Govoreći o pregovorima sa Ukrajinom, ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov kaže da mnoge države koje promovišu inicijative za rešenje ukrajinske krize ne pominju akcije kijevskog režima nakon državnog prevrata 2014. godine koje su bile usmerene na iskorenjivanje ruskog jezika iz svih sfera života i zabranu kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve.
Ministar je podsetio na početak 2023. godine kada je kineski lider Si Đinping izložio globalnu inicijativu u oblasti bezbednosti gde se u jednoj tački ističe da u svakom konfliktu treba ukloniti uzroke zbog kojih je nastala.
"Iskorenjivanje ruskog jezika i kulture kao i kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve – što je grubo kršenje Povelje UN – zajedno sa uvlačenjem Ukrajine u NATO i jesu uzroci onoga što danas vidimo u Ukrajini", objasnio je Lavrov govoreći na konferenciji za novinare nakon Druge međunarodne konferencije o evroazijskoj bezbednosti u Minsku.
Rusiji nije ostalo ništa nego da zaštiti svoje sunarodnike, braću i sestre, dodao je on.
Lavrov: Ne zalazim u tuđe džepove
Na molbu da prokomentariše odluku Velike Britanije da poveća svoj vojni budžet kako bi taj novac usmerila u Ukrajinu, Lavrov je rekao: "Ne znam, nisam navikao da zalazim u tuđe džepove".
"Oni su navikli da stalo govore da će podržavati Ukrajinu onoliko koliko treba. Za Avganistan im je trebalo 20 godina – videćemo koliko će izdržati u Ukrajini".
"Kao što ne zalazim u tuđe džepove, ne zalazim ni u mozgove", rekao je Lavrov upitan da prokomentariše dokle su zapadne zemlje spremne da idu, s obzirom na to da istovremeno govore da ne žele da finansiraju Ukrajinu, ali i da će joj pomagati "koliko god je potrebno".
Ono što Zelenski govori u punoj meri pokazuje da ni njegova politika, a ni on sam nisu adekvatni, rekao je Lavrov.
"Što se tiče njegovih pokrovitelja, vidimo diskusije koje se tamo vode i da zdravomisleći ljudi zahtevaju da se pažnja posveti sopstvenim problemima, kojih ima na pregršt i u SAD i u Evropi. Ali umesto toga lideri EU pokušavaju da sve postave u isti stroj pod nazivom 'branićemo Ukrajinu do poslednjeg', a misle na poslednjeg Ukrajinca", rekao je ruski ministar.
Svima je već poznato, navodi on, da strani vojnici učestvuju u sukobu na strani Kijeva kao i da ukrajinska vojska ne bi mogla da ratuje bez instruktora sa Zapada koji navode rakete na ciljeve na teritoriji Ruske Federacije.
"Ne zanima nas kako Zapad i London planiraju da dalje utiču na Kijev. Znamo šta želimo i dobićemo to u svakom slučaju", poručio je Lavrov.
Problem je u tome što jedna velika država želi da naređuje svima
Modeli bezbednosti koji su do sada primenjivani u Evropi sami su sebe diskreditovali, primetio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
"Mislim na iskustvo OEBS-a, Saveta Evrope i akcije NATO-a, kao i EU sa kojom šire dominacije na ceo evroazijski kontinent, uključujući mora i okeane", izjavio je ruski ministar.
Prokomentarisao je reči mađarskog ministar spoljnih poslova Petera Sijarta koji je rekao da je glavni problem sveta je što velike države ne razgovaraju jedna s drugom, i dodao:
"Ne radi se o tome da su sve velike države odlučile da ne razgovaraju jedna sa drugom. Problem je u tome što jedna velika država ne želi da razgovara, već da naređuje. To je kratko suština onoga što se dešava".
Poredeći Minsku konferenciju o bezbednosti sa Minhenskom, Lavrov je objasnio da nema potrebe za konkurencijom. "Slično je kao sa BRIKS-om. Ne nastupamo ni protiv koga, već se koncentrišemo na one zadatke koje vidimo kao važne sa onim partnerima koji imaju iste pristupe kao i mi", objasnio je.
Dakle, nema reči o konkurenciji, u pitanju su različite stvari, rekao je Lavrov i objasnio da na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji pozivaju samo "izabrane" koji slede kurs Zapada, dok je u Minsk dobrodošla svaka zemlja.
"Učesnici konferencije u Minsku će pripremiti dokument koji će biti dostavljen državama evroazijskog kontinenta, a posvećen je multipolarnosti na osnovu principa suverene jednakosti država, sve ostalo nema smisla", rekao je Lavrov.
Što se tiče zvanica, beloruski domaćini se nisu konsultovali sa ruskom stranom koga da pozovu, već imaju punu slobodu, rekao je Lavrov i dodao da mu informacija o tome da li je Ukrajina pozvana nije poznata.
"Verujem da nije, nisam se raspitivao. Pretpostavljam da poziv nije upućen jer je svima jasno da se kijevski režim razvija u drugoj ravni i ni o kakvim koncepcijama bezbednosti, osim ulaska u NATO ili dobijanja nuklearnog oružja, ne želi da razgovara".