Rusija

Kraj zapadne hegemonije: Samit BRIKS-a u Kazanju označio početak nove istorijske epohe

Kolektivni zapad je iritiran i frustriran ovim činjenicama. Zato je, za zapadne medije, najbolje prećutati ovaj događaj. Ali, to ne menja smer kojim je krenula istorija
Kraj zapadne hegemonije: Samit BRIKS-a u Kazanju označio početak nove istorijske epohe© Maxim Shemetov, Pool Photo via AP

Šesnaesti Samit BRIKS-a u Kazanju bilo je okupljanje nezapadnih zemalja, na kome se raspravljalo pre svega o pitanjima sopstvenog razvoja, nezavisno od Zapada, pa i protiv njega.

Inače, Samit u Kazanju održan je 80 godina posle konferencije u Bandungu, prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja.

Pokret nesvrstanih je imao očigledne prednosti, ali i brojne nedostatke. Većinu ovih zemalja Zapad je ponovo rekolonizovao, uglavnom putem sistema dužničkog ropstva. Matrica starog kolonijalizma se nastavila, na nešto drugačiji i suptilniji način. Svega nekoliko zemalja je izbeglo neokolonijalnoj zamci, poput Kine, Kube ili Vijetnama. Nažalost, ne i Jugoslavije.

Kako kaže američki ekonomista Majkl Hadson, zemlje trećeg sveta, kako su se, u to vreme, nazivale zemlje Globalnog juga, "jednostavno nisu bile sposobne da nametnu drugačiji svetski poredak, jer ih nije bilo dovoljno". Osim toga, njihove ekonomije su većinom služile kao izvor jeftinih resursa za zapadne ekonomije.

Međutim, danas imamo drugačiju sliku. "Sada u BRIKS-u ima dovoljno snažnih zemalja, predvođenih Kinom i Rusijom, koje mogu da omoguće ekonomsku samodovoljnost i pomognu nekadašnjem trećem svetu da postane istinski nezavisan od Zapada", dodaje Hadson.

Magija Kazanja

Kako je, za sajt "Nju istern autluk", Samit u Kazanju ocenio afrički geopolitičar Muhamed Lamine Kaba sa Panafričkog univerziteta: "Teško je preceniti značaj ovog skupa. Alijansa zemalja BRIKS-a – moćne koalicije koja ujedinjuje Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku – bori se za multipolarni svet, u kome se prihvata različitost, što Zapad uporno negira. Zapravo, Zapad prestaje da bude 'gospodar sveta' što otvara novu eru saradnje i multipolarnosti. Magija Kazanja je definitivno promenila situaciju."

U čemu se sastoji "magija Kazanja"? Održan od 22. do 24. oktobra 2024, Samit u Kazanju okupio je zemlje koje su odlučne da ospore zapadnu hegemoniju. One sada uspostavljaju istinski novi svetski poredak. Osim toga, dodaje Kaba, na Samitu je iznesen niz "velikih inicijativa, kao što je ruski predlog za stvaranje parlamenta BRIKS-a, kako bi se ojačao politički uticaj ovog ekonomskog saveza, a razmatrano je i stvaranje zajedničke valute BRIKS-a, kako bi se smanjila zavisnost od američkog dolara i uspostavila pravednija globalna ekonomija".

Ovaj samit je, zaključuje Kaba, "označio pojavu multipolarnog sveta, koji počiva na saradnji i uspostavlja novu razvojnu paradigmu, kroz mrežu ekonomske solidarnosti". Posle ovog Samita, započinje "nova istorijska era, u kojoj zemlje Globalnog juga preuzimaju sudbinu u svoje ruke i redefinišu svoju budućnost na globalnoj sceni".

Laboratorija budućnosti

U tom smislu, kako primećuje brazilski analitičar Pepe Eskobar, Rusija nije mogla da izabere bolju pozornicu od Kazanja, koji je zaista multikulturan i u kome se ukrštaju mnogi istorijski vektori: "Jugozapadni ruski grad Kazanj, na obalama reka Volge i Kazanjke, glavni je grad autonomne Republike Tatarstan, poznat po živoj mešavini tatarske i ruske kulture."

Kazanj je i severozapadna granica širenja islama u Rusiji.

Kazanjski Kremlj, vekovima stara citadela, koja je uvršćena u svetsku baštinu, "postao je globalna slika BRIKS-a 2024", dodaje Eskobar, pa ističe: "Minareti džamije Kul Šarif u kazanjskom Kremlju su, zapravo, dobili novu, ikoničnu dimenziju, koja simbolizuje kolektivni i transkulturni napor država civilizacija u izgradnji pravednijeg sveta."

Inače, ukupno 36 delegacija okupljenih u Kazanju, od kojih su 22 predstavljali šefovi država, plus šest međunarodnih organizacija, uključujući i Ujedinjene nacije, što govori o promeni globalne ravnoteže, predstavljaju skoro polovinu globalnog BDP-a. A to je, dodaje Eskobar, definitivna potvrda da je "cunami sankcija koje su Rusiji uvedene od 2022, kao i galama o 'izolaciji Rusije', jednostavno nestala u vrtlogu irelevantnosti."

Kolektivni zapad je iritiran i frustriran ovim činjenicama. Zato je, za zapadne medije, najbolje prećutati ovaj događaj. Ali, to ne menja smer kojim je krenula istorija. Osim toga, veoma je važno, dodaje ovaj brazilski novinar, što na ovom skupu nije bilo nijednog zvaničnog predstavnika grupe "Pet očiju" (obaveštajna zajednica koju čine anglosaksonske zemlje: SAD, Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland).

Pred učesnicima samita ostaje ogroman posao: kako prilično detaljnu Kazanjsku deklaraciju, sa više od 130 operativnih paragrafa, pretočiti iz reči u dela. Pojedini delovi odnose se na pitanja kolektivne bezbednosti, pravila međusobne trgovine ili geopolitiku. Kako zaključuje Eskobar: "Biće to dug, vijugav i trnovit put." Ali, BRIKS je, nesumnjivo, već postao "laboratorija budućnosti". 

Arhitekte nastupajućeg svetskog poretka

Vratimo se, na kraju, još jednom afričkom geopolitičaru Kabi, koji primećuje da je BRIKS izazvao pravi geopolitički zemljotres, upućujući "izazov bez presedana zapadnoj hegemoniji".

"Ekonomska, politička i kulturna dominacija Zapada posustaje, što dovodi do nove ere multipolarnosti, koja redefiniše pravila globalne igre", navodi Kabi.

Samit u Kazanju, dodaje on, označava istinsku geopolitičku revoluciju, jer su se "zemlje BRIKS-a i njihovi saveznici okupili da se bore protiv prevlasti Zapada".

"Samit u Kazanju je pokazao odlučnost zemalja BRIKS-a da oblikuju budućnost bez zapadnih diktata", primećuje Kaba, "postavljajući temelje za pluralni svet". Geopolitički pejzaž se, uostalom, već promenio. BRIKS je oslabio zapadnu hegemoniju i ojačao zemlje Globalnog juga.

Dakle, nova geopolitička era se zasniva na saradnji država civilizacija, bez zapadne hegemonije i bez obzira na razlike. I bez obzira na to šta želi parazitski Zapad, koji se nalazi u očiglednom opadanju. Kako zaključuje Kaba: "Budućnost je već multipolarna, a države BRIKS-a su njeni arhitekti."

image