Susret predsednika Rusije Vladimira Putina i potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina, koji je održan u okviru Istočnog ekonomskog foruma, postao je važan pokazatelj kursa Moskve i Beograda za jačanje strateške saradnje. Kako je istakao ruski predsednik, karakterišući bilateralne odnose dveju zemalja, njima "ne treba posebno predstavljanje, misleći na duboke istorijske korene rusko-srpskih odnosa, duhovnu bliskost ruskog i srpskog naroda", piše ruski portal "Nacionalna odbrana".
Naime, Putin se založio da se što pre sastane rusko-srpska međuvladina komisija, "koja se nije sastajala dugo, najmanje dve godine, kao i da se sagledaju prepreke koje su se pojavile, a ujedno i da se otklone".
Prema njegovim rečima, "Rusija igra značajnu ulogu u snabdevanju Srbije energentima, i radi to veoma korektno, na visokom nivou, sve se radi na vreme, po veoma povoljnim uslovima za Srbiju".
Kako je naglasio ruski predsednik, jedna od najvažnijih oblasti je zaključivanje novog ugovora o snabdevanju Srbije ruskim gasom, koji bi zamenio postojeći, koji ističe u martu 2025. godine.
Očigledno, prioritetna pažnja tokom poslednjeg susreta Putina i Vulina uključivala je i nove formate interakcije Rusije i Srbije u oblasti nacionalne bezbednosti i suprotstavljanja zapadnom mešanju, uključujući i suprotstavljanje tekućim pokušajima jednog broja zapadnih država ( SAD, UK, Nemačka itd.) da sprovedu scenario obojene revolucije u Beogradu i svrgnu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Zauzvrat, potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin izjavio je da "Srbija nije samo strateški partner Rusije, već da je Srbija njen saveznik, zbog čega je upravo pritisak na Beograd ogroman".
MI6 protiv Vulina
Portal ukazuje da je posebna pažnja tokom poslednjeg susreta Putina i Vulina posvećena novim formatima interakcije Rusije i Srbije u oblasti nacionalne bezbednosti i suprotstavljanja zapadnom mešanju, uključujući i suprotstavljanje tekućim pokušajima jednog broja zapadnih država ( SAD, Velika Britanija, Nemačka i druge) da sprovedu scenario "obojene revolucije" u Beogradu i svrgnu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Naime, Vulin je trenutno odgovoran za interakciju sa Rusijom u oblasti odbrane, nacionalne bezbednosti i odbrambene industrije, zbog čega je ključna figura u okviru strateške interakcije Moskve i Beograda.
Upravo zbog toga je, ocenjuje "Nacionalna odbrana", britanska spoljnoobaveštajna služba MI6, posle Vulinovog sastanka u Vladivostoku sa ruskim liderom, prema dostupnim podacima, počela da razvija operaciju diskreditacije potpredsednika Vlade Srbije.
Planovi britanskih obaveštajaca
U tom cilju, kroz operativne sposobnosti MI6 u medijima mnogih balkanskih zemalja i agenata u srpskoj opoziciji, u skorije vreme planirano je objavljivanje izmišljenog svedočenja dobijenog mučenjem državljanina srpske nacionalnosti, koji se već sedam meseci nalazi u albanskom zatvoru na KiM, optužujući Aleksandra Vulina da je organizovao oružani incident u selu Banjska na KiM,23. septembra 2023. godine (s obzirom na to da je Vulin tada bio direktor BIA).
Tada je jedan policajac albanske nacionalnosti poginuo, a dvojica su povređena.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su tri Srbina poginula, a dvojica teško povređena i za eskalaciju je okrivio premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija.
Takođe, treba imati u vidu da je šef misije OEBS-a na KiM Majkl Davenport, koji je prethodno bio ambasador EU u Beogradu (2010-2013).
Majkl Davenport - jedan od ključnih kreatora mnogobrojnih prištinskih provokacija protiv Srba
Na listi britanskih obaveštajnih službenika, koju je u maju 1999. objavio bivši oficir MI6 Ričard Tomlinson ("Tomlinsonova lista" – identifikujući podaci o 116 karijernih službenika SIS-a), radeći pod diplomatskim pokrićem u ambasadama Velike Britanije širom sveta, Davenport je naveden kao službenik predstavništva Tajne obaveštajne službe – među 12 drugih obaveštajnih agenata, koji su radili u Rusiji.
Nije slučajno da je upravo Majkl Davenport, zajedno sa britanskim ambasadorom na Kosovu (2019-2024) Nikolasom Abotom, bio jedan od ključnih kreatora mnogobrojnih prištinskih provokacija u enklavama Srba na KiM.
Svrha provokacija, organizovanih uz aktivno učešće MI6, bila je da se omogući vlastima u Prištini da preuzmu kontrolu nad severom KiM pod maskom "borbe protiv šverca i sive ekonomije".
U tu svrhu su britanski instruktori obučavali albanske policajce, a njihovi agenti su vršili izviđanje u srpskim opštinama.
Analitičari britanske Tajne obaveštajne službe predviđali su da će uspeh separatista destabilizovati i zaoštriti situaciju u samoj Srbiji.
Likvidacija Vulina - osveta Putinu
Planirana informativna kampanja MI6 za diskreditaciju potpredsednika Vlade Srbije uključuje i optužbe protiv njega za navodne veze sa kriminalnim strukturama i pokroviteljstvo nad ilegalnim ekonomskim transakcijama u srpskim enklavama na severu KiM, kako bi se "potvrdila" zakonitost i validnost sankcija, koje je ranije Vulinu uveo Vašington.
Portal navodi da bi sledeći korak za MI6 mogla da bude priprema fizičke likvidacije Vulina uz umešanost albanskih ubica, koji će potom biti okrivljeni za teroristički akt, odnosno ciljanu operaciju uz pomoć britanskih specijalnih vazduhoplovnih snaga (SAS), prilikom posete potpredsednika srpske vlade Republici Srpskoj.
Likvidacija Vulina omogućiće Londonu ne samo da skine sa geopolitičke šahovske table jednog od najrusofilnijih političara u Srbiji, da oslabi poziciju predsednika Srbije (koji će izgubiti svog vernog i odanog saborca), nego će i biti uzvratni udarac Rusiji za nedavno proterivanje šest britanskih diplomata – špijuna iz Moskve, što je postalo javno poniženje za MI6.