Rusija

Šta novi sistem "škorpion" donosi ruskim mitraljescima? (VIDEO)

Sistem je već isporučen borcima u zoni SVO, a kompanija dobija pozitivne povratne informacije o njegovim sposobnostima
Šta novi sistem "škorpion" donosi ruskim mitraljescima? (VIDEO)© Компания «Фронт — тактические системы»

Preduzeće "Front taktikal sistems" isporučilo je više od dve hiljade kompleta sistema, odnosno redenika za neprekidno hranjenje oružja municijom "škorpion, trupama u zoni SVO, piše RT.

"Trenutno je više od dve hiljade 'škorpiona' isporučeno mitraljescima naših specijalnih snaga. Sistem se dobro pokazao u realnim borbenim uslovima. Svi nedostaci na koje su nam vojna lica u prvi mah ukazivali potpuno su otklonjen", saopštili su iz kompanije.

Prema rečima predstavnika kompanije, najveća potražnja je za kompletima kapaciteta od 550 i 750 metaka kalibra 7,62 mm za PKM i mitraljez 'pečeneg'. Istovremeno, sagovornik RT-a je primetio da je za efikasno korišćenje ovog sistema potrebna određena veština.

"'Škorpion' se može koristiti na različite načine u borbi. Potpuno savladavanje zahteva vreme i dobru fizičku spremu mitraljesca. To jest, strelac mora da se navikne na rad sa rancem i fleksibilnim 'rukavom' (u kom je smešten redenik) pre upotrebe sistema u borbi. Ako je obuka bila uspešna, mitraljezac može da radi sa 'škorpionom' sa bilo koje pozicije", objasnio je predstavnik kompanije "Front taktikal sistems".

Testiran u borbi

"Škorpion" se zapravo sastoji od savitljivog rukava, u kom se nalazi redenik koji hrani oružje, povezan sa sandukom sa municijom, koji se nalazi u ergonomskom taktičkom rancu. Komplet takođe uključuje nosače za pričvršćivanje na oružje.

Sistem je dizajniran da smanji potrebu za ponovnim punjenjem mitraljeza, što znači da je vojnik je u stanju da obezbedi najveću moguću brzinu vatre, stvarajući gustu vatrenu zavesu ispred neprijatelja.

Uz to, 'škorpion' neznatno smanjuje težinu svoje prenosive municije. Težina sistema bez municije je 7,6 kg, težina celog kompleta sa 550 metaka je 21,8 kg.

Prema rečima predstavnika preduzeća "Front taktikal sistems", trenutno ne postoje ekvivalentni ovom sistemu, ali mu je po svojim karakteristikama najbliži američki "ajronmen". Međutim, američki sistem neprekidnog hranjenja municijom ima niz ozbiljnih nedostataka.

"Uprkos činjenici da je 'ajronmen' nastao pre 'škorpiona', Amerikanci još uvek nisu otklonili niz značajnih nedostataka. Po našem mišljenju, ključna mana njihovog sistema je loša mogućnost održavanja. Ako su redenik i drugi elementi oštećeni, oni se mogu popraviti samo u fabrici. 'Škorpion' se popravlja na terenu i to za kratko vreme", naglasio je sagovornik RT-a.

Kako navodi sagovornik RT, razvoj "škorpiona" je započeo samoinicijativno 2014. godine. U svim narednim godinama, sistem je stalno usavršavan u cilju postizanja pouzdanosti na nivou automatske puške "Kalašnjikov".

"Jedan od problema za nas je bilo je zaglavljivanje redenika, ali tokom prve tri godine operativnih testiranja taj problem je potpuno uklonjen. Ceo dizajn 'škorpiona' i princip hranjenja municijom su patentirani. Sada sa fronta dobijamo samo pozitivne povratne informacije i zahteve da napravimo komplet kapaciteta 1.000 metaka, iako je to teško sprovesti, jer ćete morati da nosite veoma tešku i preveliku kutiju na leđima, što će imati izuzetno negativan uticaj na ergonomiju", smatra sagovornik RT-a.

Specijalna operacija poslužila je kao podsticaj za razvoj različitih varijacija "škorpiona", pa su tako ove godine u borbenim uslovima testirane modifikacije sistema za municiju mitraljeza kalibra 12,7 mm i automatskog bacača granata AGS-17/30 u kalibru 30 mm.

Osim toga, konstruktori pomenute kompanije su takođe razvili lagani plastični redenik za municiju u kalibru 7,62 mm. 

"Nastojimo da stalno unapređujemo 'škorpiona'.  Ove godine smo napravili prototipove sistema za teške mitraljeze NSV 'utjos' i 'kord', pa čak i za bacač granata AGS. Na primer, u slučaju AGS-a 'škorpion' može da zameni tri 'puža' (kutije za municiju u koje staje 29 granata za AGS). Još jedan važan događaj bio je finalni razvoj lakog redenika za municiju u kalibru 7,62 mm – napravljen je od plastike visoke čvrstoće i četiri puta je lakši od standardnog", rekao je predstavnik kompanije.

Po njegovom mišljenju, "škorpion" za teški mitraljez je tražen za upotrebu na raznim kupolama. Pored toga, sistem je optimalno rešenje za ugradnju na borbeni modul robotizovane platforme "kurir", koji se uspešno koristi u zoni SVO.

Prednosti i mane "škorpiona"

Iako se zaista radi o interesantnom sistemu, glavni urednik časopisa "Kalibar" i stručnjak za naoružanje Aleksandar Kudrjašov je primetio da "škorpion" nije pogodan za široku upotrebu u vojsci.

"Ovaj sistem nije baš pogodan za prepade. Gotovo je nemoguće nositi ga kada je napunjen. Da biste ga nosili, potrebno je da odvojite redenik. Ali ako se to uradi, onda u slučaju iznenadnog napada neprijatelja, neće ga biti moguće pričvrstiti u najkraćem mogućem roku. I biće veoma teško jednostavno promeniti položaj. U standardnoj konfiguraciji (sa kutijama od 100 metaka) mitraljezac će mnogo brže odgovoriti na pretnje", smatra stručnjak.

Pored toga, Kudrjašov je primetio da prilikom paljbe, na svakih 200 metaka, vojnik sa PK ili PKM treba da zameni cev kako bi se izbeglo pregrevanje, a to bi za nosioca "škorpiona" bilo veoma problematično.

"U tom pogledu, 'škorpiona' je bolje koristiti sa mitraljezom 'pečeneg'. Ovaj mitraljez ima ojačanu cev koja omogućava neprekidnu paljbu od 600 metaka. U tu svrhu je i tražena kutija kapaciteta 550 metaka", kaže Kudrjašov.

U isto vreme, navodi on, "škorpion" je veoma pogodan za "čišćenje" prostorija kada mitraljezac treba da dejstvuje dugačkim rafalom po neprijatelju. Takođe, sistem neprekidnog hranjenja municijom može se koristiti u situacijama kada je moguće dovesti mitraljezaca u zonu borbe na bilo kom vozilu.

"'Škorpion' je pogodan za obavljanje taktičkih zadataka. Ne zaboravite da posadu mitraljeza može da čini nekoliko ljudi, a kada se puca iz jedne pozicije mnogo je lakše koristiti standardne kutije od 100 ili 200 metaka", kaže Kudrjašov.

Zauzvrat, Maksim Popenker, autor knjiga o istoriji automatskog oružja i enciklopedije "Mitraljezi", veruje da je "škorpion" sposoban da pruži značajne prednosti u uslovima bliskog vatrenog kontakta, kada nije uvek moguće bezbedno ponovo napuniti oružje.

"U praksi, zamisao inženjera može se efikasno koristiti za podršku u jurišnim operacijama, za odbranu zgrada, uporišta i za pokrivanje povlačenja pešadije", rekao je Popenker.

Sličan stav deli i direktor kompanije "Lazarev taktikal" i stručnjak za pešadijsko naoružanje Konstantin Lazarev koji navodi da "gusta vatrena zavesa koju formira 'škorpion' pomaže da se efikasno odbrane položaji, ali i da se juriša na neprijateljske rovove".

"Ako pravilno postavite mitraljeze sa 'škorpionima' na uporište, onda se taj položaj može pretvoriti u neosvojivu tvrđavu. Sistema je sasvim prihvatljiv i za mobilne (ofanzivne) operacije. Na primer, moguće je raditi sa 'škorpionom' kada jurišate na rovove. U tu svrhu će biti tražene skraćene modifikacije 'pečenega' i PKM-a. Takvom 'terminatoru' (borcu sa 'škorpionom') neće moći niko da se suprotstavi", objasnio je Lazarev.

Glavni rizik za nosača sistema je oštećenje kutije i fleksibilnog rukava, dodao je on. Kao rezultat toga, vojnik može izgubiti sposobnost dejstva.

"Ključna prednost Škorpije je, naravno, sposobnost da neprijatelja pribije za zemlju. Kada gađate u kratkim rafalima, možete sprečiti pregrevanje cevi i istovremeno paralizovati neprijatelja na 1-1,5 minut. Čini se da to nije mnogo, ali je u savremenim uslovima dovoljno da se efikasno pokrije mala pešadijska grupa. Tokom ovog perioda, ona se može približiti neprijatelju ili, obrnuto, povući se. 'Škorpion' se dobro pokazao i mislim da će ga naši vojnici više koristiti", zaključio je Lazarev.

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live