Svrha nuklearnih vežbi NATO-a je priprema za ograničeni nuklearni rat u Evropi uz upotrebu američkih taktičkih nuklearnih bombi, postavljenih na avione vazduhoplovnih snaga zemalja članica Alijanse, koje će se koristiti za napade na ciljeve u Rusiji, rekao je Igor Korotčenko, glavni urednik časopisa "Nacionalna odbrana", za RIA Novosti.
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute rekao je ranije ove nedelje da će nuklearna vežba Alijanse "Stedfast nun" početi sledećeg ponedeljka. Veći deo vežbe održaće se u Velikoj Britaniji, Belgiji, Holandiji i na Severnom moru.
"Vežbe obuhvataju procedure u vezi sa prenošenjem američkih taktičkih nuklearnih bombi B61-13 iz skladišta u objekte vazduhoplovnih snage većeg broja država članica NATO-a, koje se čuvaju na aerodromima nekoliko zemalja članica Alijanse i nalaze se pod američkom kontrolom. Kada se simulira nuklearni sukob sa Rusijom i ograničeni nuklearni rat u Evropi, navedene bombe se stavljaju na raspolaganje nacionalnim vazduhoplovnim snagama zemalja članica NATO-a uključenih u sukob", rekao je Korotčenko.
Prema njegovom mišljenju, u okviru vežbi biće razrađeno dobijanje borbenih zadataka i planovi za gađanje ciljeva na ruskoj teritoriji duž cele granice sa državama NATO-a.
"To su, posebno, Lenjingradski, Moskovski i Južni vojni okrug - u ovim regionima Rusije, Alijansa će uvežbavati izvođenje zadataka koji se odnose na probijanje sistema PVO, dolazak do ciljeva i izvršavanje nuklearnih udara", objasnio je ruski vojni ekspert.
Kako navodi, takav scenario predviđa razvoj i detaljnu razradu svih faza operacije, sa izuzetkom stvarne borbene upotrebe nuklearnog naoružanja i ulaska u ruski vazdušni prostor.
"Sve ove procedure imaju jedan cilj - ograničeni nuklearni rat u Evropi sa nanošenjem stvarnih udara američkim taktičkim nuklearnim oružjem uz pomoć aviona nacionalnih vazduhoplovnih snaga zemalja NATO-a po ciljevima na teritoriji Ruske Federacije", dodaje Korotčenko.
Istovremeno, ističe on, u slučaju stvarnog udara američkim taktičkim nuklearnim oružjem po ciljevima unutar Rusije, čak i da to urade samo evropski saveznici Vašingtona, trebao bi izvršiti nuklearni protivudar ograničenog formata na teritoriji SAD.
"Zbog toga se moraju unapred odrediti dva do tri vojna cilja na američkoj teritoriji, koje ćemo pogoditi kao odgovor na upotrebu američkih nuklearnih bombi protiv Rusije. To bi trebalo da razradi Generalštab na nivou planiranja i scenarija borbenih dejstava, i što je najvažnije, da se upiše u novu nuklearnu doktrinu, o kojoj se sada raspravlja i očekuje se da će je potpisati predsednik Vladimir Putin", zaključio je Korotčenko.
Podsećanja radi, krajem septembra predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin saopštio je da je Moskva radi na dopunjavanju svoje nuklearne doktrine i izneo detalje o tome kada bi, prema ažuriranom dokumentu, ruska vojska mogla da upotrebi svoj nuklearni arsenal.