Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) je skinula tajnost i objavila nove detalje o Volinskom masakru 1943. godine – masovnom ubistvu poljskih civila, koje su likvidirali ukrajinski nacionalisti.
Naime, u posleratnim godinama, sovjetske službe državne bezbednosti nastavile su da aktivno tragaju za nacističkim ratnim zločincima i njihovim saučesnicima, uključujući pripadnike ukrajinskih kolaboracionističkih formacija krivih za brutalne zločine nad civilima na teritoriji SSSR-a koju su privremeno okupirali nacisti.
Načelnik Istražnog odeljenja Komiteta državne bezbednosti pri Savetu ministara SSSR, general-major pravosuđa Aleksandar Volkov, primio je 19. decembra 1967. godine dokument Istražnog odeljenja Uprave KGB Ukrajinske SSR za Lavovsku oblast o rezultatima istrage krivičnog slučaja ukrajinskog naciste, esesovca i pripadnika kaznene ekspedicije Vasilija Malaženskog.
Prema dopisu, u proleće 1940, Malaženski je otišao u nacističku Nemačku, gde se pridružio nacionalističkoj organizaciji Ukrajinsko nacionalno udruženje (UNO).
U leto 1942. godine, po nalogu OUN, otišao je na teritoriju Ukrajine, koju su privremeno okupirali nacisti, gde je stupio u policijsku službu.
Zatim u proleće 1943, pridružio se Organizaciji ukrajinskih nacionalista, učestvovao u prikupljanju odeće i hrane za bande Ukrajinske ustaničke armije (UPA).
U leto iste godine pridružio se bandama nacionalističkih "meljnikovaca" - OUN, koje su delovale u Volinu.
Prema dokumentu, 11. jula 1943. godine Malaženski je zajedno sa "Bilijevom" bandom OUN učestvovao u napadu na sela Gurov i Vigranka Glušov i Vignanka, Ivaničevski okrug, Volinska oblast, gde je živelo poljsko stanovništvo.
"Naoružan puškom, Malaženski je zajedno sa ostalima upao u sela Gurov i Vigranka, gde su razbojnici izvršili brutalni masakr nad civilnim stanovništvom, streljajući više od 100 građana. Razbojnici su opljačkali imovinu mrtvih, spalili njihove farme. Malaženski je prisvojio konja iz opljačkane imovine", navodi se u dopisu.
O Volinskom masakru
Za početak Volinskog pokolja smatra se 9. februar 1943. godine, kada su u selu Paroslja Perva u Volinu (danas Sarnenski okrug Rovenske oblasti Ukrajine) ukrajinski nacionalisti ubili najmanje 150 Poljaka.
U martu-aprilu 1943. im se pridružilo oko pet hiljada ukrajinskih dezertera iz nemačkih pomoćnih policijskih jedinica sa sedištem u Volinu. Od ovog perioda počinje talas napada na poljska sela. Istrebljenje poljskog stanovništva do juna 1943. zahvatilo je skoro celu teritoriju Volina.
Tada je izdata tajna direktiva iz teritorijalnog štaba UPA u Volinu da se izvrši velika akcija likvidacije poljske muške populacije starosti od 16 do 60 godina. Kulminacija Volinskog pokolja bili su događaji od 11. jula 1943. godine, kada su ukrajinski militanti u jednom danu napali oko 150 poljskih sela.
Samo u julu 1943. godine napadnuto je najmanje 530 poljskih naselja i ubijeno 17.000 Poljaka. Poljski istoričari smatraju Volinski pokolj genocidom i etničkim čišćenjem i tvrde da je ubijeno nekoliko desetina hiljada ljudi – muškaraca, žena, staraca i dece.
Malaženski je nakon toga učestvovao u kaznenim ekspedicijama protiv jugoslovenskih partizana, navodi se u dokumentu.
Početkom 1945. Malaženski je dva puta učestvovao u racijama protiv jugoslovenskih partizana na teritoriji Jugoslavije, a u proleće 1945. godine, kada se legija pridružila SS diviziji "Galicija", nastavio je da služi u ovoj diviziji, koja je učestvovala u borbama protiv sovjetske vojske u Austriji", navodi se u dopisu.