Učešće generalnog sekretara Antonija Gutereša na Samitu BRIKS-a je važno jer zemlje BRIKS-a predstavljaju polovinu svetske populacije, rekao je zamenik portparola generalnog sekretara UN, govoreći o njegovom odlasku u ruski Kazanj gde se održava samit ove organizacije.
Prema najavama iz Kremlja, Gutereš će se sastati sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, a dvojica zvaničnika razgovaraće o ukrajinskoj krizi i situaciji na Bliskom istoku.
Sasvim je prirodna odluka generalnog sekretara UN da ode na samit BRIKS-a, kaže za RT Balkan diplomata u penziji Zoran Milivojević.
"Organizator je stalna članica Saveta bezbednosti UN, Ruska federacija, a tamo je i druga najvažnija članica SB, Kina. Tamo su zemlje od kojih na ovaj ili onaj način danas zavisi rat i mir", ukazuje Milivojević.
On dodaje da na Samitu BRIKS-a učestvuju predsednici Palestine, Irana, zatim Egipta i Turske koji su posrednici u bliskoistočnoj krizi, kao i premijer najveće države sveta po broju stanovnika, Indije. Milivojević kaže da su tu i posrednici koji nude mirovno rešenje za ukrajinsku krizu koje je prihvatljivo za Rusiju, Brazil i Kina. Na BRIKS-u su i šiiti i suniti, zalivske zemlje, Saudijska Arabija, Emirati.
"Svi koji su važni za Bliski istok su tamo, osim Izraela. Rekao bih čak da je generalni sekretar UN bio obavezan da bude na tom skupu, u skladu sa svojom funkcijom i sa onim što su ciljevi UN. Takođe, osim Sjedinjenih Država, svi najvažniji činioci rata vezano i za Evropu i za Bliski istok su na Samitu", ističe Milivojević.
Argument koji je izneo zamenik portparola Gutereša, da je tamo više od polovine čovečanstva, najmanje je bitan, ali nije zanemarljiv, dodaje naš sagovornik.
"BRIKS se zalaže za međunarodni poredak koji se zasniva na Povelji UN, na međunarodnom pravu i njegovim principima. To je ono što je u opisu posla i generalnog sekretara Ujedinjenih nacija. To je jedan od najvažnijih argumenata zbog kojih je on tamo jer je na skupu koji apsolutno uvažava Povelju UN i principe međunarodnog prava, ono na čemu počivaju UN", kaže Milivojević.
On ističe da ne postoji u ovom trenutku na svetu značajnija podrška Ujedinjenim nacijama od ove koja se manifestuje kroz BRIKS.
Očekivano, o dolasku Gutereša u Kazanj, oglasio se i Kijev. Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine objavilo je na svom nalogu na Iksu da je ovo bila "pogrešna odluka... ona će samo naneti štetu ugledu Ujedinjenih nacija".
Osvrćući se na ovakav istup Kijeva, Milivojević napominje da je ta kritika bez uticaja i bez značaja.
"Nemaju šta oni da kritikuju generalnog sekretara koji je tamo u funkciji mira i bezbednosti, na najvećem skupu na svetu ove godine, po težini i značaju i u političkom i u ekonomskom smislu. Sa izuzetkom samih Ujedinjenih nacija, to jeste najveći takav skup ove godine", ističe Milivojević.
Dolazak Gutereša na BRIKS potvrđuje ulogu Ujedinjenih nacija u svetu, upravo zbog toga što se ovaj samit zalaže za Povelju i principe UN, ali i zbog toga što je značajan za mir i stabilnost u svetu, dodaje naš sagovornik.
"Zatim, pozivom da učestvuje na BRIKS-u pokazano je da i njega samog uvažavaju, ne samo organizaciju koju predstavlja. Jer, setimo se da je Izrael tražio da se Gutereš proglasi za personu non grata. To mu je i odstupnica, na osnovu toga će i biti generalni sekretar", kaže Zoran Milivojević.