Putin: Rusija neće vitlati nuklearnim oružjem kao britvom

Predsednik Ruske Federacije rekao je na sastanku Saveta za ljudska prava da rat u Donbasu nije započela Rusija i pozvao na popisivanje svih zločina nad stanovništvom

Ruska Federacija je vrlo svesna pretnje koje nuklearno oružje predstavlja po sve i ne planira da vitla nuklearnim oružjem kao britvom, jurišajući po svetu, naglasio je Vladimir Putin tokom sastanka Saveta za ljudska prava.

"Nismo poludeli, svesni smo šta je nuklearno oružje. Istina je da posedujemo nuklearno oružje koje je naprednije i modernije od oružja bilo koje druge nuklearne zemlje", precizirao je Putin.

Tom prilikom predsednik je rekao da Rusija nije nikome pretila nuklearnim oružjem i naglasio da je spremna da zaštiti svoje saveznike svim sredstvima koja su joj na raspolaganju, ako bude potrebno.

Raste opasnost od nuklearnog rata

Članica Saveta za ljudska prava, direktorka fondacije "Centar za građanske analize i nezavisna istraživanja" Svetlana Genadjevna, upitala je predsednika Putina da li ipak postoje mogućnosti da izbije nuklearni rat.

"U pravu ste. Pretnja nuklearnim ratom raste, da budem iskren", odgovorio je Putin.

Tom prilikom je dodao da Ruska Federacija, za razliku od Sjedinjenih Američkih Država, nema taktično nuklearno oružje u drugim zemljama.

Razotkriti nacistički režim u Ukrajini

Predsednik Rusije Vladimir Putin ukazao je na sastanku Saveta za ljudska prava na važnost razotkrivanja nacističkog režima u Ukrajini kao i na zaštitu prava žitelja Donbasa.

"Važno je da nastavite da razotkrivate nacistički režim i štitite prava stanovnika Donbasa", poručio je Putin tokom predsedavanja sastankom Saveta za građansko društvo i ljudska prava. 

Predsednik Rusije je podsetio da je ukrajinsko bombardovanje Donbasa 2014. godine prošlo bez reakcija i osuda zapadnih "partnera" Rusije, iako se tada desilo kršenje ljudskih prava. 

"Sada smo se konačno u to uverili da zapadne organizacije za ljudska prava nisu stvorene kao instrument borbe za ljudska prava, već prvenstveno kao instrument uticaja na unutrašnju politiku Rusije i zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza. Mnogo je udruženja za zaštitu ljudskih prava, ali njihov cilj je sasvim drugačiji. Njihov cilj je bio da nadgledaju dešavanja u Ruskoj Federaciji. Profesionalno su se bavili političkom situacijom u našoj državi. Tome svedoči to što osam godina ranije nisu primetili nikakva kršenja ljudksih prava na Donbasu", rekao je Putin.

Ruski predsednik je dodao da je razgovarao sa gradonačelnikom Donbasa koji mu je potvrdio da ukrajainske snage bombarduju zgrade u kojima žive ljudi i upitao da li je nemoguće da to niko ne zna?

Rat u Donbasu nije započela Rusija

Kako je naveo predsednik Rusije, rat u Donbasu nije započela Rusija, već oni koji su na vlast u Ukrajini došli uz pomoć državnog udara.

"Rat nismo započeli mi. Započet je 2014. nakon državnog udara u Ukrajini. Počele su ga ukrajinske vlasti koje su zadobile vlast pomoću gušenja volje naroda koji su živeli u Donbasu", podsetio je Putin.

Putin je ciljem specijalne vojne operacije u Ukrajini nazvao "zaštitu ljudi koji su osam godina bili izloženi maltretiranju i genocidu od strane režima u Kijevu".

Prema njegovim rečima, u te svrhe je planirana "demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine", kao i privođenje pravdi svih ratnih zločinaca koji su odgovorni za "krvave zločine nad civilima" u Donbasu. Krajnji cilj operacije, prema Putinu, jeste "oslobođenje Donbasa i stvaranje uslova koji bi garantovali bezbednost same Rusije".

Trenutne akcije Oružanih snaga Ukrajine u Donbasu, ruski rpedsednik je nazvao genocidom. 

Popisati ratne zločine

Putin je kazao da je potrebno stvoriti posebnu agenciju koja bi popisala sve ratne zločine, posebno one u vezi sa napadima na stambena naselja u Donbasu.

Na sastanku Saveta za razvoj civilnog društva i ljudska prava jedan od članova Saveta za ljudska prava je skrenuo pažnju na potrebu za istragom ratnih zločina tokom specijalne operacije i napomenuo da je samo u Donjecku bilo više od 4.000 artiljerijskih napada pri čemu je više od 10.000 civila stradalo.

"Vrlo je važno beleženje tih zločina i vođenje istrage, posebno napada na civilna i stambena naselja. Možda da se napravi neko opšte telo koje će se time baviti ili neka državna komisija", predložio je predsednik i dodao da će zamoliti i Generalno tužilaštvo RF i Istražni komitet RF da razmisle o ovoj temi.

Neće biti drugog kruga mobilizacije

Prema rečima ruskog predsednika, razgovori o novoj mobilizaciji nemaju nikakvog smisla jer je trenutno 150.000 mobilisanih na poligonima Ministarstva odbrane Rusije i oni su rezervni sastav.

"Od 300.000 naših mobilisanih boraca, branilaca naše otadžbine, 150.000 je u zoni operacije u borbenim jedinicama, a druga polovina je ostala na drugoj ili trećoj liniji gde obavljaju funkcije teritorijalne odbrane ili su i dalje na obuci", objasnio je Putin.

Borba za nacionalne interese

Zapadne organizacije za zaštitu ljudskih prava gledaju na stanovnike Donbasa ali i na sve ostale ljude sa ovih prostora kao na ljude druge vrste, primetio je ruski predsednik.

"Ne žele da nam dopuste da živimo", izjavio je Putin i dodao da Rusija ima samo jednu reakciju na to:

"Jedini odgovor koji imamo je borba za ruske nacionalne interese. Ništa drugo nek ne očekuju", istakao je Putin i dodao da će u te svrhe biti uložena sva sredstva.

"Uložićemo sva sredstva, potrudićemo se da budu mirovne prirode, ali ako ne uspemo sve dolazi u obzir", naglasio je predsednik Rusije.

Poljska želi da zauzme zapadne teritorije Ukrajine

Nacionalističke grupe u Poljskoj nameravaju da zauzmu zapadne teritorije Ukrajine i radiće na tome, rekao je Putin.

"U Poljskoj nacionalistički elementi spavaju i saljaju da vrate takozvane svoje istorijske teritorije, to jest zapadne teritorije koje je Ukrajina dobila odlukom Josifa Staljina posle Drugog svetskog rata. Naime, te teritorije su uzeli od Poljske i dali ih Sovjetskoj Ukrajini", rekao je Putin na sastanku sa članovima Saveta za ljudska prava.

Prema njegovim rečima, poljski nacionalisti će tome težiti, vidi se i iz njihove literature, rasuđivanja i govora.

Rusija je jedini garant suvereniteta i integriteta Ukrajine

Jedini pravi garant teritorija Ukrajine u njenim sadašnjim granicama mogla bi da bude Rusija, ali to je posao novih lidera Ukrajine, današnji ništa ne razumeju, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin.

"Jedini stvarni garant teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine u njenim sadašnjim granicama mogla bi biti Rusija. Ali to je stvar samih ukrajinskih političara, s tim da sadašnji političari, po mom mišljenju, jedva da razumeju o čemu se radi, mada mi se čini da neki među njima već počinju da razmišljaju na pravi način", kazao je Putin.