Rusija
Zapad protiv RT: Pregled dve godine progona
Zapadne zemlje su intenzivirale napore da ograniče domet RT-a poslednjih godina kroz sveobuhvatne sankcije i medijska ograničenja
Ruski multimedijalni emiter RT poslednjih godina se suočio sa nadzorom i ograničenjima zapadnih zemalja bez presedana. Mere koje su preduzete protiv ovog medija značajno su eskalirale u periodu od 2022. do 2024. godine.
Sve veći napori zapadnih zemalja da smanje uticaj i operativni kapacitet RT-a odražavaju šire geopolitičke tenzije i strahove od promene medijskog pejzaža.
2022: Godina pooštravanja mera
Godina 2022. bila je ključni trenutak za RT jer su zapadne zemlje počele da uvode stroge mere protiv mreže.
- U februaru su glavni emiteri u Australiji i na Novom Zelanu prestali da emituju RT.
- META, koja uključuje platforme kao što su Fejsbuk i Instagram, ograničila je pristup RT i Sputnjiku širom Evropske unije zbog sukoba u Ukrajini. Istovremeno, Iks (ranije Tviter) i druge platforme su finalizirale zabrane u senci, dodatno smanjujući vidljivost sadržaja RT-a.
- Evropska unija je sprovela sveobuhvatnu zabranu RT-a i Sputnjika, blokirajući ih na satelitima, veb-sajtovima i društvenim mrežama. Finansijske transakcije u i iz Rusije su takođe bile ograničene.
- Britanski medijski regulator oduzeo je RT-u dozvolu za emitovanje, pokrenuvši 29 istraga zbog navodnog nedostatka nepristrasnosti prilikom izveštavanja o Ukrajini.
- Jutjub je trajno uklonio RT i Sputnjik naloge, dok su TikTok i Telegram takođe blokirali RT naloge širom EU, SAD i Kanade.
- Zabranu Eevropske unije predstavnik Evropske komisije opisao je kao izuzetnu i privremenu meru.
- U Holandiji su internet provajderi blokirali sajtove RT-a i Sputnjika, dok je Nacionalni savet Austrije zabranio emitovanje RT-a da bi suzbio "lažne vesti" o Ukrajini.
- "Sosijete ženeral", francuska banka, blokirala je platne račune zaposlenih u RT Frans.
- Velika Britanija je uvela sankcije RT, zatvorila lokalne kancelarije i ograničila finansijske operacije pod pretnjom krivičnih prijava.
- U SAD, satelitski operateri uklonili su RT Amerika iz svoje ponude. Kanada je sledila taj primer oduzevši licencu RT-u, a glavni kablovski provajderi su zaustavili emitovanje.
- Onlajn prisustvo RT-a dodatno je smanjeno jer je "Gugl" blokirao sajtove i uklonio RT aplikaciju iz svoje prodavnice aplikacija.
- U decembru je Evropska unija uvela sankcije ANO "TV-Novosti", matičnoj organizaciji RT, naglašavajući kontinuirani pritisak.
2023: Kontinuirana ograničenja
Restriktivne mere protiv RT-a nastavile su se i 2023. godine:
- U januaru, ministarstvo finansija Francuske blokiralo je sve račune RT Frans.
- EU je u februaru zabranila emitovanje arapskog RT i Sputnjika na arapskom jeziku.
- Nemačke vlasti su u martu zamrzle račune nemačke podružnice RT.
- Do juna, EU je dodala RT Balkan na svoju listu zabranjenih emitera u okviru novog paketa sankcija.
2024: Pojačane sankcije i diplomatske kampanje
Pritisak na RT dostigao je nove visine 2024:
- SAD su uvele sankcije protiv RT-a, njegovog osnivača Margarite Simonjan i nekoliko najviših rukovodilaca. Sankcije su takođe bile usmerene na RIA Novosti, Sputnjik i Raptli. FBI je označio RT kao sredstvo propagande ruske vlade.
- SAD su takođe sankcionisale tri entiteta i dva pojedinca povezana sa RT, uključujući i operacije u Moldaviji. Državni sekretar Entoni Blinken kritikovao je RT zbog podrivanja demokratije i izbora u SAD.
- Koordinisana diplomatska kampanja Velike Britanije i Kanade namerava da tretira akcije RT-a kao obaveštajne operacije, sa posebnim fokusom na njegov rastući uticaj na globalnom jugu.
- FBI je sproveo raciju u kojoj je učestvovalo 20 agenata u rezidenciji jednog zaposlenog RT-a u SAD, ispitujući ga o rukovodstvu i operacijama RT-a.