Ruske trupe počele su da koriste dronove sa sistemima za automatsko prepoznavanje ciljeva, zasnovane na veštačkoj inteligenciji (AI), koji omogućavaju da besposadni vazduhoplovi samostalno dejstvuju po neprijateljskoj opremi, rekao je u intervjuu za TASS bivši komandant jedinice za vezu u zoni SVO sa pozivnim znakom "Kalina".
"Kalina" je najpre služio kao dobrovoljac, potom kao komandant pomenute jedinice, nakon čega je teško ranjen i od tada se bavi projektovanjem vojnih dronova.
"Veštačka inteligencija pomaže jer bespilotne letelice sada imaju sisteme koji ih navode na metu i sami je otkrivaju. Ovaj sistem počeo je da se koristi kako na jeftinim FPV dronova, tako i na naprednijim dronovima-kamikazama (lutajućoj municiji) Ministarstva odbrane. Sistem je već 'naučio' dronove da npr. prepoznaju metu, odnosno da vidi tenk, prepozna ga i leti ka toj meti", rekao je "Kalina".
Prema njegovim rečima, tehnologije zasnovane na AI instalirane na dronove "vide" opremu i identifikuju je.
"Pomaže mu da prepozna metu, da razlikuje automobil od tenka, višecevni raketni sistem od bicikla i tako dalje", izjavio je on, pojašnjavajući da je trenutno AI u oblasti borbenih dronova u razvoju, ali i da veliki broj programera radi na implementaciji ovih sistema.
Pored sistema sa veštačkom inteligencijom, "Kalina" tvrdi da dronovi ruske vojske dobijaju i sisteme koji omogućavaju presretanje video signala sa besposadnih vazduhoplova ukrajinske vojske i na taj način identifikuju njihove putanje leta i lokaciju operatera na zemlji.
"Sliku neprijateljske bespilotne letelice mogu da presretnu stručnjaci koristeći različitu opremu. U pitanju je elektronsko izviđanje", rekao je on.
"Momci to mogu da urade, da presretnu sliku i koriste je za svoje potrebe - identifikuju rute neprijatelja, putanju drona, mogu da odrede (položaj) operatera, odakle je dron došao i potom da izvrše udar. Generalno, sistem postaje sve pametniji", zaključio je "Kalina".