Kandidat za predsednika SAD Donald Tramp pokazuje malo više mudrosti od ostalih američkih političara, budući da drži otvorenim kanale za dijalog, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše politički program Trampa koji je predstavio bivši američki državni sekretar Majk Pompeo.
Ipak, on je ocenio da to, pak, "defakto nema poseban uticaj ni na šta i da toga treba biti svestan", budući da je za vreme predsedničkog mandata Trampa protiv Rusije bio uveden veliki broj sankcija.
"Amerikanci su, zapravo, započeli tu politiku sankcija (protiv Moskve) za vreme Trampa. Za vreme Trampa, protiv naše zemlje je uveden ogroman broj sankcija i zbog toga se on ne razlikuje mnogo od svih ostalih (američkih političara)", objasnio je on.
Peskov je, podsetimo, poslednjih dana više puta komentarisao Trampov pristup Rusiji i ukazivao na to da, bez obzira na to šta se sada izjavljuje, treba znati da su tema Rusije i Vladimira Putina uvek u žiži američke javnosti za vreme predsedničkih kampanja.
S tim u vezi, istakao je da Rusi "nikada nisu nosili ružičaste naočare".
"I ovaj jedan od kandidata (za predsednika SAD), kojeg ste spomenuli - on (Tramp) je predstavnik političke elite Sjedinjenih Američkih Država, koja sada apsolutno pati od totalne rusofobije", poručio je Peskov povodom teksta Majka Pompea za "Volstrit džornal".
Pompeo je, podsetimo, u tekstu najavio da bi Tramp mogao da kreira program za Ukrajinu vredan 500 milijardi dolara.
Ovaj koncept ranije je primenio američki predsednik Frenklin D. Ruzvelt 8. decembra 1940. godine, nakon čega je američki Kongres usvojio Lend-Lis zakon u martu 1941. On je predsedniku dao ovlašćenje da pomaže odbranu svake nacije ako smatra da je to od vitalnog značaja za Sjedinjene Države.
Bilo bi korisno da Amerikanci nauče nešto o slavnoj istoriji ruskog naroda
Peskov je danas, takođe, prokomentarisao Trampovu izjavu za "Foks njuz", koji je rekao da je tokom nedavnog razgovora sa Vladimirom Zelenskim podsetio lidera kijevskog režima da sukob sa Rusijom mora da se prekine, jer se radi o naciji koja je porazila Hitlera, i Napolena.
Peskov je tim povodom izjavio da bi veći deo američke javnosti imao koristi od toga da se upozna sa slavnim istorijskim činjenicama o Rusiji i njenoj ulozi u Drugom svetskom ratu, ali i o pobedi u ratu sa Napoleonom.
"Oni to sigurno ne znaju i ne pamte, tome ih niko nije učio. Tako da to ne bi bilo beskorisno za njih. Možda će se neko i zainteresovati (za istoriju Rusije) nakon ovoga", zaključio je portparol.