona je rođeno van Britanije, a mnogi su došli iz muslimanskih zemalja od blisko-istočnih arapskih zemalja do Indije, Pakistana i Bangladeša. Među-rasni odnosi su postali od presudne važnosti i njima treba pažljivo upravljati. Tomi Robinson je svojim delovanjem, pa i filmom, narušio taj delikatni balans, a Ilon Mask je slučaj podigao na globalni nivo. Od Robinsonovih možda desetak miliona gledalaca i slušalaca do stotina miliona širom sveta.
Pored rasnih odnosa, ova tema ima i drugi možda politički i dublji smisao, a da bi razumeli tu dimenziju, predlažem da se vratimo u godinu 1978. i čoveka koji naizgled uopšte ne pripada ovoj priči – Džonija Rotena, pevača čuvene pank grupe Sex Pistols. Džoni je te godine u jednom intervjuu na BiBiSi-ju rekao ono što niko nije smeo, a to je da je TV zvezda i popularni voditelj Džimi Savil seksualni predator i pedofil. Zbog te opaske je Rotenu zabranjen nastup na televiziji nekoliko godina, a Savil je nastavio da se bavi svojim zanatom.
Pre dvadesetak godina, Savil je opet dospeo u žižu javnosti i tražena je njegova krivična odgovornost. Ali Savil je bio prijatelj sadašnjeg kralja Čarlsa, njegovog brata Endrjua i celokupne ergele poznatih i svemoćnih ličnosti. Javnost je saznala za stotine njegovih žrtava, sve mlade žene i deca od kojih je najmlađe imalo dve godine.
Državni tužilac je pokrenuo istragu (2008) koja je, međutim, obustavljena usled nedostatka dokaza, a čitava je dokumentacija potom nestala iz arhiva. Džimi Savil je umro i tek onda je istina kakvu danas poznajemo izbila na videlo. Ime tužioca koji je poveo pa zatvorio istragu protiv Savila?
Kir Starmer, sadašnji premijer Velike Britanije. Politički potencijal ove priče je, kako vidimo, reda veličine atomske bombe. Da li je tužilac Starmer radio na svoju ruku ili je štitio nekoga? Naivno, ali nužno pitanje. Neko štiti spisak mušterija pedofila Epstina u Americi i Savila u Britaniji.
Tada je već počelo da se priča o pakistanskim bandama, kriminalnim organizacijama za podvođenje žena i dece i indikativna je izjava tadašnjeg premijera Gordona Brauna koji je objasnio da su te žene, devojke i devojčice dobrovoljno stupale u seksualne odnose sa tim muškarcima i da s toga policija ne treba u to da se meša. Neke od tih devojčica nisu imale ni četrnaest godina, a mnoge su silovane nekoliko desetina puta tokom mnogih godina. Znao je to tadašnji premijer kao što to zna i sadašnji koji je tada bio javni tužilac.
Pre neki dan je u britanskom parlamentu poslanik Malkolm Pirson rekao da je samo u poslednjih 25 godina više od 250.000 belih mladih devojaka silovano. I to uglavnom od strane muslimanskih muškaraca. Indikativna je reakcija parlamenta. Na brojku od četvrt miliona silovanih – tišina. Na pomen muslimana kao počinilaca tih zločina – komešanje i negodovanje.
Lepo je to objasnio Pirson u nastavku svog izlaganja – mnogi ljudi ne prijavljuju ove incidente jer se plaše da će biti diskvalifikovani kao islamofobični.
Ustajući u zaštitu Robinsona, Ilon Mask, dakle, otvara istovremeno dve osetljive teme. Prva je među-rasni odnosi i institucionalizovano zakonsko favorizovanje muslimanske manjine, a druga je pedofilija i seksulano nasilje.
Novembra 2024. Je i nadbiskup od Kenterberija, poglavar engleske crkve dao ostavku zbog slučaja pedofilije u redovima njegovog sveštenstva. Duboki su koreni.
Da je pedofilija kriterijum za selekciju i potencijalnu ucenu politički relevantnih figura to nam svima postaje jasno i možemo samo da se nadamo da će se klupko oko Epstina i Savila odmotati. No, vreme je da se zapitamo i zašto su ove muslimanske, najčešće pakistanske, kriminalne organizacije zaštićene?
Verovatno postoje bar dva važna razloga. Prvi je muslimansko biračko telo koje je homogeno. U biračkom telu Džes Filips, sadašnje ministarke pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Britanije, ima 21% Pakistanaca koji imaju oko 15.000 glasova. Na poslednjim izborima je ona od te zajednice dobila 11.275 glasa, a izbore i mesto u parlamentu je dobila razlikom od oko 700 glasova. Džes Filips je sigurno vrlo oprezna kada je u pitanju ta zajednica, pa je tako i odbila da sprovede javnu nacionalnu istragu o dotičnim bandama i silovanjima. Mask je reagovao izjavom da ministarku treba u zatvor.
Druga jedna poslanica parlamenta je svojevremeno poslala tvit u kome kaže da silovane devojke treba jednostavno da umuknu kako ne bi ugrozile ”različitost”.
Drugi razlog je bezrezervna podrška koju britanska vlada (bilo koja) daje Izraelu. Jednom rukom treba maziti Izrael, a drugom primiriti domaće muslimane. U oba slučaja ceh plaća prosečan britanski građanin.
Tomi Robinson je svojim filmom džarnuo u osinje gnezdo, a onda je Ilon Mask zgrabio Iks kao toljagu i raspalio po osinjaku iz sve snage.
Javio se vođa reformske partije Najdžel Faraž da objasni kako Robinson nije završio u samici zbog onoga što je rekao, dakle ne radi se o politički motiviranoj kazni, već je on u zatvoru zbog nepoštovanja suda. Mask je to prokomentarisao rekavši da Faraž onda verovatno nije prava osoba da vodi tu partiju pa ni zemlju jednog dana.
Da se samo podsetimo da je Faraž prijatelj Donalda Trampa isto kao i Ilon Mask. Bili su u istom ”timu” do pre par nedelja kada se pričalo da će Mask pokloniti budućoj Faražovoj izbornoj kampanji nekih sto miliona dolara. Sada traži da se Faraž skine.
Sutradan se na GBNews pojavio prilog gde se novinar pita da li je Mask podoban da bude blizak saradnik budućeg predsednika Trampa, a Najdžel Faraž objavljuje da će reformska partija da sprovede nacionalnu istragu o dotičnim bandama i zločinima. Reformisti odustaju od glasova muslimanske zajednice?
No, Mask je krenuo dalje pa je primetio kako u Britaniji policija treba da dobije nalog državnog tužioca kako bi krivično gonila prestupnike. A ko je bio državni tužilac u vreme masovnih silovanja i podvođenja pre petnaestak godina zbog kojih niko nije odgovarao? Pita Mask i odmah odgovara, pa sadašnji premijer Kir Starmer – "saučesnik u SILOVANjU BRITANIJE" (kaže Mask sa sve velikim slovima).
Tako Mask traži da Starmer bude suočen sa optužbama za saučesništvo u najgorem masovnom zločinu u istoriji Britanije. Tim rečima.
Čuju se već povici sa raznih strana i ozbiljna se pitanja postavljaju da li je sve ovo mešanje u unutrašnje poslove Britanije. Da stranac (Američki i Južno Afrički državljanin) finansira domaće političke partije i komentariše prilike.
Ova cika i dreka zvuči dosta licemerno. Soroš je prisutan u međunarodnoj, pa i britanskoj politici, već više od trideset godina, a svojevremeno je donirao 400.000 dolara za kampanju protiv Breksita. Barak Obama je prilikom posete Londonu agitovao da Britanija ostane u Evropskoj Uniji. Bil Gejts i Lari Fink piju kafu kod premijera kad im se prohte, a sadržaj tog razgovora nije dostupan javnosti jer je bio "komercijalne" prirode. Gde završavaju poslovni interesi, a počinju prava građana? To kao da je tanka jedna linija iscrtana u pesku koju svaki talas obriše.
Bitka se, kako vidimo, bije na nekoliko nivoa. Tomi Robinson je u zatvoru jer je objavio dokumentarac kojim je rekao šta nije smeo, odnosno neistinu kako kaže sud. Premijer Starmer se ograđuje od svega i svih. On jedino priča sa gostima kad mu svrate Bil Gejts i Lari Fink. U zemlji već svi znaju da su uvedeni dvostruki zakonski aršini. Jedan za muslimane, manjine i imigrante, a drugi za bele starosedeoce. Pedofilija i podzemlje seksualnih usluga i zlostavljanja se polako promaljaju u javnosti.
Pre godinu dana sam na ovom portalu primetio da Maskov Iks ima potencijal da postane središte rađanja globalne opozicije. Sada je Mask počeo da instrumentalizuje taj potencijal i da artikuliše političku agendu (za sad) nejasnih obrisa.
No, da li bi Mask mogao da postane novi kralj, na primer, ovakve napukle Britanije? Što da ne?
Tramp preti na sva usta da će da anektira Kanadu i Grenland. Vispreni i vragolasti ruski političar Dmitrij Medvedev na to poručuje kako je to vrlo staromodno i da bi on (Tramp) i Ilon Mask trebali jednostavno da otkupe te teritorije. Obzirom na interesovanje koje je Mask ispoljio za Britaniju možda bi on mogao da ponudi lepu cenu i za Gordi Albion? Neka on to lepo kupi i proglasi sebe za kralja, Ilona prvog!
Mislite da je to previše maštovita ideja? A šta onda mislite da Bil Gejts i Lari Fink rade kada svrate u Dauning strit kod premijera Starmera? Ugovaraju cenu, tvrde pazar, eto šta rade.