Rusija

Muzej pod otvorenim nebom: Na Crvenom trgu izložba tehnike iz Drugog svetskog rata

U znak sećanja na 83. godišnjicu parade održane 1941. godine, u samom srcu Moskve izloženi su značajni primerci naoružanja iz Drugog svetskog rata

Čuveni tenkovi T-60 i T-34, top ZIS-2, tenkovi T-38 i BT 2, kao i lovac I-76 - izloženi su pod otvorenim nebom, u samom srcu Moskve – na Crvenom trgu, a povodom 83. godišnjice od legendarne vojne parade održane 1941. godine kada je Crvena armija defileom pozdravila sunarodnike i krenula na front u borbu protiv nacista.

Na izložbi koja se prostire na 25.000 kvadratnih metara i koja će trajati do 10. novembra prikazano je više od 40 primeraka naoružanja iz Drugog svetskog rata.

Pored toga, postavljen je i ekran dužine 150 metara, na kome se prikazuju kadrovi iz parade 1941, kao i istorijski filmovi.

Neuništivi T-60, vozilo ZIS-5...

Posebnu pažnju posetilaca izložbe privukao je laki tenk T-60, koji je proizveden 1941. godine. Ovi tenkovi bili su namenjeni kao podrška pešadiji i poznati su po tome što su učestvovali u brojnim operacijama u Drugom svetskom ratu: odbrani Moskve, borbenim dejstvima na Krimu, operaciji u Harkovu i odbrani Staljingrada.

Do kraja rata, laki tenkovi nastavili su da služe u oklopnim jedinicama Crvene armije, a vojnici su ih koristili za izviđanje, borbenu zaštitu, kao i vozila za vezu i komandu.

Treba napomenuti da su Nemci T-60 nazvali "neuništivim tenkom".

Osim tog tenka, na izložbi je predstavljeno sovjetsko vozilo ZIS-5 i haubica M-30. Tokom Drugog svetskog rata, ZIS-5 je bilo jedno od glavnih transportnih vozila Crvene armije. Ovi kamioni korišćeni su za prevoz vojnog tereta, osoblja, opreme...

Haubica M-30 čuveno je oružje sovjetske i ruske vojske i ona je i dan-danas,  u upotrebi u mnogim armijama sveta. Korišćena je u gotovo svim značajnim oružanim sukobima sredinom i krajem 20. veka. Bila je namenjena za gađanje neprijateljskog ljudstva sa zatvorenih položaja, a takođe je uspešno korišćena za uništavanje neprijateljskih utvrđenja (rovova, zemunica, bunkera).

Srbi i Rusi pobedili nemački fašizam

Srpski student u Moskvi Strahinja Poledica koji je ove godine posetio "Muzej pod otvorenim nebom", smatra da je veoma važno ne dati zaboravu ovakve istorijske trenutke.

"Važno je negovati i sećati se ovakvih istorijskih trenutaka, posebno ako se osvrnemo na prošlost i prisetimo stradanja sovjetskog naroda. Izložba na Crvenom trgu pokazala je moć ruskog duha u odbrani svoje otadžbine", naglašava Poledica.

Prema rečima ruskog studenta Makarova Jegora, na ovaj važan dan, ne treba se sećati samo borbe ruskog i sovjetskog naroda protiv nemačkog fašizma, nego i borbe drugih bratskih naroda - Srba.

"Mi Srbe neizmerno volimo i poštujemo. Sa njima se uvek trudimo da održavamo prijateljstvo i dobre partnerske odnose. Za nas Srbija, nije samo bratski narod, nego i slovenska zajednica koju mi volimo i poštujemo. Srbi i Rusi imaju istu zajedničku istoriju i kulturu", naglašava Makarov.

image