Rusija

Svedočenja žrtava o zločinima kijevskog režima u Kurskoj oblasti: Kako su Ukrajinci ubijali civile

Svedočenja žrtava predstavljaju direktne optužbe na račun ukrajinskog neonacističkog režima, koji je uz podršku Zapada sistematski i ciljano ubijao ruske civile iz malokalibarskog oružja, dronovima, granatiranjem civilnih stambenih objekata iz artiljerije i višecevnih raketnih sistema
Svedočenja žrtava o zločinima kijevskog režima u Kurskoj oblasti: Kako su Ukrajinci ubijali civileGetty © Vladimir Aleksandrov/Anadolu

Međunarodni javni tribunal za zločine ukrajinskih neonacista objavio je izveštaj "Zločini kijevskog neonacističkog režima u Kurskoj oblasti" u kom se prvi put predstavljaju svedočenja 55 žrtava i svedoka koja je prikupio.

U izveštaju, objavljenom i na sajtu ambasade Rusije u Beogradu, predočena su direktna lična svedočenja žrtava ukrajinskih ratnih zločina. Oružane snage Ukrajine su, prema izveštaju, ubijale civile, uključujući žene, decu i stare kako u njihovim domovima, tako i tokom pokušaja evakuacije u civilnim vozilima uz puno razumevanje nevojnog statusa žrtava, nekada i gledajući ih ravno u oči.

Svedočenja žrtava predstavljaju direktne optužbe na račun ukrajinskog neonacističkog režima, koji je uz podršku Zapada sistematski i ciljano ubijao ruske civile iz malokalibarskog oružja, dronovima, granatiranjem civilnih stambenih objekata iz artiljerije i višecevnih raketnih sistema.

Stanovništvo koje je pokušalo da pobegne pred napadima Oružanih snaga Ukrajine bilo je izloženo užasnim prizorima, ističe se u izveštaju. Stanovnica sela Kurilovka ispričala je, na primer, da je u uništenim civilnim automobilima videla ugljenisana ljudska tela, kao i tela žrtava bez udova i glave.

Druga stanovnica je svedočila kako su Oružane snage Ukrajine ubijale civile u njenom selu dok su ljudi pokušavali da pobegnu u svojim automobilima. Prema njenim rečima, niko od civila koji su pokušali da pobegnu iz sela nije preživeo, a pripadnici ukrajinske vojske nisu obraćali pažnju da li pucaju u stare, decu.

Takođe, u dokumentu se navodi da su Oružane snage Ukrajine uništavale ruske civilne objekte, klinike, bolnice, pravoslavne crkve.

Tako je ukrajinska vojska uništila vozilo hitne pomoći koja je trebalo da preveze jednu stanovnicu i njenu staru majku.

Tom prilikom, medicinski tehničar i vozač hitne pomoći su ubijeni, a vozilo uništeno, navodi se u svedočenju. Dvojica stanovnika iz sela Boljšoe Soldatsko i Kurilovka izneli su svoja svedočenja o granatiranju Oružanih snaga Ukrajine bolnica u njihovim mestima.

Ovakvi zločini neonacističkog kijevskog režima predstavljaju masovne ratne zločine i grubo kršenje Ženevske konvencije i Dopunskih protokola.

U njima su zabeležene obaveze strana u vezi sa obaveznom zaštitom civila i direktno je navedeno da se "uvek i svuda zabranjuju napadi na život i fizički integritet, posebno, svi vidovi ubistva".

Prema međunarodnom humanitarnom pravu, žene i deca takođe moraju biti posebno zaštićeni. Takođe, zabranjuje se "odobravanje mera koje mogu da pričine fizičku bol ili dovedu do ubistva" civilnog stanovništva".

Svedočenja žrtava izneta u izveštaju dokazuju da je kijevski neonacistički režim sistematski grubo kršio Ženevsku konvenciju i masovno izvršavao ratne zločine, koji prema međunarodnim zakonima ne zastarevaju, podseća se u izveštaju.

Međunarodni javni tribunal za zločine ukrajinskih neonacista osnovan je 1. marta 2022. godine tokom međunarodne konferencije u Javnoj komori Rusije, na inicijativu ruskih i stranih pravnika i novinara. Trenutno on uključuje predstavnike civilnog društva više od 30 zemalja (SAD, Kanada, Nemačka, Francuska, Španija, Poljska, Indija, Argentina, Srbija, Izrael i dr.). Glavni zadatak je prikupljanje dokaza o zločinima kijevskog režima i predstavljanje informacija na ruskim i međunarodnim platformama.

image