Moskva očekuje da Srbija ostane pri stavu da ne snabdeva Ukrajinu oružjem
Moskva očekuje da će Srbija nastaviti da se pridržava politike odbijanja isporuke oružja Ukrajini, jer se ne može dozvoliti nesavesnim ugovornim stranama da isporučuju srpsko oružje u Kijev, što baca senku na odnose Moskve i Beograda, izjavio je direktor četvrtog evropskog departmana Ministarstva spoljnih poslova Rusije Jurij Pilipson.
On je napomenuo da se ruska strana u razgovorima sa predstavnicima Beograda dotakla pitanja stranog naoružanja koje dolazi u Kijev, kao i da su u Srbiji "potpuno svesni ozbiljnosti problema".
"U Srbiji razumeju da je reč o pretnji po živote ruskih vojnih lica i civila, kao i da je cena mogućih zloupotreba izuzetno visoka. Rukovodstvo Srbije je više puta, pre svega javno, uveravalo da ne snabdeva oružjem režim Vladimira Zelenskog i da to ne namerava da čini. Nadamo se da će se u praksi Beograd savesno pridržavati toga", naglasio je Pilipson.
Prema njegovim rečima, kada se izvoze proizvodi vojne industrije, važno je biti oprezan i selektivan u izboru ugovornih strana, koje su zakonski "vezane" sertifikatima krajnjeg korisnika.
"Neprihvatljivo je da nepošteni biznismeni, koji služe interesima Zapada, koji nastoji da militarizuje Ukrajinu, uspeju da sprovedu svoje obmanjujuće logističke šeme i na kraju diskredituju Srbiju i bace senku na naše odnose", istakao je.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u više navrata je isticao da Srbija nije i nikad neće prodavati oružje Ukrajini, kao i da ne postoji nijedan papir koji dokazuje da jeste.
Prethodno je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, u intervjuu za RIA Novosti, rekao da su izveštaji o isporuci srpskog naoružanja Ukrajini lažni i da imaju za cilj da pokvare odnose Beograda i Moskve.
Osim toga, ukazao je da jedan broj nevladinih organizacija u Srbiji radi na tome da pokvari odnose sa Rusijom.
Ranije je list "Fajnenšel tajms", pozivajući se na svoje izvore, preneo da je Ukrajina od početka Specijalne vojne operacije mogla da dobije municiju iz Srbije preko trećih zemalja u vrednosti od oko 800 miliona evra.
"Mi smo jedina država koja je uvela obavezu dodatnih garancija od strane kupaca da se oružje i municija ne mogu prodavati trećoj zemlji bez saglasnosti Srbije, uz sve postojeće propise. Dodali smo taj zahtev i insistirali na tome. Koliko ja znam, nije bilo zahteva drugih zemalja da se naši odbrambeni proizvodi prodaju trećim zemljama", kazao je Vulin.