Vakcina za prevenciju bolesti marburg virusa, koju je razvio Državni naučni centar za virusologiju i biotehnologiju Vektor, priprema se za klinička ispitivanja, saopšteno je iz Federalne službe za nadzor zaštite prava potrošača i blagostanja ljudi (Rospotrebnadzor).
"Zaposleni u Državnom istraživačkom centru Rospotrebnadzora razvili su vakcinu za prevenciju marburg groznice. Vakcina je već prošla pretklinička ispitivanja koja su pokazala njenu sigurnost i efikasnost", navodi se u saopštenju.
Vakcina bi sada mogla da se klinički testira i u toku je finalizacija dokumentacije za dobijanje saglasnosti za sprovođenje ispitivanja.
Dok Rusija napreduje u razvoju vakcine, zdravstveni zvaničnici širom sveta intenziviraju svoje napore da kontrolišu širenje virusa marburg. Kao odgovor na eskalaciju epidemije u Ruandi, američke zdravstvene vlasti upozorile su da putnici koji dolaze iz te istočnoafričke zemlje moraju da prođu mere skrininga po ulasku u SAD.
U pokušaju da zaustavi širenje bolesti, Ruanda je proteklog vikenda pokrenula kampanju vakcinacije. Zemlja je dobila 700 doza vakcine od Sabinovog instituta za vakcinu sa sedištem u SAD. Trenutno je vakcina testirana samo na osobama starijim od 18 godina.
Ministarstvo zdravlja Ruande je od ponedeljka potvrdilo 56 slučajeva virusa marburg, sa 36 pacijenata na izolaciji i lečenju, a zabeleženo je 12 smrtnih slučajeva. Prvo izbijanje virusne hemoragične groznice u Ruandi identifikovano je krajem septembra.
Marburg virus, veoma zarazna bolest iz iste porodice kao i ebola, izaziva simptome kao što su mučnina, povraćanje, bol u grlu i jak bol u stomaku, što često dovodi do fatalnog gubitka krvi.
Marburg virus je prvi put identifikovan 1967. godine nakon istovremenih epidemija u Marburgu u Nemačkoj i Beogradu u Srbiji. Ove epidemije su bile povezane sa istraživanjem koje je uključivalo afričke majmune uvezene iz Ugande i dovele su do 31 infekcije i sedam smrtnih slučajeva.
Virus je poslednjih godina pogodio različite regione Afrike. Tanzanija i Ekvatorijalna Gvineja su 2023. godine prijavile epidemije u Marburgu, dok je Gana doživela epidemiju 2022. godine, a Uganda je zabeležila tri smrtna slučaja od virusa u 2017.