Prolazi vreme hegemonije Vašingtona i Brisela, a u Evropi su priznali BRIKS, izjavio je predsednik Državne dume Vjačeslav Volodin i naglasio da Srbija namerava da se pridruži asocijaciji.
"Beograd ovu opciju razmatra kao alternativu Evropskoj uniji, jer ne vidi EU kao partnera", naveo je Volodin.
Prema njegovim rečima, sve više zemalja shvata da je BRIKS perspektiva i garancija multipolarnog sveta.
"Učesnike i posmatrače asocijacije niko ne ucenjuje, ne daje im apsurdne uslove za saradnju i ne meša se u suverene poslove tih zemalja, za razliku od Evropske unije. Takva politika Vašingtona i Brisela, kao što vidimo, dovela je do suprotnog efekta", napisao je Volodin na Telegramu.
Zemlje, kako navodi, biraju put ravnopravnog dijaloga i obostrano korisne saradnje u interesu naroda, a ne da bi se svidele SAD i njihovim poslušnicima.
Ekonomije zemalja BRIKS-a danas znatno premašuju G7, dok Evropska unija stagnira – u Nemačkoj, Austriji, Finskoj, Estoniji BDP opada, a industrija trpi značajne gubitke, dodao je predsednik ruske Dume.
"Danas BRIKS obuhvata 10 zemalja i 45 posto svetske populacije. Pritom, više od 30 država pokazuje interesovanje za ovo udruženje. Na samit BRIKS-a u Kazanju doći će predstavnici više od trideset zemalja", poručio je on.
Kako dodaje, budućnost je sa BRIKS-om, koji je već postao najveći ekonomski centar budućnost.