Kraj epohe zapadne hegemonije: U ruskom Kazanju je stvoren novi svetski poredak
Šta god govorio novi generalni sekretar NATO-a, Holanđanin Mark Rute, koji ima nameru da u svemu sledi svog prethodnika, Norvežanina Jensa Stoltenberga, rat u Ukrajini je za SAD i NATO definitivno izgubljen.
Kako piše brazilski analitičar Pepe Eskobar za sajt "Fondacija strateške kulture", opremanje i naoružavanje Ukrajine doveli su do nebrojenih ukrajinskih žrtava, ali to nije zaustavilo NATO da sasvim potone u "černozem" – u crnu zemlju Novorusije.
I u Evropi to, najzad, dobro shvataju. "Rat u Ukrajini je izgubljen rat. Ne Rusija, već su SAD i NATO u ovom ratu doživele strateški poraz", piše italijanski politički pisac Andrea Marćiljano na sajtu "Elektomagacine".
Ukrajinski režim, nastavlja Marćiljano, treba jednostavno prepustiti njegovoj sudbini. Bez obzira šta na to kaže Rute, dodaje italijanski pisac, zbog ishoda ovog rata je "zabrinuta čak i mala Finska, koja je živela relativno mirno od 1945. godine. Nepromišljena i brbljiva vlada ove male zemlje je zabrinuta zato što je pocepala sve ugovore koji su Finskoj garantovali neutralnost. U međuvremenu, "Finska je postala operativna baza NATO-a".
U intervjuu za "Fajnenšel tajms" finska ministarka spoljnih poslova Elina Valtonen je rekla da je zabrinuta zbog ruskih vojnih uspeha na frontu u Ukrajini.
Ova "ljubazna mlada dama je veoma zabrinuta i zbog umora koji evropske zemlje osećaju zbog rata u Ukrajini", a one sada pokušavaju da, "ispod radara pregovaraju sa Moskvom", kako bi stavile tačku na ovaj sukob. "Ali šta god da sada kaže Rute i njemu slični, to više nema nikakve veze sa stvarnošću", dodaje Marćiljano.
U međuvremenu, okončana je i "epska drama" američkih izbora, na kojima je, očekivano, pobedio kandidat republikanaca Donald Tramp. Severnoatlantska alijansa koja se sve do juče pripremala za rat sa Rusijom i "osvajanje Arktika", postala je preko noći suštinski irelevantna. "Ključno pitanje je sada šta uopšte želi američka 'duboka država'?", piše Eskobar. Evropski vazali su u suzama.
Nova osovina otpora svetskoj hegemoniji: Rusija, Kina, Iran, plus nesalomiva DNRK
Umesto da se pobrine kako da popravi katastrofalno stanje stvari u Americi, nastavlja brazilski analitičar, kojoj na svim nivoima preti da sklizne u ambis, "duboka država" je pokrenula "proksi" rat u Ukrajini, koji su zamislili američki neokonzervativci.
Usput su ukrali i ruski novac zatečen u Evropi i pokrenuli "cunami sankcija", nadajući se brzom porazu Rusije. Ništa od toga se, naravno, nije ostvarilo.
Konačno, sada imamo i rat na Bliskom istoku, odnosno genocid koji se sistematski sprovodi nad Palestincima u Gazi, i to "sa ogromnim arsenalom američkog oružja" i rastuću pretnju od rata Izraela/SAD sa Iranom. Sve se to dešava pod okriljem "međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima", koji je, na svakom bilateralnom ili multilateralnom skupu, sve do skora reklamirao američki državni sekretar Entoni Blinken.
Zapadna Azija i čitav Globalni jug dobili su jasnu poruku šta se može dogoditi svakom ko pokuša da se suprotstavi interesima dojučerašnjeg svetskog hegemona – SAD.
Bajdenova administracija imala je, tvrdi ovaj brazilski publicista, bez sumnje "ogromne zasluge" u tome: ojačala je veze između "glavnih egzistencijalnih pretnji" SAD – Rusije, Kine i Irana, uz dodatak "nesalomive Demokratske Narodne Republike Koreje". Pritom je ostvarila samo skromnu taktičku pobedu, time što je EU pretvorila u apsolutnog vazala.
Ovo i nije toliko važno, jer je EU učinila sve da samu sebe svede na geopolitičkog, a sve više i ekonomskog patuljka.
Naravno, spoljna politika ne odlučuje o tome ko će pobediti na američkim izborima. "Sami Amerikanci će morati da rešavaju svoje probleme, ili će ishod biti novi građanski rat u SAD", dodaje Eskobar.
U svakom slučaju, ne treba se preterano radovati zbog pobede Trampa. "Što se tiče najvećeg dela globalne većine, ona ne gaji nikakve iluzije", naglašava Eskobar. Tajna poruka Trampove pobede je da, kako je rekao i Lari Fink iz "Blek roka", "cionistički lobi uvek pobeđuje".
"Živimo u biblijskim vremenima"
Pravo pitanje je da li će se Tramp, dodaje brazilski analitičar, za razliku od prethodnog mandata, ovog puta usuditi da pokrene "staljinističku čistku unutar 'duboke države'". Naravno, odgovor na postavljeno pitanje glasi: neće.
Gotovo istovremeno sa američkim izborima, održana je i godišnja Skupština kluba "Valdaj" u Sočiju, na kojoj je govorio ruski geopolitičar Sergej Karaganov.
Na ovom skupu Karaganov je konstatovao da "živimo i biblijskim vremenima", i dodao: "Pobedićemo Zapad u Ukrajini, bez pribegavanja krajnjim sredstvima." To će, prema ruskom geopolitičaru, obezbediti mirno povlačenje SAD, koje će, "možda, postati normalna supersila".
Evropa će se, u međuvremenu, "spasti na margine istorije".
Karaganov je, na ovom skupu, rekao i sledeće: "Rat u Ukrajini je samo zamena za treći svetski rat. Posle toga, možemo da se dogovorimo o poretku u Evroaziji."
Teško da je bilo moguće da se bude jasniji od toga.
Nešto slično je, u suštini, na istom skupu u Sočiju rekao i predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin: "Nekadašnje svetsko uređenje nepovratno prolazi, zapravo već je prošlo, a odvija se ozbiljna i nepomirljiva borba za razvoj novog svetskog poretka. Nepomirljiva, jer ovo nije čak ni borba za vladavinu nad svetom ili geopolitički uticaj."
To je, dodao je predsednik Putin, sukob principa koji će biti u osnovi odnosa država i naroda u sledećoj istorijskoj epohi.
"Njegov ishod će odrediti da li ćemo zajedničkim naporima uspeti da izgradimo drugačiji svet, koji će omogućiti svim narodima da razvijaju i da rešavaju protivrečnosti na osnovu međusobnog poštovanja kultura i civilizacija, bez prinude i upotrebe sile", istakao je Putin.
Konačno, zaključio je Putin, reč je o tome da li će "čovek moći da ostane čovek". Ni manje, ni više od toga.