Srpska dijaspora u Moskvi i veliki broj Rusa proslavili su u podvorju Srpske pravoslavne crkve praznik velike molitvenice srpskog naroda – Svetu Petku.
U drevnu crkvu Svetih Petra i Pavla, koju moskovski Srbi doživljavaju kao deo domovine, došao je veliki broj Srba koji studiraju i rade u Rusiji, da osveti kolač i žito.
Posle Liturgije i obreda lomljenja kolača sa osvećenjem žita, Srbi su se na kratko okupili da se posluže domaćim specijalitetima koji se prodaju u dvorištu hrama.
U ovom hramu nalazi se veliki broj ikona posvećenih srpskim svetiteljima, među kojima su najznačajnije: svetog Nikolaja Velimirovića, svete Anastasije i Simeona Mirotočivoga, ikona svih srpskih svetitelja, ikona Svetog Save, Vasilija Ostroškog, carice Jelene, i najvažnije, Bogorodice Trojeručice.
Pored toga, u dvorištu ispred samog ulaza u hram, sahranjen je u martu 2024. godine, vladika Antonije Pantelić, starešina podvorja Srpske pravoslavne crkve u Moskvi, koji je bio simbol duhovnog bratstva srpske i ruske Crkve i naša dva pravoslavna naroda.
Rusi i Srbi zajedno proslavili Svetu Petku
U prestonice Rusije, rusko udruženje "Srbijan Tifo" organizovalo je proslavu u čast Prepodobne mati Paraskeve, u narodu poznate kao Sveta Petka. Na ovom događaju, prisustvovao je veliki broj Rusa, koji vole i poštuju Srbiju, kao i Srbi koji žive i studiraju u Moskvi.
Kako kaže za RT Andrej Leonov, jedan od organizatora i član udruženja "Srbijan tifo", za Rusiju je veoma važna Sveta Petka iz razloga što je ovo veliki praznik koji proslavlja bratski narod u Srbiji.
"Za Svetu Petku Rusi saznaju čim dođu na Kalemegdan i posete crkvu posvećenu njoj. Kada sam bio u manastiru na KiM koji je posvećen Svetoj Petki, mnogo sam saznao o ovoj svetiteljki. Shvatio sam koliko je ova zaštitnica važna za srpski narod", ističe Leonov, koji dodaje da ova volonterska grupa slavi ovu slavu.
Na ovom događaju Andrej Leonov održao je govor o Srbiji, srpskom narodu, važnosti slava, kao i srpskim svetiteljima, a pozorište "Ineos", Ruske akademije nauka izvelo je odlomke iz knjige "Žitije majke Paraskeve - Svete Petke", prevedene sa srpskog jezika.
Pored toga, prisutni su mogli da se posluže sa kolačem, koljivom, kao i srpskim specijalitetima.
Nastupio je srpski vokalni ansambl narodne pesme "Žute kruške" koji je izveo numere "Gusta mi magla" i "Rodile žute kruške", "Svaka gora čeka lista svoga".