Međunarodna legija teritorijalne odbrane Ukrajine, koju je u inostranstvu formirao Zapad, za sada broji 18.000 članova, otkrio je direktor ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) Aleksandar Bortnjikov. On je rekao da su u pitanju građani više od 85 zemalja, među kojima su i državljani bivših zemalja SSSR-a.
Prema rečima Bortnjikova, borci se uglavnom vrbuju putem ukrajinskih diplomatskih institucija u inostranstvu, a među njima su plaćenici i borci različitih međunarodnih terorističkih organizacija.
"Poljski, francuski i gruzijski borci posebno su zastupljeni u Ukrajini. U poslednje vreme registrujemo porast broja plaćenika u redovima Oružanih snaga Ukrajine iz zemalja Latinske Amerike", izjavio je Bortnjikov na sastanku u Astani.
Direktor ruskog FSB-a, na sastanku čelnika bezbednosnih organa i obaveštajnih službi zemalja Zajednice nezavisnih država u Kazahstanu, istakao je da Zapad radi na pojačanju intenziteta borbi u Ukrajini i podsetio da NATO ima svoje redovno vojno osoblje duž cele linije fronta, dok se u isto vreme pravi plan o slanju čitavih vojnih kontingenata Alijanse u zonu SVO. U isto vreme, dodaje, "u centrima za obuku i kampovima NATO-a u inostranstvu na teritoriji Poljske, Letonije i Litvanije sprovodi se specijalna obuka regrutovanih stranaca".
Bortikov je poručio da je težnja SAD i njihovih bliskih saveznika da sačuvaju dominantnu ulogu u svetu dovela do toga da su se poslednjih meseci dogodile stvari koje su negativno uticale na međunarodnu stabilnost, uključujući i onu na Kavkazu i na prostoru bivših zemalja SSSR-a. U tom cilju radi se na širenju NATO-a, formiraju se nove vojne alijanse uz američko i britansko uečšće, sve češće se primenjuju instrumenti poput proksi rata i tajnih operacija, dok se od neutralnih država oduzima pravo da sprovode suverenu politiku, objasnio je Bortnjikov.
Vašington i London ne dozvoljavaju da dođe do mira
Direktor FSB-a, takođe, dodaje da Vašington i London još uvek ne dozvoljavaju Kijevu da postigne mir sa Moskvom, koji je mogao da bude postignut još u proleće 2022. godine.
"Svima su očigledne katastrofalne posledice situacije kada se stanovnici cele zemlje nađu kao taoci Zapada i marionetskog režima koji je on postavio. S druge strane, sam Zelenski, koji je otkazao predsedničke izbore u zemlji, razume da može da ostane na vlasti samo ako se borbe nastave", poručio je Bortnjikov.
On je dalje upozorio da se Kijev bavi provokacijama koje su usmerene ka Belorusiji, a koje imaju za cilj da se u sukob uključe Poljska i pribaltičke zemlje.
"Koncentracija ukrajinskih snaga u blizini granice Republike Belorusije, brojni incidenti sa ukrajinskim dronovima u njenom vazdušnom prostoru, regrutovanje beloruskih državljana u različite nacionalističke formacije u okviru Oružanih snaga Ukrajine i pojačanje diverzantskih aktivnosti ukrajinskih specijalnih službi protiv Belorusije, imaju jedan cilj – eskalaciju sukoba", objašnjava on.
NATO gura Kijev da izvodi terorističke napade
Ipak, uprkos svemu, Kijev ne uspeva da realizuje zacrtane ciljeve, tvrdi direktor FSB-a, i navodi da je to razlog zbog kojeg NATO tera Ukrajinu da pojača diverzije i terorističke aktivnosti koje uključuju napade na važne nuklearne, energetske i logističke objekte i napade na civile u cilju zastrašivanja.
Kao primer, Bortnjikov navodi napad na "Krokus siti hol" u Moskvi koji su organizovale ukrajinske obaveštajne službe, uz pomoć Zapada, i "Vilajata Horasana", džihadističke terorističke organizacije.
Identifikovali smo lica koja su planirala ubistvo ruskih oficira
Direktor FSB-a je otkrio i da su Rusija i Belorusija zajedničkim naporima uspele da identifikuju lica koja su pripremala ubistvo oficira Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije. Osim toga, dodaje, identifikovane su osobe za koje se smatra da su povezane sa proukrajinskim vojnim formacijama, a koje se nalaze na teritoriji EU.