Optužbe na račun Rusije da je navodno pokušala da se umeša u izbore u Moldaviji su neosnovane. Nijedna ta optužba nije potkrepljena pouzdanim informacijama, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, komentarišući optužbe moldavskih zvaničnika da su vlasti te zemlje zabeležile "masovno mešanje" Rusije u drugi krug predsedničkih izbora.
"Nije bilo i nije moglo biti ruskog mešanja u izbore u Moldaviji, a moldavska opozicija je izložena nezakonitim napadima, pritiscima, hapšenjima i pretresima. To nam sve pokazuje koliko je nedemokratska i autoritarna politika rukovodstva Moldavije", poručio je Peskov.
Kako je istakao, ruska strana nema nikakve veze sa organizacijom glasanja unutar Ruske Federacije, a moldavske vlasti su odlučile da otvore samo dva biračka mesta.
"Predsednička izborna kampanja u Moldaviji se ne može nazvati demokratskom i poštenom. Ti izbori niti su bili demokratski, a ni fer. Osim toga, bili su puni manipulacija", ukazao je.
Peskov je dodao da Kišinjev nije omogućio stotinama hiljada Moldavaca, koji žive u Ruskoj Federaciji, da iskoriste svoje pravo na glas.
Prema njegovim rečima, posle predsedničkih izbora u Moldaviji, Moskva neće gledati na odnose sa Kišinjevom "kroz ružičaste naočare".
"Što se tiče sadašnjeg rukovodstva Moldavije, koje nije pokazalo interesovanje za razvoj dobrih odnosa sa Rusijom, po svemu sudeći i sada će nastaviti svoj rad u tom pravcu", naveo je Peskov.
Govoreći o sudbini Pridnjestrovlja, uzimajući u obzir rezultate predsedničkih izbora u Moldaviji, portparol Kremlja je ocenio da aktuelno moldavsko rukovodstvo nema konstruktivan pristup odlučivanju o sudbini Pridnjestrovlja.
"Stanovnici Pridnjestrovlja nisu skloni da podržavaju aktuelne vlasti Moldavije. To je problem koji zahteva ozbiljne napore, ali isključivo zasnovane na konstruktivnom pristupu, čiji deficit sada vidimo", zaključio je portparol Peskov.
U Moldaviji je u nedelju održan drugi krug predsedničkih izbora. Preliminarni podaci Centralne izborne komisije nakon obrade 99,86 posto protokola sa biračkih mesta ukazuju da na predsedničkim izborima u Moldaviji pobeđuje Maja Sandu sa 55,41 posto glasova, dok je bivši generalni tužilac, kandidat opozicione Partije socijalista Aleksandar Stojanoglu, dobio ukupno 44,64 odsto.