Rusija

Jasan signal Zapadu: Šta smo videli na vežbi ruskih strateških snaga nuklearnog odvraćanja

Ruski predsednik Vladimir Putin izvršio je juče proveru strateških snaga nuklearnog obuzdavanja. Ministarstvo odbrane naglasilo je da su predviđeni zadaci ispunjeni u potpunosti i da su sve rakete dostigle ciljeve, potvrdivši zadate karakteristike
Jasan signal Zapadu: Šta smo videli na vežbi ruskih strateških snaga nuklearnog odvraćanja© Министерство обороны РФ/РИА Новости

Vežbe strateških snaga nuklearnog obuzdavanja, tokom kojih su lansirane međukontinentalne balističke rakete "jars", "sinjeva" i "bulava", predstavljaju jasan signal NATO-u da će ruske strateške snage biti spremne za odgovor u slučaju mogućeg napada na Rusiju, slažu se ruski vojni eksperti.

Ruski predsednik Vladimir Putin izvršio je juče proveru strateških snaga nuklearnog obuzdavanja. Sa državnog kosmodroma za testiranja "Pleseck" na poligon "Kur" na Kamčatki lansirana je međukontinentalna balistička raketa "jars". Iz akvatorije Barencovog mora, sa strateške nuklearne podmornice "Novomoskovsk" i Ohotskog mora sa nuklearne podmornice "Knez Oleg", lansirane su balističke rakete "sinjeva" i "bulava".

U vežbama su učestvovali i avioni dalekometne avijacije Tu-95MS, koji su lansirali krstareće rakete. Ministarstvo odbrane naglasilo je da su predviđeni zadaci ispunjeni u potpunosti i da su sve rakete dostigle ciljeve, potvrdivši zadate karakteristike.

Jasan signal zapadnim zemljama

Cilj ovih vežbi je osiguravanje bezbednosti zemlje, potvrđuje za RT Balkan ruski vojni ekspert Viktor Litovkin. 

"Prvo, ovo je bila provera borbene gotovosti naših strateških nuklearnih snaga. Izvođenjem jučerašnjih vežbi, potvrdilo se da su one spremne za primenu. Međutim, Rusija je ovim vežbama poslala signal neprijateljima: u slučaju da napadnu našu zemlju, Moskva će, u skladu sa nuklearnom doktrinom, upotrebiti nuklearno oružje protiv njih", objašnjava naš sagovornik.

Na Zapadu se, kako kaže, uveliko spekuliše da je ruski lider Vladimir Putin ovim vežbama navodno "demonstrirao upotrebu nuklearnog oružja po teritoriji Ukrajine".

"Rusija neće upotrebiti nuklearno oružje protiv Ukrajine. Ukrajinci su naša braća, bez obzira na to što su ih ovi sa Zapada zbunili i prevarili. Ne planiramo da zagađujemo Ukrajinu radioaktivnim otpadom. Vežbe su izvedene nakon što su slične vežbe u severnoj Evropi izvele Velika Britanija, Danska, Holandija, Norveška, kao i druge skandinavske zemlje. Dakle, pre nego što nas Zapad optuži, prvo nek pogleda sebe. Oni su slične vežbe izveli i pre nas", naglašava Litovkin.

Moćna ruska nuklearna trijada

"Jars" je strateški raketni sistem mobilnog i baziranja iz silosa. Može da pogađa ciljeve na udaljenosti do 11.000 kilometara, a opremljen je višestrukom bojevom glavom sa manevarskim jedinicama. Sistemi "jars" su elementi ruske nuklearne trijade, koja uključuje kopnene, pomorske i vazdušne jedinice strateških snaga za obuzdavanje. Ključni kvalitet ovog sistema je sposobnost da probije protivraketnu odbranu protivnika. Oni su uvedeni u naoružanje u Rusiji 2009. godine, nakon čega su prošli nekoliko faza modernizacije. Sam naziv "jars" na ruskom je u stvari skraćenica za "nuklearna raketa za odvraćanje".

"Ova moćna raketa namenjena je da uništi strateški važne neprijateljske ciljeve na velikoj udaljenosti koristeći nuklearne bojeve glave", naglašava Litovkin.

Što se tiče ruskih nuklearnih interkontinentalnih balističkih raketa "bulava", one su neranjive na sve sisteme protivraketne odbrane. Glavne prednosti ovih raketa su jednostavnost održavanja i sposobnost da manevrišu pri ubrzanju, što ih čini otpornim na svaki sistem PVO.

"Bulava" ima domet od 10.000 kilometara i može da nosi 10 bojevih glava snage 150 kilotona.

"Sinjeva" je moćno i pouzdano rusko oružje koje igra ključnu ulogu u osiguravanju bezbednosti Rusije. Njegova visoka efikasnost čini raketu jednim od najvažnijih elemenata ruskog nuklearnog arsenala.

Ova raketa je jedna od najmodernijih i najmoćnijih u svojoj klasi. Njen domet leta dostiže preko 8.000 kilometara. Raketa nosi nekoliko vođenih bojevih glava, što omogućava gađanje više ciljeva odjednom. Postavlja se na strateške podmornice i sposobna je da probije protivraketnu odbranu, jer je opremljena sredstvima za prodor. "Sinjeva" ima važnu ulogu u osiguravanju bezbednosti Rusije, jer takvi projektili svaki pokušaj vojne agresije čine izuzetno rizičnim.

Rusija nadograđuje nuklearni štit za razliku od Amerike

Na pitanje kako objašnjava izjavu predsednika Rusije Vladimira Putina da je opremljenost ruskih nuklearnih snaga savremenim naoružanjem dostigla oko 94 odsto, ruski vojni ekspert Viktor Litovkin ističe da Rusija nadograđuje svoj nuklearni štit, za razliku od Amerikanaca.

"Amerikanci imaju prilično stare kopnene rakete. Njihove rakete na borbenom dežurstvu nalaze se već 40 godina. 'Bulava' je lansirana sa najnovijih nuklearnih podmornica, a modernizuju se i bombarderi TU-160, TU-95MS", objašnjava Litovkin.

Govoreći o situaciji na teritoriji Ukrajine i da li će SAD prestati sa drskim i opasnim provokacijama, zaoštravanjem situacije oko Rusije, kao i rasplamsavanjem sukoba, Litovkin kaže da od toga nema ništa.

"Čak i ako Tramp dođe na vlast, Amerikanci se neće zaustaviti. Za njihov vojno-industrijski kompleks ova situacija je idealna. SAD su primorale evropske zemlje da isporuče svoje staro oružje Ukrajini i sada su prinuđene da kupuju novo od Amerike. Takođe, moraju i da podignu kredite u američkim bankama. Dakle, ovo je veoma profitabilan posao za SAD", naglašava Litovkin.

image