Rusija

Nova namena za FPV dronove u SVO: Daljinsko miniranje neprijateljskih položaja

Zbog specifičnih uslova koji vladaju u zoni SVO, postavljanje minskih polja je postalo izuzetno težak zadatak
Nova namena za FPV dronove u SVO: Daljinsko miniranje neprijateljskih položajawww.globallookpress.com © Belkin Alexey

Predstavnik Simbirskog konstruktorskog biroa (SKB) "Pirana" izjavio je za RT da je njegovo preduzeće pokrenulo isporuku novih FPV dronova, sa povećanom nosivošću, Oružanim snagama RF.

Prema njegovim rečima, ove letelice bi trebalo da olakšaju izvođenje zadataka daljinskog miniranja.

"Uređaj je dobio naziv 'pirana-13'. Isporučuje se ruskim trupama i već dobijamo pozitivne povratne informacije. Ovaj FPV dron ima solidnu nosivost od 15 kg, što je neophodno za postavljanje protivtenkovskih mina TM-62, težine veće od 9 kg", navode iz SKB-a.

U pitanju je multikopter sa osam propelera raspoređenih u dva nivoa. Zahvaljujući ovom dizajnu, dron ima povećan uzgon, a dolet "pirane-13" je oko 10 do 15 km.

"Vojnici nisu imali dovoljno dronova kao što je 'pirana-13'. Daljinsko miniranje je izuzetno važan zadatak. Razumemo da je nemoguće stvoriti čitavo minsko polje dronovima, ali je više nego moguće minirati pojedinačne delove terena ili puta. To se može uraditi čak i sa jednim dronom, i to prilično brzo", dodaju iz SKB-a.

Pored miniranja, nova letelica je sposobna da ispušta granate sa rasprskavajućim dejstvom, kasetnu municiju, a može se koristiti i kao nosač termobarične municije ili za dostavljanje različitih tereta.

"'Piranha-13' je primarno namenjena za daljinsko miniranju. Istovremeno, može se nazvati univerzalnim dronom. Nosivost od 15 kg omogućava vam da izvršite udarne i, naravno, transportne zadatke na liniji kontakta, poput dopremanj vode i zaliha na položaje. Ovo je takođe veoma važno", navodi predstavnik pomenutog biroa.

Miniranje u bliskoj pozadini

Ministarstvo odbrane Ruske Federacije je više puta izveštavalo o tome da ruski mineri na liniji fronta aktivno koriste dronove za postavljanje eksplozivnih naprava u dubini neprijateljske linije odbrane.

"Takođe, vojnici prate opremu Oružanih snaga Ukrajine i miniraju puteve i različite oblasti iza neprijateljskih linija, ispuštajući eksplozivne naprave na puteve kojima se kreću tehnika i ljudstvo", piše u jednom od saopštenja koje opisuje rad specijalnog inžinjerijskog bataljona grupe trupa "Centar".

Kako navodi rusko MO, bataljon ima sopstvenu radionicu u kojoj vojnici razvijaju i unapređuju dronove, ubojna sredstva koja ispuštaju sa njih i pripremaju različite vrste municije za upotrebu.

Osim toga, u zoni SVO deluje i specijalna četa za miniranje, čiji je jedan od najvažniji zadataka daljinsko miniranje neprijateljskih komunikacija.

Prema rečima komandanta jedinice sa pozivnim znakom "Rod", postavljanje minskih polja pomoću dronova može poremetiti rotaciju neprijateljskih trupa.

Takođe, ova četa radi i na uništavanju vatrenih položaja i ljudstva Oružanih snaga Ukrajine u rovovima i zemunicama. Udari se izvode prema prethodno dobijenim koordinatama, ali ponekad operateri dronova idu u "slobodan lov".

Uz miniranje i uništavanje neprijateljskih položaja, pripadnici ovih jedinica vrše snabdevanje malih jedinica na prvoj liniji fronta, pa se dronovi koriste za isporuku hrane, lekova, vode i municije za jurišne trupe.

Prema pisanju lista "Krasnaja zvezda, u arsenalu specijalne čete za miniranje nalaze se FPV dronovi "izdeljije 1-390", "bumerang" i "himera". Ove letelice omogućavaju operaterima da dejstvuju u blizini neprijateljskih linija i miniraju njihove komunikacije nekoliko kilometara od isturenih položaja.

U tu svrhu koriste se protivpešadijske rasprskavajuće mine POM-2 "otjok". Detonacija takve eksplozivne naprave nastaje kada se pokida bilo koja od četiri žice, a radijus uništenja fragmentima može dostići do 16m.

Jedan od operatera dronova iz sastava pomenute čete uspeo je da postavi POM-2 skoro 10 km u dubini neprijateljske odbrane, a kako bi se povećao domet dronova, koriste se vazdušni repetitori instalirani na većim bespilotnim letelicama.

"Jedini način za daljinsko miniranje"

Kako je u komentaru za RT izjavio generalni direktor Konstruktorskog biroa "Avio novacije", Sergej Tovkač, u uslovima SVO miniranje uz pomoć dronova je često jedini način za postavljanje takvih prepreka. Prema rečima stručnjaka, zbog obilja malih izviđačkih i udarnih dronova, mineri nemaju mogućnost da idu u pozadinu.

"SVO je jasno pokazao da je miniranje u dubini odbrane neprijatelja zadatak koji se sada teško može izvesti na klasičan način. Sa velikim stepenom verovatnoće, posada minera, sa ili bez transporta, biće otkrivena i uništena. Dakle, nemoguće je bez besposadnih platformi – bilo zemaljskih, bilo vazdušnih. Bespilotne letelice su mnogo lakše za proizvodnju i stoga se široko koriste u zonama borbenih dejstava", objasnio je Tovkač.

On veruje da se daljinsko miniranje može vršiti i konvencionalnim FPV dronovima opremljenim mehanizmima koji im omogućavaju da prikače i ispuste municiju.

Međutim, u bliskoj budućnosti ruska vojska bi mogla dobiti specijalizovane dronove sa eksplozivnim napravama koje će više odgovarati takvim zadacima od standardnih mina.

"U zoni SVO prvo su korišćene različite protivpešadijske mine, a zatim su, kako se nosivost dronova povećavala, počele da se koriste teže protivtenkovske mine. Ali sva ova eksplozivna srednstva nisu pogodne za ispuštanje sa dronova. S tim u vezi, postavlja se pitanje bezbednosti daljinskog miniranja", rekao je on.

"U tom kontekstu, glavni zadaci u bliskoj budućnosti su razvoj dronova sa pouzdanim mehanizmima za kačenje i ispuštanje, kao i stvaranje specijalizovane municije", kaže Tovkač.

U razgovoru za RT, vojni ekspert Aleksandar Zimovski je ocenio da se u Rusiji intenzivno usavršavaju dronovi za daljinsko miniranje.

Prema njegovim rečima, sada su se domaći biroi približili stvaranju dronova nosivosti od 20 do 50 kg, što omogućava nošenje čak i nekoliko protivtenkovskih mina i brzo stvaranje opasne zone za tenkove.

"Glavna inovacija SVO je postavljanje protivtenkovskih mina vazdušnim putem. Naravno, minsko polje u klasičnom smislu te reči ne može se stvoriti dronovima. Međutim, sasvim je moguće stvoriti zonu opasnu za tenkove. Da, neprijatelju će to biti primetno, jer dronovi još ne mogu da zakopaju TM-62 i druge mine ove vrste u zemlju. Ali napredovanje neprijatelja i dalje može biti obuzdano. U svakom slučaju, on će morati da uradi nešto sa nizom mina – da pošalje deminere koji će se naći na udaru artiljeraca ili dronova", rekao je Zimovski.

Kako je naveo, u zoni SVO proširuje se i upotreba minerskih dronova za ispuštanje municije na utvrđene položaje Oružanih snaga Ukrajine.

"Kompetentna upotreba dronova sa povećanom nosivošću pomaže ne samo da se postave minska polja bez praktičnog rizika po živote vojnika, već se, uz manje modifikacije, mine mogu koristiti kao eksplozivna sredstva koja se bacaju na položaje Oružanih snaga Ukrajine. U tom slučaju, mina se pretvara u minijaturnu bombu, a dron postaje bombarder", zaključio je Zimovski.

 

image