Rusija je oslobodila novinara Evana Gerškoviča i bivšeg američkog marinca Pola Vilana u sklopu razmene zatvorenika, tvrdi "Blumberg", pozivajući se na izvore.
"Rusija oslobađa Evana Gerškoviča i Pola Vilana u sklopu velike razmene zatvorenika sa SAD. Oni se upućuju van granice Rusije. SAD i njihovi saveznici će osloboditi ruske zatvorenike", navodi "Blumberg".
Osmoro ruskih državljana, kao i dvoje maloletnih, vratilo se u domovinu, saopštila je FSB, prenose RIA Novosti.
RT je objavio spisak verovatnih zarobljenika koji se nalaze na listi razmene.
Ovim povodom oglasio se portparol Kremlja Dmitrij Peskov koji je poručio da Kremlj još uvek neće da komentariše razmenu zatvorenika u Turskoj.
"Si-Bi-Es" navodi da je među ruskim zatvorenicima, koji bi mogli da budu razmenjeni, Vadim Krasikov, osuđen u Nemačkoj na doživotni zatvor.
Naime, on je optužen za ubistvo gruzijskog državljanina 2019. godine.
Turski TV kanal NTV javlja da je na aerodromu u Ankari izvršena razmena 26 zatvorenika između Ruske Federacije i Sjedinjenih Država.
Agencija IHA javlja da tursko obaveštajno odeljenje koordiniše razmenu između Ruske Federacije i SAD.
"Razmena zarobljenika obavljena je u Ankari pod koordinacijom turske obaveštajne službe", navela je IHA.
"Blumberg" dodaje da će Rusija, u okviru razmene, osloboditi i stranog agenta Vladimira Kara-Murzu, osuđenog za izdaju.
"Si-En-En" navodi da se razmena zatvorenika u kojoj učestvuju SAD, Nemačka, Rusija i druge zemlje odvija "upravo sada".
"U razmenu zatvorenika između Rusije i niza zapadnih zemalja uključene su 24 osobe", prenosi američki televizijski kanal "Si-Bi-Es".
Međutim, ranije nije precizirano koga će tačno Rusija dobiti u okviru ove razmene.
Prethodno je "Foks njuz" preneo da bi izveštač "Volstrit džornala" Evan Gerškovič, koji je u Rusiji proglašen krivim za špijunažu i osuđen na 16 godina zatvora, mogao da se vrati u SAD u okviru razmene zatvorenika.
Voditelj vesti te televizije rekao je da je informacija došla iz "Volstrit džornala".
On nije dao nikakve dodatne detalje, ali je rekao da televizijski kanal radi na tome da sazna više o potencijalnoj razmeni.
Podsetimo, Federalna služba bezbednosti (FSB) Rusije uhapsila je krajem marta u Jekatinburgu novinara "Volstrit džornala", inače američkog državljana Evana Gerškoviča, zbog špijunaže u korist vlade Sjedinjenih Američkih Država.
Gerškovič se na osnovu ruskog Krivičnog zakonika tereti za špijunažu nakon što je "postupajući po uputstvima SAD prikupio informacije koje predstavljaju državnu tajnu o aktivnostima jednog od preduzeća ruskog vojno-industrijskog kompleksa".
On je, kako su preneli ruski mediji, prikupljao podatke o jednom preduzeću ruskog vojno-industrijskog kompleksa.
"Zaustavljena je protivzakonita akcija dopisnika američkog lista 'Volstrit džornal' iz Moskve Evana Gerškoviča, rođenog 1991. godine, koji je akreditovan za prisustvo konferencijama ruskog Ministarstva spoljnih poslova. Sumnja se da je učestvovao u špijunaži u interesu američke vlade", saopštio je tada FSB.
1. avg 2024 • 21:50
Putin dočekao oslobođene Ruse na aerodromu
Predsednik Rusije Vladimir Putin dočekao je na aerodromu Ruse koji su se vratili posle razmene.
Šef države je lično stigao na aerodrom Vnukovo, gde je sleteo avion s oslobođenim Rusima. Čestitao im je na povratku kući.
Bajden: Oslobađanje zatvorenika podvig diplomatije
Dogovor je podvig diplomatije i prijateljstva, izjavio je danas predsednik SAD Džozef Bajden povodom razmene 26 zatvorenika iz Rusije, Belorusije, SAD, Nemačke, Poljske, Slovenije i Norveške.
"Pre nekoliko trenutaka, porodice i ja smo mogli da razgovaramo s njima telefonom iz Ovalne kancelarije. Oni su van Rusije", rekao je Bajden, ističući da je to neverovatno olakšanje za porodice, preneo je Si-En-En (CNN).
Prema njegovim rečima, dogovor koji je ovo omogućio bio je podvig diplomatije i prijateljstva.
"Za svakoga ko dovodi u pitanje da li su saveznici važni, danas je moćan primer zašto je važno imati prijatelje na ovom svetu. Naši savezi čine naše ljude sigurnijim", istakao je on.
Bajden je rekao su su oni osuđeni na takozvanim suđenjima i dobili duge zatvorske kazne "bez ikakvog legitimnog razloga".
Objavljen snimak oslobađanja zapadnih zatvorenika
Na snimku se vidi i Evan Gerškovič, izveštač "Volstrit džornala" koji je u Rusiji proglašen krivim za špijunažu i osuđen na 16 godina zatvora, i koji će se vratiti u SAD u okviru razmene zatvorenika.
Medvedev: Bolje spasiti ljude koji rade za našu zemlju, nego pustiti izdajnike da trunu u zatvoru
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Ruske Federacije Dmitrij Medvedev rekao je da je oslobađanje državljana Rusije koji su radili za svoju zemlju korisnije nego pustiti "izdajnike da trunu u zatvoru".
"Voleo bih, naravno, da izdajnici Rusije trunu u tamnici ili umru u zatvoru,
kao što se često dešavalo. Ali korisnije je izvući svoje ljude koji su radili za zemlju, za otadžbinu, za sve nas. Neka sada izdajnici grozničavo biraju nova imena i aktivno se maskiraju pod programom zaštite svedoka", saopštio je Medvedev na svom Telegram kanalu.
Objavljeni detalji o oslobođenim ruskim zatvorenicima
- Vadim Krasikov, bivši ruski obaveštajac uhapšen je u Nemačkoj 2019. i optužen od strane Berlina da je ubio čečenskog teroristu Zelimkana Hangošvilija na nemačkom tlu.
- Ludvig Giš i Marija Majer, uhapšeni 2022. u Sloveniji i optuženi su da su delovali kao tajni ruski obaveštajci čija su imena (ako je verovati zapadnim medijima) Artem Dulcev i Ana Dulceva.
- Roman Seleznjev, ruski IT stručnjak koga su američke vlasti optužile za hakovanje i da je prevario banke milionima dolara.
- Vladislav Kljušin, ruski biznismen koji je uhapšen u Švajcarskoj 2021. i izručen SAD. Američke vlasti optužile su Kljušina da je učestvovao u "razrađenoj šemi hakovanja koja je zaradila oko 93 miliona dolara kroz trgovinu hartijama od vrednosti zasnovanoj na poverljivim korporativnim informacijama ukradenim iz kompjuterskih mreža SAD", kako je to rekao američki ministar pravde.
- Vadim Konoščenok, ruski biznismen za koga američke vlasti tvrde da je povezan sa ruskom Federalnom službom bezbednosti (FSB). On je 2023. godine uhapšen u Estoniji i izručen SAD kako bi mu se sudilo pod optužbom za šverc tehnologija i materijala dvostruke namene iz Sjedinjenih Država u Rusiju.
- Mihail Mikušin, ruski državljanin koji je uhapšen u Norveškoj dok se predstavljao kao brazilski akademik po imenu Hoze Asis Gamarija. Norveške vlasti sumnjale su da je on ruski obaveštajac, ali je Mikušin samo priznao da je koristio lažni identitet da bi dobio posao na Univerzitetu u Tromsu.
- Pavel Rubcov, poznat i kao Pablo Gonzales Jage, je rusko-španski novinar koji je uhapšen 2022. u Poljskoj pod sumnjom za špijunažu, prenosi "Sputnjik".
Turska potvrdila uspešnu razmenu zatvorenika
Nacionalna obaveštajna organizacija Turske (MIT) predvodila je uspešnu razmenu 26 zatvorenika u kojoj je učestvovalo sedam zemalja, što je jedna od najopsežnijih operacija razmene u poslednjih nekoliko godina.
Ukupno je razmenjeno 26 osoba koje su prevezene u Ankaru u sedam aviona - po jedan iz Nemačke, Poljske, Slovenije, Norveške, Rusije i dve iz Sjedinjenih Američkih Država, navela je agencija Anadolija pozivajući se na bezbedonosne izvore. Belorusija je takođe bila uključena u razmenu.
Deset talaca, uključujući dvoje dece, prebačeno je u Rusiju, dok je 13 poslato u Nemačku, a troje u SAD, navodi Anadolija.
Putin potpisao ukaz o oslobađanju zarobljenika
Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je ukaz o pomilovanju zatvorenika uključenih u razmenu, saopšteno je iz Kremlja, a prenosi RT na ruskom.
Osmoro ruskih državljana se vratilo kući
Osmoro ruskih državljana, kao i dva maloletna lica, vratilo se kući, saopštila je služba FSB za odnose sa javnošću, prenose RIA Novosti.
Služba je dodala da su ruski državljani razmenjeni za grupu pojedinaca koji su "radili u interesu stranih država, a na štetu bezbednosti Ruske Federacije".
Bela kuća je izvestila da su tri Amerikanca i jedan vlasnik zelene karte pušteni kao rezultat razmene zatvorenika.
To su Pol Vilan, Evan Gerškovič, Alsu Kurmaševa i Vladimir Kara-Murza (vlasnik zelene karte, priznat kao strani agent u Ruskoj Federaciji).
Ukupno je razmenjeno 16 ljudi iz Rusije, uključujući pet nemačkih državljana i sedam zatvorenika sa ruskim državljanstvom, naveo je Bajden u saopštenju.
Ruski mediji javljaju da su i dvoje dece uključeni u razmenu u Ankari i da se radi o deci Artjoma i Ane Dulcev, koji su osuđeni u Sloveniji zbog špijunaže za Rusiju.
Kako se navodi, oni imaju sina i ćerku.
Naime, Artjoma i Anu Dulcev sud je osudio na godinu i sedam meseci zatvora i deportaciju iz zemlje.
Turski obaveštajci javljaju da se među zarobljenicima u Ankari nalaze zatvorenici u zatvorima u sedam zemalja: Rusiji, SAD, Nemačkoj, Poljskoj, Sloveniji, Norveškoj i Belorusiji.
Među njima su Amerikanci Evan Gerškovič i Pol Vilan.
Turski TV kanal NTV javlja da je deset oslobođenih u okviru razmene u Ankari poslato u Rusiju, 13 u Nemačku i tri u SAD.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov poručio je da "Kremlj još uvek neće da komentariše razmenu zatvorenika u Turskoj".