Međunarodni krivični sud (MKS) već duže vreme predstavlja oličenje dvostrukih standarda i neefikasnosti, potpuno je izgubio pravo da se naziva institucijom pravde jer se pretvorio u poslušni instrument zapadnih država za rešavanje geopolitičkih problema, ocenila je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova na brifingu.
Pristrasna i jednostrana priroda "pravde" MKS-a jasno je vidljiva u njegovom odnosu prema brojnim ratnim zločinima NATO zemalja u Avganistanu, Libiji i Iraku, istakla je Zaharova.
"MKS je dosledno marljivo 'gurao pod tepih' užasne zločine svojih zapadnih pokrovitelja. Broj žrtava NATO agresija dostiže stotine hiljada. Istovremeno, nije doneta nijedna presuda niti poternica", rekla je ona.
Zaharova je naglasila da ovaj pseudosud ima godišnji budžet od 200 miliona američkih dolara i dodala da je to čak sedam puta više od budžeta glavnog pravosudnog organa Svetske organizacije – Međunarodnog suda pravde UN.
U tom kontekstu, stalne žalbe na nedostatak sredstava još jednom pokazuju potpunu nefunkcionalnost i očiglednu neprofesionalnost ove strukture, poručila je Zaharova.
Kako bi se razumela suština MKS-a i odnos "moćnih" prema njemu, posebno je indikativan stav Vašingtona, dodala je Zaharova i objasnila da SAD nisu potpisnice Rimskog statuta, ali kada im to odgovara, oni aktivno pokušavaju da iskoriste ovo telo protiv svojih neprijatelja.
U drugim slučajevima oni prete MKS-u i njegovom aparatu sankcijama, koje su svojevremeno i zaista bile uvedene nakon što je tužilaštvo pokušalo da se bavi zločinima nad Palestincima, podsetila je Zaharova.
Kako je dodala, SAD su donele zakon koji zabranjuje saradnju sa MKS-om i nameće brojna ograničenja u interakciji sa njim, ali su 2022. godine u njega uključili izuzetke samo po ukrajinskom pitanju.
Pritom, nedavna priča o ratifikaciji Rimskog statuta u Ukrajini postala je pravo pozorište apsurda, primetila je ona.
"Kijevski režim je uspeo da ga ratifikuje uz napomenu da MKS sedam godina neće imati jurisdikciju nad ratnim zločinima koje su počinili građani Ukrajine. Imajte na umu da se to desilo u jeku oružanog sukoba, u kojem su vojska, militanti i plaćenici pod kontrolom kijevskog režima već počinili mnogo dokumentovanih ratnih zločina", rekla je Zaharova.
Prema njenim rečima, može se očekivati još više zločina, jer je Zapad zapravo razrešio ruke kijevskom režimu.
Zaharova je obratila pažnju i na vest na sajtu MKS-a o pokretanju istrage protiv tužioca Britanca Karima Kana, po optužbi za seksualno uznemiravanje.
Kako je podsetila, uoči raspisivanja skandaloznih naloga za hapšenje ruskog rukovodstva, brat Kana, koji je služio kaznu za slično delo, prevremeno je pušten iz britanskog zatvora.
"Vesela neka porodica", rekla je ona.
Pritom, prema Rimskom statutu, centralna figura MKS-a je tužilac – samo on odlučuje koje slučajeve će istražiti i kojim tempom, protiv koga će podići optužnicu i dodeljuje sredstva, primetila je ona.
"Bez toga, nijedan predmet zapravo neće stići do sudija. Zapadu je veoma zgodno da na takvoj poziciji ima moralno pokvarenog subjekta – divno polje za ucene i manipulacije", zaključila je ona.
Tužno je što, suočeni sa svim ovim očiglednim činjenicama, mnoge zemlje Globalnog juga i dalje gaje nadu da će MKS dati pozitivan doprinos iskorenjivanju teških međunarodnih zločina, rekla je Zaharova i dodala da istorija ovog suda pokazuje da su ove nade iluzorne.