"G klase" kruziraju čađavim Beogradom
Bezbroj puta smo čuli floskulu: "On ne ostavlja bakšiš, gleda svaki dinar - al' zato i ima". Ovo je još jedna nedobronamerna laž tranzicione Srbije, Srbije pune očovečenih "najbržih spermatozoida" koji veruju da su uspeli zahvaljujući svojim "talentima". U koncept o sebi - ono što misle za sebe da jesu - ugrađena je neka od tih sentenci: ili su "sami sve", ili su dugo šipčili "preko trnja do zvezda", ili su neverovatni trudbenici, inteligentni da prepoznaju pravu priliku za investicije, ili sve to zajedno i još ponešto iz rubrike radosnih samoobmana zbog čije delotvornosti (tih samoobmana) smo im neophodni kao sagovornici.
U realnom iskustvu, upoznao sam nekolicinu onih koji napadno moraju da ispovedaju ove mitologije o ličnom uspehu na svakom koraku i moram priznati da je prostor za bilo kakve smislene razmene u razgovoru s njima - poražavajuće sužen.
Kao i svakom političaru, advertajzing maheru ili bilo kom drugom pretendentu na višak novčane i druge moći, i njima reči služe da pobegnu što dalje od istine tako što će nas upravo rečima - uveravati u svoja plemenita nastojanja kao da ona zaista postoje. Najistaknutiji među njima jesu oni koji "skromnim" delima - na granici patološkog tvrdičluka - hoće da nam pokažu kako "nije sve u novcu" kog su, eto, iz nekih misterioznih razloga nakupili iracionalno mnogo samo da bi jednog dana, tamo u budućnosti, dana koji ničim nije garantovan - njime i raspolagali. Ovi pervertiti, uživaoci moći kroz svojevoljno odlaganje vršenja tih moći jesu živi "sveci" u globalnoj religiji današnjice - kapitalizmu.
U "Dijalektici prosvetiteljstva", Adorno i Horkhajmer pišu da "ljudi plaćaju povećanje svoje moći otuđenjem od onoga što je u njihovoj moći". Patološki skromnici naših dana, vlasnici nakupine kapitala - uživaju u ovoj askezi sve vreme (ne)svesno nudeći sebe kao primer idealnog stradalnika. U jednom izokrenutom svetu koji žive, akumulirana sredstva dopušteno je samo da se umnožavaju jer nam tek to neprestano (samo)oplođavanje - garantuje budućnost (i neophodne iluzije o toj budućnosti).
Novac je Sveti Duh religije kapitalizma i njime je moguće kupiti sva buduća carstva, samo ukoliko se vera u njegovu svemoć neprestano, celoživotno ispoveda. Napadno skromni bogataši svojom skromnošću kupuju oreol "mučenika" i služe kao obavezujući primer svima onima koji se drznu da profanizuju njegovu prirodu - trošenjem ili "svetogrđem" poput rasipništva. Nakupljen novac koji sebe umnožava, najdelotvorniji je "lek" protiv nesnosne svesti o vlastitoj konačnosti.
Skromnim bogatunima kao najveća utvara, kao demon lično, pojavljuje se čovek koji zaista nije imućan i koji ne ispoveda veru u moć novca - makar ga i ne posedovao - kojim može da kupi i onostrane blagodati. Skromnici koji raspolažu enormnom gomilom novca kao večnom potencijom, ili se nikad ne raduju, bez osmeha su neprestano jer su cele sebe predali odlaganju moćima kojima su obuzeti, ili su tek cinični prema svakom ko neguje drugačiji odnos prema sticanju i štednji. Tiho su samozadovoljni u svojoj moći koju Niče definiše kao uvek samo - "još moći".
Novčanih i drugih moći nikad, prema tome, nije dovoljno. Sve je zasnovano na logici iz vica o Jevreju koji mora da bude vulgarno bogat da bi uopšte mogao bilo kome da "proda" priču o svojoj skromnosti.
Na nižem razvojnom stadijumu ove pekunijarne duhovnosti naših dana, nalaze oni koji su se drznuli da troše - ili rasipaju - svoj ili bilo čiji novac. Samoostvareni skorojevići, motiv za trošenjem upravljaju ka svojoj prošlosti o kojoj su sebi ispričali priče da je ona teža nego što realno jeste, samo da bi opravdali sve realno nezgodne sudbine koje oko sebe drugima - svojim zaposlenim i bližnjima - aktuelno izazivaju zbog nasušnih ambicija za realizacijom u biznisu.
Sinovi očeva sumnjivih privatizacija, idiotski lako veruju u svoj preduzetnički genij, a ono malo savesti koja se nekad javlja - vikendima uz treš melodije i "svetu tajnu" kokaina - pokušavaju da uguše upravo nabusitim zadovoljavanjem svojih namerno neoplemenjenih potreba. Oni podvriskuju kad se smeju, zabrinjavajuće su srećni, očajnički moćni - bore se protiv teške prošlosti koju su sebe slagali da im se desila. Takve krive svesti povodom svoje samoostvarenosti, često im se vide i na licima i u pogledu. Osuđeni na samoobmane i skeptični prema svemu ne-novčanom što čoveka neminovno sleduje, ne ističu se po istančanim ili bilo kakvim ukusima za visoku ili popularnu umetnost, na primer, već po njuhu za isplativo i investicije.
Dragovoljno su površni i banalni, kao iz osvete prema nečemu nevidljivom. U notornim ”G klasama”, krstare začađavljenim Beogradom, a jedini argument u prilog smisla - zasnivaju na glupoj pretpostavci da bi i ostatak sveta, to što oni imaju - hteo za sebe, samo kad bi nekako bio u mogućnosti. Sva luksuzna zla i dobra u kojima naočigled uživaju, obesmislila bi se čim ne bi počivala na pretpostavci o želji drugih za njima.
Patološki skromni bogatuni, askete i sekularni "sveci" kapitalizma, kao ni skorojevići-rasipnici, nemaju iracionalno mnogo novca zbog toga što su štedeli i tvrdičili, i to je još jedan od mitova koji svojim sudbinama treba da posvedoče najpre (i jedino) oni kojima nije pripalo da su se "snašli". Neimućne treba ubediti da je štednja a ne svakovrsni marifetluk - put do uspeha.
Gomila siromašnih rado mitski veliča lokalnog preduzetnika - jednog od njih - onog koji očigledno štedi iako se "nafatirao", i tako (ova gomila) pošteno odaje počast sebi i svojim protraćenim šansama kojih i nije bilo. Neko je bar uspeo, iako svi znamo sve tajne toga, treba se na silu radovati. Lakše je priznati vlastitu krivicu za neuspeh, nego za to što obmane kojima si izložen - nisi pravovremeno prepoznao i svoj duh - upravio ka lepšem i uzvišenijem nepoznatom.
Delez piše da "gomilanje nije nasuprot nedostatku, nego da je ono - posledica nedostatka". Niko nema mira i otud i gomilanja. Nije moguće jasnije to videti nigde drugde nego u razgovoru i upotrebi jezika. Način sticanja i duh određen tim načinom, odražava se uvek i u odnosu prema jeziku, kao što se i u samom odabiru reči - vide motivi usmereni prema novcu ili prema istini. Monetizacija izgovorenog ili napisanog, vreba uvek i jasno udaljava od istine kojoj jezik jedino može i jedino i treba - da služi. Nepristojno bogati i srazmerno nepismeni, hteli bi da nas ubede u priče o famozno preduzetnim sebi, u priče u koje je samo njima bilo važno da poveruju jer su i sami žrtve propagande da se to jedino vrednuje. Sve od nade što im je ostalo - jeste nada da im neko zavidi na tome što imaju, a što se nisu odvažili da dovedu u pitanje. Takvo bogaćenje izvesno je i kukavičluk svoje vrste, otuda i pozivi od strane takvih na javna "junačenja" nad nevinima svih fela.
"G klase" kruziraju čađavim Beogradom i suvoparne rečenice se čuju na svakom koraku. Arlauču nagudrani kvazi-srećnici. Bučan auspuh na raskrsnici, znak je toga da se i nema šta puno reći ali da se želi nešto saopštiti. Negde smo šuplji i svi zajedno smo prilično tome doprineli. Ipak, postojimo i mi, brižljivi mravi srpskog jezika, elementarno istinoljubivi. Ispevaćemo i mi neku našu pesmu, i nećemo se oslanjati samo na "aliteracije auspuha" koje služe kao opasne samoobmane da smo - "uspeli" u životu očajnih moćnika.