Putin: Oni koji žele da nanesu strateški poraz Rusiji ne poznaju njenu istoriju (VIDEO)

Neophodno je proširiti prisustvo afričkih zemalja u Savetu bezbednosti UN, čiji su se lideri okupili na samitu BRIKS-a, rekao je ruski predsednik

Ukrajina se koristi za stvaranje kritičnih pretnji po bezbednost Rusije, ignorišući vitalne interese Moskve, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin na plenarnoj sednici samita BRIKS-a u formatu "BRIKS plus/autrič".

Prema njegovim rečima, oni koji žele da nanesu strateški poraz Rusiji ne znaju istoriju zemlje, to su iluzorne kalkulacije.

"Sada i uopšte ne kriju cilj da našoj zemlji nanesu strateški poraz. Iskreno ću reći da su to iluzorni proračuni koje mogu da naprave samo oni koji ne poznaju istoriju Rusije i ne vode računa o jedinstvu, sili duha i zajedništvu njenog naroda kovanog vekovima", naveo je Putin.

Ruski predsednik je dodao da se krše principi jednake i nedeljive bezbednosti i podstiču međudržavni i međusobni sukobi.

"Jedan od primera za to je Ukrajina, koju su iskoristili i koriste za stvaranje kritičnih pretnji po bezbednost Rusije, ignorišući naše vitalne interese, pravednu zabrinutost i kršenje prava ljudi koji govore ruski", naglasio je Putin.

Putin je dodao da je Rusija predstavila ideju stvaranja ravnopravnog i nedeljivog sistema bezbednosti u Evroaziji i naglasio da se ona mora formirati na "inkluzivnoj i nediskriminatornoj" osnovi.

"Reč je o opciji bezbednog garantovanja, zajedničkim naporima, autentične stabilnosti i stvaranja uslova za miran razvoj svih država i naroda na kontinentu", objasnio je ruski predsednik.

Nezdrave metode koje koristi Zapad podrivaju stabilnost, podstiču međudržavne sukobe, istakao je Putin.

"Iza paravana poretka koji je nametnut svetu, zasnovanog na pravilima, kriju se pokušaji da se obuzda rastuća konkurencija, nezavistan, nekontrolisan razvoj zemalja u Africi, Aziji i Latinskoj Americi. Koriste se nezakonite jednostrane sankcije, otvoreni protekcionizam, manipulacije valutama i berzama, mešanje u unutrašnje stvari pod sloganom brige za demokratiju i ljudska prava, borba protiv klimatskih promena. To se takođe koristi", ukazao je Putin.

Ruski predsednik je naglasio da prelazak na novi multipolarni svetski poredak ometaju sile navikle da dominiraju nad svima, primetio je ruski predsednik.

"Prelaz na pravedniji svetski poredak ne ide lako. Njegovo formiranje ometaju sile navikle da razmišljaju i deluju u logici dominacije nad svim i svačim", poručio je.

O ulozi Ujedinjenih nacija

Ruski predsednik je naveo da su UN pozvane da nastave da igraju centralnu ulogu u obezbeđivanju mira, bezbednosti i promovisanju održivog i progresivnog rasta.

On je pozvao na proširenje Saveta bezbednosti svetske organizacije i reformu nekih organa upravljanja.

"Smatramo važnim za dalje efikasno funkcionisanje UN da svoju strukturu prilagodi realnostima 21. veka, šireći zastupljenost u Savetu bezbednosti i drugim ključnim telima zemalja Azije, Afrike i Latinske Amerike, uključujući i one čiji su lideri u ovoj sobi", dodao je.

Ruski lider je istakao da je reforma razvojnih institucija UN i globalnih finansijskih struktura odavno zakasnila, a da se značaj zemalja u razvoju u globalnoj ekonomiji dramatično promenio tokom poslednjih decenija.

"Ali to se, posebno, nije adekvatno odrazilo u sistemima upravljanja Međunarodnog monetarnog fonda, Svetske banke i drugih multilateralnih razvojnih banaka", dodao je ruski lider.

Stvaranje nezavisnih finansijskih mehanizama

Putin je dodao da sledeći talas globalnog ekonomskog oporavka dolazi iz većinskih zemalja sveta, tako da je vreme da se razgovara "o ideji sopstvene platforme za otključavanje potencijala njihovih rastućih ekonomija".

"Važno je izgraditi alternativne, pouzdane i oslobođene svakog diktata multilateralne finansijske mehanizme, proizvodne i logističke lance, uspostaviti razmenu tehnologija i naprednih znanja, razviti i povećati kapacitet novih međunarodnih transportnih koridora", istakao je ruski predsednik.

Prema njegovim rečima, cilj te investicione platforme je povećanje tokova investicija u zemlje BRIKS-a, Globalnog juga i istoka i fokusiranje na ulaganje u velike infrastrukturne i tehnološke projekte.

O situaciji na Bliskom istoku

Kako je Putin naveo, učesnici sastanka su se složili da će među glavnim temama biti situacija na Bliskom istoku, istaknuvši da se "Rusija protivi bilo kakvim terorističkim manifestacijama".

On je napomenuo da je važno da članice BRIKS-a o svim ovim temama razgovaraju sa istomišljenicima iz zemalja Globalnog juga i Istoka.

"Situacija na Bliskom istoku je zabrinjavajuća, radi se o zaoštravanju dugogodišnjeg sukoba. Humanitarna situacija se takođe ubrzano pogoršava, a hitan zadatak je pokretanje sveobuhvatnog političkog procesa za potpuno rešavanje problema Bliskog istoka", ukazao je.

Putin je naglasio da je neophodno zaustaviti nasilje, pružiti vitalnu pomoć žrtvama i ublažiti njihove patnje, a da samo rešenje mora biti postignuto na opštepriznatoj međunarodnoj pravnoj osnovi, koja direktno predviđa stvaranje nezavisne palestinske države koja mirno koegzistira sa Izraelom.

Međunarodna saradnja

Rusija poziva sve zainteresovane zemlje na saradnju na međunarodnom saobraćajnom koridoru "Sever-Jug"i Severnom morskom putu, dodao je ruski predsednik.

On je podsetio da Rusija zajedno sa svojim partnerima radi na takvim globalno značajnim rutama kao što su "Sever-Jug" i Severni morski put.

"Sever-Jug" je multimodalna ruta od Sankt Peterburga do luke Mumbaj (Indija) u dužini od 7.200 kilometara. Postoje tri rute: transkaspijska (železnica i luke), zapadna i istočna (kopnene). Severni morski put, dužine više od tri hiljade nautičkih milja (5.556 kilometara), povezuje Barencovo more i Beringov moreuz. To je najkraći put između Evrope i Azije, kao i najkraći pomorski put između Dalekog istoka i evropskog dela Rusije.

Uloga Rusije u klimatskoj agendi i bezbednosti hrane

Putin je naveo da klima zauzima posebno mesto u temi održivog razvoja i da je važno osigurati da zemlje na Globalnom jugu i istoku imaju pristup finansiranju i tehnologiji i pomoći im da se prilagode klimatskim promenama.

"Naša zemlja je jedan od lidera u svom doprinosu smanjenju emisije gasova staklene bašte, a njen energetski bilans je jedan od najzelenijih u svetu", naveo je.

Osim toga, kako je istakao, Rusija takođe daje ozbiljan doprinos obezbeđivanju globalne prehrambene i energetske bezbednosti, pa je tako samo tokom prošle godine izvezla više od 100 miliona tona poljoprivrednih proizvoda.

"Postali smo lideri u snabdevanju žitom i održavamo vodeće pozicije na energetskom tržištu", zaključio je Putin.