Kolumne i intervjui

Heruvim iz Minesote

Baez i Dilan (ovaj film i o tome govori) behu par, ljubavnici, saučesnici, no u vreme kada njihova zajednička fotografija izađe na Dilanovom drugom albumu, već više nisu bili zajedno. Ali neke ljubavi nemaju sposobnost da prođu
Heruvim iz MinesoteGetty © Dave Benett/WireImage

Nedavno se u bioskopima pojavio film "Bob Dilan: potpuni stranac", gde glavnu ulogu igra Timoti Šalame, glumac koji se pet godina pripremao za ovu ulogu i sve muzičke numere u filmu briljantno sam izvodi. Film je režirao Džejms Mangold, režiser nagrađen Oskarom za film o Džoniju Kešu ("Hod po ivici".). Sam Dilan pohvalio je Šalameovu ulogu, insistirao je da pročita sve dijaloge i izveo ih je pred Šalameom. Kao da je na ovaj način sam Bob Dilan film odobrio.

Glumica El Faning oživela je veliku Dilanovu mladalačku ljubav (njoj je posvećivao ljubavne stihove čekajući je da se vrati iz Italije gde su je roditelji poslali da ga zaboravi- kao da je to moguće), a Monika Barbaro odigrala je bolno i uverljivo Džoan Baez, slavnu pevačicu koja je tokom čitave karijere na koncertima izvodila uvek i pesmu "Dijamanti i rđa", jednu najlepših rokenrol balada svih vremena.

Bob Dilan (Robert Zimerman, stigao u Grineč vilidž niotkuda- iz rudarske zabiti u Minesoti), bio je inspiracija za ovu pesmu.

Baez i Dilan  (ovaj film i o tome govori) behu par, ljubavnici, saučesnici, no u vreme kada njihova zajednička fotografija izađe na Dilanovom drugom albumu, već više nisu bili zajedno. Ali neke ljubavi nemaju sposobnost da prođu. Razum odluči, ali telo pamti. Srce zaista vara razum uvek, kao što to tvrdi Kabala. Ovaj film, gde glavni glumac originalno svira i peva Dilanovu muziku, koji opisuje njegov meteorski uspon i prve decenije njegove karijere, ipak je najbolji u sekvencama kada slušamo numere Boba Dilana. Jer nije moguće snimiti film po velikom romanu ili o istinski velikoj ličnosti. Ono vibrantno, neuhvatljivo, vilinsko, heruvimsko, divlje, oporo, plemenito a snažno i sirovo- što je Roberta Zimermana (pravo ime Boba Dilana) učinilo ne zvezdom, već živim mitom, film teško može da prenese. Slušanje Dilanove muzike je nalik vođenju ljubavi (duša se obraća duši), film je često tek puka kopulacija.

U Dilanovoj muzici sluti se gorki talog iskustva koji ga je oblikovao, čuje se sve- opori vetar u Odesi odakle beže njegovi baka i deda po ocu, jer su Jevreji, a antisemitizam se oseća u vazduhu, truje pluća pri svakom udisaju, naslućuje se se rabinovo šaputanje nalik na ružu puzavicu, ali i pustinja provincije, mrtvačnice kasapnica čija vrata zjape, beskonačna sporost života koji brzo protiču u zabitima Amerike...Znao je da odatle mora da pobegne brzo, jer lanci od somota, koje je najteže preseći, vezuju se tu oko naših ruku odmah po rođenju i ... Njegov sluh je odlučio...Bioskopi i radio aparati- dva leka protiv usamljenosti i ludila ako živite u nedođiji su mu pokazala put.

U bioskopu je obožavao "Diva"- film gde glavnu ulogu igra Džejms Din koji nikada nije stigao da film pogleda-smrt je bila brža, trkali su se, ona je pobedila, ali Dilan je prepoznao da Din nije samo prvorazredni glumac, buntovnik protiv svih čamotinja ovog sveta, već "stav" i on ga je usvojio.

Na zidu drži poster Džejmsa Dina. Njegov otac ulazi u sobu jedne večeri i cepa poster. (Očevi su često ili dobri bogovi ili kuće koje se ruše.) "Nemoj", kaže mu ljutito Dilan. Otac je poderao lepo Dinovo lice. Sve je ovo učvršćivalo Dilanovu odluku da pobegne. Znao je da su svi oblici vitalnosti oblici brzine.

Još u Minesoti, u Hibingu, smislio je svoje umetničko ime. Bob je bilo skraćenica od Robert. A Dilan? U mnogim knjigama piše da je Dilan Tomas bio njegov omiljeni pesnik, ali- istini je bliža priča da je devojka koju je tada voleo, u trenutku kada joj je govorio o ljubavi, držala na krilu  knjigu Dilana Tomasa i lako listala stranice.

Iz pustinje praznih bioskopa i samoubilačkih nedeljnih popodneva, Dilan je autostopom otišao u Njujork. Želeo je da upozna Vudija Gatrija- idola, mentora, uzora. U trenutku kada Dilan stigne u Njujork, Vudi Gatri je u Nju Džerziju, u bolnici. Otišao je da obavi ozbiljan posao – umiranje. I Dilan odlazi u bolnicu. I svira. Gatri će mu pokloniti amajliju- svoju usnu harmoniku. Pored Gatrijevog kreveta je gitara. Na njoj je nalepnica gde piše: "Ova mašina ubija fašiste."

U bolničkoj sobi su sedeli njih troje: Dilan, Vudi Gatri i smrt. Dilan je pevao, propovedao, recitovao, šaputao, dozivao, pretio, tumačio... Istovremeno beše i "heruvim i maneken ubogosti, mešavina Olivera Tvista i Hitklifa."

Vraća se u Njujork i počinje da nastupa po klubovima. Tu sreće Suzi Rotolo – njoj posvećuje stihove koji kao da su ispisani na koži. Otkrio ga je Džon Hemond. Još uvek nije najjasnije kako ga je prepoznao- Dilan tada još uvek svira muziku drugih muzičara, ima malo svojih pesama. Prvi put je snimljen kao izvođač na usnoj harmonici, na ploči Harija Belafintea.

Ali Dilan ima "ono nešto" što Hemonda intrigira. On je čista čarolija- garavi plavooki anđeo, buntovnik sa mlečnim, dopadljivim glasom, pevanjem koje je blago i buntovno i nazalno, ali uvek moćno. Nikada neće biti "zaražen otrovom komercijalizacije." Ugovor za prvu ploču potpisuje pre nego što ga je Hemond čuo, jer Hemond je slušao intuiciju, to pasivno znanje i shvatio da je pred njim umetnik koji će se hrabro kretati po minskom polju elitizma, bez sposobnosti da odustane od izvrsnosti. Hemond je prvi otkrio i Bili Holidej, Kaunta Bejzija, Aretu Frenklin...

Prvi album Dilan snima za dva novembarska popodneva, koštao je 402 dolara. Sivi dani olujne svetlosti behu nad Njujorkom. A sa Džoan Baez stanuje u Čelzi hotelu. U sobi su se cepale tapete zelene kao vodeno rastinje. U zoru, zurio je u usnulu Baez celom dušom. I sedao da piše.

Ona se sećala da je imao sposobnost automatskog pisanja, ono što je je odlikovalo nadrealiste i da je pisao pesmu za pesmom. Budio se pre zore, sjaj nerazgovetnih uličnih svetiljki treperio je negde izvan te sobe- mita. Radio je, a vazduh je sjaktao,pomešan s pahuljama snega. Pevali su u duetu i onda kada se veza raspadala.

Dilan postaje slavan. To ga je zastrašivalo. "Isusa su razapeli zato što je bio primećen. Zato ja sve češće nestajem." Jedne noći, u kući Baezove, zvoni telefon. Prekida pisanje i javlja se. S druge strane je Dilan, divna utvara.

Prošlo je deset godina. Ali vreme ne postoji. Čim spusti slušalicu, ona piše pesmu "Dijamanti i rđa", o tome kako mu je pre deset godina kupila manžetne (Dilan je odevao stihove u miris meda i baruta, nije imao mnogo vremena da misli o sopstvenoj odeći), Baez suzno i bez patetike piše surov kardiogram njihove ljubavi, spominje ugalj koji se oplemenio i metal koji je korodirao, smeđe lišće, sneg u kosi i osmeh koji pamti sa prozora hotela koji se spotiče, raspada na trgu Vašington. Glas s druge strane je nežan, sanjiv, nudi samo ljubav, dijamante i rđu...U pesmi ona ispovedno kaže da je sve to već "platila." I misli na oči "plavlje od crvendaćevih jaja." Mnogo godina kasnije, 2024, Baez je "Dijamante i rđu" pevala u beogradskom Domu sindikata.

Tada je otpevala da mu je kupila manžetne pre - pedeset godina. U publici je bio muk. Tiho su zazvečali kavezi rebara. Duše su htele napolje, u oktobarsko nebo, purpurno i puno lavine oblaka. Inspirisati na pisanje poezije više je nego poezija, tvrdila je Cvetajeva. Dilan je vešt u oba čina.

Do danas, Bob Dilan je u vinil urezao četrdesetak albuma, prodao 125 miliona ploča, objavio knjigu eksperimentalne proze "Tarantula" i memoarsko delo "Hronike", dobio Pulicerovu i Nobelovu nagradu za književnost godine 2016, za "stvaranje novih poetskih izražaja unutar velike američke tradicije pesama."

U čast odsutnog Dilana, na ceremoniji dodele Nobelove nagrade pojavila se Peti Smit, pank-rok ikona, koja je izvela njegovu pesmu "Hard Rains A Gonna Fall".

Dilanov govor bio je pročitan na tradicionalnom banketu Nobelove nagrade: "Usvojio sam jezik ulice. Naučio sam tu retoriku. Ništa mi nije promaklo – sredstva, tehnike, tajne, misterije – i upoznao sam sve zabačene puteve kojima je taj jezik putovao. Mogao sam sve to da povežem i da se krećem niz struju vremena. Kada sam počeo da pišem sopstvene pesme, svakodnevni jezik je bio jedini kojim sam raspolagao i koji sam koristio. Ali imao sam i nešto drugo. Imao sam učitelje i senzibilitet i prosvećen pogled na svet. Imao sam ga već neko vreme. Sve sam to naučio u gimnaziji. Don KihotAjvanhoRobinzon KrusoGuliverova putovanjaPriča o dva grada i ostalo – tipična gimnazijska lektira koja ti pruži pogled na svet, razumevanje ljudske prirode i standard pomoću koga meriš stvari. Sve sam to poneo sa sobom kada sam počeo da pišem tekstove pesama. Teme tih knjiga probile su se u mnoge moje pesme, svesno ili nenamerno. Hteo sam da pišem pesme kakve niko nikada nije čuo, a te teme su bile temelj. Neke knjige su me pratile otkad sam ih pročitao u gimnaziji: Mobi DikNa zapadu ništa novo i Odiseja."

Dilan i danas, "tri milje od čistilišta", ne prestaje da bude inspirativni mit u pokretu, pesnik, špilman, ahasfer, žongler, senka...Devedesetih godina u jednom gradu na kraju sveta, dok je pljuštala hladna živa kiše, Dilanova muzika davala je smisao našoj vedroj, oporoj mladosti. Zauvek smo naučili da živeti znači biti na putu, trpeti udarce i umirati od muzikalnog smeha, dok durska, ulična svetla, klize u molsku daljinu.

image