Ruski premijer: Pritisak na Rusiju raste, ali autori sankcija neće ostvariti svoje ciljeve
Na Rusiju se vrši sve veći pritisak, ali autori sankcija neće postići svoje ciljeve, izjavio je ruski premijer Mihail Mišustin na sastanku Saveta šefova vlada zemalja ŠOS u Pakistanu.
"Rusija je fokusirana na oslobađanje unutrašnjeg potencijala i podršku ključnim oblastima nacionalne ekonomije i preduzeća", kazao je Mišustin.
Ruski premijer je podsetio da je na julskom samitu u Astani predsednik Rusije Vladimir Putin istakao da u sadašnjim uslovima, kada se u svetu dešavaju brze i nepovratne promene, ŠOS, zajedno sa BRIKS-om, postaje oslonac novonastalih novog svetskog poretka, a aktivna inicijativna pozicija ŠOS-a u međunarodnim poslovima je nesumnjivo tražena. Mišustin je čestitao pakistanskim partnerima na prvom predsedavanju Savetom šefova vlada ŠOS i zahvalio im na toploj dobrodošlici.
Rusija je spremna da zajedno sa Kinom i Mongolijom radi na prosperitetu tih zemalja, a jedan od prioriteta u spoljnoj politici Moskve je jačanje prijateljskih odnosa sa Pekingom i Ulan Batorom, bliskim susedima i strateškim partnerima, izjavio je ruski premijer Mihail Mišustin.
"Jačanje prijateljskih odnosa i obostrano korisne saradnje sa Narodnom Republikom Kinom i Mongolijom, našim bliskim susedima i strateškim partnerima, jedan je od naših prioriteta u spoljnoj politici države. Spremni smo da radimo zajedno za prosperitet naših zemalja i unapređenje kvaliteta života naših građana", rekao je Mišustin na trilateralnom sastanku šefova vlada Kine, Rusije i Mongolije.
On je izrazio uverenje da će dogovori postignuti tokom sastanka pružiti pouzdanu osnovu za to.
"Sada, kada se formira nova multipolarna arhitektura, sve je veći značaj efikasne regionalne saradnje, od kojih, kao primer, jeste format naših trilateralnih odnosa. Siguran sam da je u vezi sa razvojem Evroazije Ekonomska unija realizacijom kineskog projekta 'Jedan pojas – jedan put' i mongolskog koncepta 'Stepskog puta' ispunjava naše zajedničke interese", rekao je ruski premijer.
Mišustin je istakao da je veoma važno povezati implementaciju tih ideja sa izgradnjom velikog evroazijskog partnerstva, čije je stvaranje inicirao predsednik Rusije Vladimir Putin.
Ruski premijer podsetio je da je ruski predsednik u Samarkandu pre dve godine istakao da je trilateralni format od posebnog značaja, koji efektivno dopunjuje bilateralnu saradnju i pruža "visoku dodatnu vrednost" za sve tri strane.
"Za deset godina od prvih trilateralnih pregovora naših lidera u Dušanbeu, stvoren je solidan osnovni paket dokumenata i mehanizama, koji nam, naravno, daje mogućnost da realizujemo višestruku saradnju", rekao je šef ruske vlade.
U Islamabadu se danas održavaju trilateralni pregovori između šefa ruske vlade i premijera Državnog saveta NR Kine Li Ćjanga i premijera Mongolije Luvsanamsrain Ojun-Erdenom.
Ovo je prvi put da se vode trilateralni pregovori između Ruske Federacije, Kine i Mongolije na nivou šefova vlada.
Rusija i Kina jačaju ekonomsku saradnju
Mišustin je naveo da Rusija i Kina jačaju ekonomsku saradnju, uprkos nezapamćenom spoljnom pritisku, kao i da pokreću zajedničke investicione projekte.
"Uprkos neviđenom spoljnom pritisku, Rusija i Kina jačaju ekonomsku saradnju, povećavaju obim međusobne trgovine, pokreću zajedničke investicione projekte. Partnerstvo u energetskom sektoru je dobilo sveobuhvatan strateški karakter, koji obuhvata naftu, gas, ugalj i nuklearnu industriju", kazao je Mišustin na sastanku sa premijerom Državnog saveta Narodne Republike Kine Li Ćjangom.
U oblasti saobraćaja, ruski premijer je napomenuo da, Moskva i Peking povećavaju kargo transport, kapacitet graničnih prelaza na rusko-kineskoj granici, stvaraju nove međunarodne transportne koridore, a da je posebna pažnja posvećena pitanjima u oblasti poljoprivrede i jačanju prehrambene bezbednosti Rusije i Kine.